Kłopoty spółki Grupa Azoty Siarkopol Grzybów. Zapowiedziano zwolnienia grupowe. Jest protest związków

s
Kopalnie Siarkopolu muszą oszczędzać.
Kopalnie Siarkopolu muszą oszczędzać. Agata Chrobot
Trudna sytuacja na światowych rynkach i znaczny spadek cen siarki sprawiły, że spółka Grupa Azoty Siarkopol Grzybów przymierza się do znacznych oszczędności. Prezes Trajan Szuladziński powiadomił już związki zawodowe o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Reakcja związkowców jest bardzo ostra. Być może po raz pierwszy w historii firmy nie będzie świętowania Barbórki.

Przewodniczący pięciu związków zawodowych działających w firmie podpisali się zgodnie pod pismem, które napisali do prezesa Trajana Szuladzińskiego. Czytamy w nim:

"Związki zawodowe działające w Grupie Azoty KiZChS Siarkopol Spółka Akcyjna w Grzybowie są zszokowane niespodziewaną informacją, która dotarła do nas w dniu 19 listoapada 2019 roku od Pana Prezesa, dotycząca zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych oraz zmian w Regulaminie Pracy i Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. W związku z powyższym informujemy, że Organizacje Związkowe działające w Spółce na znak protestu przeciwko działaniom podejmowanym przez Pana Prezesa nie będą uczestniczyć w obchodach Dnia Górnika. Jednocześnie zwracamy się do załogi o liczne uczestnictwo 4 grudnia 2019 o godzinie 14 w mszy świętej Barbórkowej i modlitwie o pomyślność naszej małej Ojczyzny Siarkopolu Grzybów."

W Siarkopolu Grzybów pracuje obecnie około 820 osób. Ilu obejma zwolnienia grupowe? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy przymiarki mówią o tym, że pracę może stracić nawet 20 procent załogi.

Spółka nie zaprzecza, że w związku ze znacznym spadkiem cen siarki oraz zmniejszeniem zapotrzebowania na siarkę kopalnianą musi w najbliższym czasie zacisnąć pasa. Prezes Trajan Szuladziński informuje, że w poniedziałek zajmie stanowisko w sprawie planowanych oszczędności.

Siarkopol Grzybów na liście 100 największych firm województwa świętokrzyskiego 2019 była na 27 miejscu. Przychód w 2018 roku to 304 miliony 431 tysiące złotych. Zysk netto 35 milionów 015 tysięcy. Firma należy do skarbu państwa. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Grzybowie, działające w formie spółki akcyjnej, zajmujące się wydobyciem siarki, jej przetwórstwem i spedycją. Od 21 listopada 2013 roku zakłady w Grzybowie wchodzą w skład Grupy Azoty, która posiada 85% akcji spółki. Tradycje przedsiębiorstwa sięgają 1964 roku, kiedy uruchomiono kopalnię doświadczalną w Grzybowie.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wowa

Polityka to jedno, a ekonomia to drugie. Niech związki same sobie sprzedają drogą siarkę tylko komu. Może na bazarach ?

Nie słyszałem aby Solidaruchy kiedyć ruszyli głowa i wspólnie z pracodawcą szukali rozwiązania .Tylko daj, zapewnij i co nas to obchodzi.

To świadczy o stanie świadomości tych ludzi . Teraz nakarmią się sami .

G
Gość
23 listopada, 19:48, Ewa Kotwica:

Decyzje zapadły odgórnie Chcą załatwić kopalnie w Staszowie i tyle! Komuś musi na tym bardzo zależeć a 800 osób pójdzie na bruk! Dla tego regionu będzie to katastrofa

A może chodzi o to żeby Basznia rozkwitała?

G
Gość

Firma miała na koniec 2018 35 mln zysku netto, minęło raptem 11 miesięcy i w ramach zwolnień grupowych ma zwolnić 200 osób? To jak Zarząd zarządzał Siarkopol em w 2019 r? Gdzie się podziała kasa?

G
Gość

820 pracownikow i piec zwiazkow zawodowych!!!!!!

G
Gosc

Jaki gospodarz takie wyniki ; szastali się kasa na wszystkie możliwe strony to i efekt ; nawet laik to wie. Barborka !!! Tylko dla wybranych a o prawdziwych pracownikach - emerytach się zapomina. Związki ? Oto jest pytanie ? Pozostawię to bez komentarza ?

G
Gość

Widzę, że po wyborach parlamentarnych przemysł w Polsce rozkwita! Najpierw wygaszenie wielkiego pieca w Nowej Hucie, a teraz zwolnienia grupowe w Siarkopolu.

G
Gość

W artykule napisano, że firma należy do Skarbu Państwa, a dalej - 85% akcji należy do Grupy Azoty S.A.

To w końcu prywatna firma czy państwowa?

. Jan B.

Skończyły się wybory i obiecanki.

G
Gość

To chyba związki zawodowe zarządały Barbórki? Czyż nie?

G
G.

A w 2018 roku ukradli ok. 50 pracowników z INTESTER i co teraz Trajan będzie nas zwalniał? Obiecywał złote góry razem z Panią Prezes.

G
Gość

Ten co teraz przewodzi temu protestowi Stanisław Lech Z przecież obsadził tego błazna na stanowisku prezesa i pozostawił czyścicielkę kamienic, dokładając garczka.

Teraz zaskoczony?

G
Gość

pisiorstwo dla siebie będzie mieć dla siebie a ty głupia hołoto głosuj dalej na nich

d
dejw

szkoda, że na ślunsku nie zwalniają górników w nierentownych kopalniach tylko pompują w nie kasę. jak widać są równi i równiejsi. protestować ludzie i nie dać się s[wulgaryzm]synom

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu