Z danych Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) wynika, że Polacy plasują się w światowym top 10 pod względem zapracowania. Niestety liczba przepracowanych godzin nie jest równoznaczna z ich produktywnością, bo pod tym względem zajmujemy dopiero 30. miejsce w rankingu.
„Naukowcy już wiele lat temu dostrzegli wpływ światła na dobre samopoczucie pracowników, jednak dopiero w latach 90-tych zaczęto doceniać rolę światła w zarządzaniu, do czego przyczynił się m.in. rozwój medycyny pracy. Wagę jednak przykładano wówczas głównie do natężenia i kąta padania światła. Tymczasem, ogromny wpływ na nasze samopoczucie i produktywność ma także barwa światła. Reagujemy zarówno na zmienność światła naturalnego, jak też sztucznego” – tłumaczy Arkadiusz Lewenko, General Manager Central & Eastern Europe TRILUX.
Rewolucję w postrzeganiu roli światła przyniosły badania trzech amerykańskich badaczy Jeffreya C. Halla, Michaela Rosbasha i Michaela W. Younga, którzy na poziomie molekularnym udowodnili, że światło ma wpływ na rytm dobowy organizmów żywych. To, docenione w 2017 roku nagrodą Nobla odkrycie, przyczyniło się do rozwinięcia idei HCL (Human Centric Lighting), która dziś umożliwia projektowanie oświetlenia w miejscach pracy tak, by wspierało ono ludzki organizm i zwiększało produktywność.
„Decydując się na postawienie nowego zakładu produkcyjno-rozwojowego w Polsce było dla nas oczywiste, że chcemy zaprojektować go tak, by wspierać produktywność naszych pracowników. W tym celu wykorzystaliśmy nasze własne rozwiązania zaprojektowane tak, by zgrać je nie tylko z biorytmem pracowników i porą dnia, ale także, by wspierać różne aktywności, które mają miejsce w środowisku pracy” podkreśla Arkadiusz Lewenko i dodaje: „To dlatego dziś o naszej fabryce w Świdniku mówimy, że jest swoistym showroomem rozwiązań TRILUX w duchu HCL, które oferujemy także klientom”.
Rano, w części produkcyjnej zakładu, dzięki inteligentnym sterownikom, barwa światła w zastosowanych rozwiązaniach upodabnia się do światła początku dnia, pozwalając pracownikom w sposób naturalny wejść w rytm dnia pracy. Wraz z upływem czasu, aż do południa, barwa światła zmienia się na chłodniejszą, która wspiera naturalną aktywność i wydajność pracy. Pod koniec dnia, wraz z wędrówką słońca po nieboskłonie, barwa światła ociepla się, przygotowując pracowników do odpoczynku.
Takie, dynamiczne, ustawienie światła pozwala zsynchronizować je z naturalnym biorytmem pracowników, a tym samym przeciwdziałać zmęczeniu.
W biurach, barwa światła może być dostosowana również do charakteru organizowanych spotkań. Przykładowo: w sali, w której odbywa się narada, można ustawić naturalną barwę światła, która sprzyja dyskusji. Natomiast, jeśli w tej samej sali ma się odbyć spotkanie integracyjne, światło można ocieplić, bo to sprzyja relaksowi i budowaniu więzi.
„To właśnie takie podejście do projektowania i zarządzania oświetleniem sprawia, że możliwe jest wspieranie pracowników w ich codziennej pracy. A przecież dziś każdej firmie zależy na ich dobrostanie, bo jest to korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla firmy”– podsumowuje Arkadiusz Lewenko.