Konferencja Green Energy Tricity 2024. Inicjatywa zawarcia Zielonego Paktu dla Pomorza

Jacek Klein
W Amber Expo odbywa się dwudniowa konferencja. Green Energy Tricity 2024. Wydarzenie ma na celu podniesienie świadomości przedsiębiorców w zakresie wykorzystania OZE i optymalizacji kosztów energii, a także wspieranie firm z różnych sektorów oraz zakładów produkcyjnych w przechodzeniu przez transformację energetyczną.

Green Energy Tricity 2024 skupia się na transformacji energetycznej i roli jaką w tym procesie może odegrać Pomorze i tutejsze firmy Organizatorem jest ASE Grupę Technologiczna.

Podczas konferencji zaprezentowany został "Zielony Pakt dla pomorza". To strategiczny dokument zawierający 5 projektów z dziedziny zielonej energetyki, które powinno się zrealizować, aby polskie wybrzeże Bałtyku odgrywło znaczącą rolę dekarbonizacji gospodarki. Jak zawracali uwagę prelegenci obecnie nadarza się znakomita okazja aby wykorzystać rosnący potencjał regionu ma mapie energetycznej. Do 2040 roku z Pomorza będzie pochodzić 40 proc. produkowane energii elektrycznej w kraju dzięki morskim farmom wiatrowym i elektrowni jądrowej.

O co toczy się gra?

Zaprezentowano na prostym przykładzie. Społeczność Regionu Morza Bałtyckiego odczuwa już efekt rozwoju energetyki odnawialnej. Zwiastunem sukcesu dekarbonizacji i rozwoju energetyki odnawialnej jest Bornholm. Z początkiem 2025 roku na tej wyspie będzie wprowadzony całkowicie zerowy rachunek za energię elektryczną dla mieszkańców. Ponad 100 proc. udział energetyki odnawialnej jaki ma Bornholm przynosi oczekiwane efekty. W najbliższym horyzoncie czasowym następne duńskie wyspy wprowadzą takie rozwiązania między innymi Faister, Mors, Lolland. Po 2030 roku około 60% mieszkańców Danii nie będzie płacić żadnych rachunków za prąd.

- Morskie farmy wiatrowe oraz elektrownie jądrowe zdominują krajobraz energetyczny i gospodarczy Pomorza na dziesiątki lat. Tym wartościowym projektom muszą towarzyszyć skorelowane działania zmierzające do budowy nowego przemysłu na Pomorzu. Przemysłu Climate Tech, który z jednej strony zapewni rynek odbioru energii z tych nowoczesnych i nieemisyjnych źródeł, z drugiej przyczyni się do tworzenia nowych, nowoczesnych, konkurencyjnych towarów i usług, a w konsekwencji nowych, dochodowych miejsc pracy - piszą autorzy "Zielonego Paktu dla pomorza. - Region Pomorski potrzebuje konkretnej i kompleksowej strategii oraz planów inwestycyjnych. Potrzebujemy budowy nowych kompetencji, edukacji, zdolności komercjalizacji technologii oraz efektywnej współpracy regionalnej.

O wyzwaniach i szansach jakie stoją przed regionem mówiono podczas panelu "Zielony Pakt dla pomorza".

W panelu wzięli udział

  • Ireneusz Fąfara, przez zarządu ORLEN SA
  • Dariusz Jachowicz, prezes ASE Holding
  • Jacek Karnowski Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
  • Kazimierz Kleina, senator RP, Senacka Komisja Budżetu i Finansów Państwa
  • prof. Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego
  • Grzegorz Stanisławski, ekspert rynku energii
  • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
  • Paweł Olechnowicz, gość specjalny, ekspert rynku energetycznego

- Wszyscy widzimy potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Na rozwój offshoru jest 4 mld euro w KPO. Na technologie wodorowe jest 800 mln euro. Możemy stać się dostarczycielem 40 proc. energii w Polsce. Nie jesteśmy jednak przygotowania na wykorzystanie potencjału jaki kryje się w tych projektach. Udział lokalnych firm w tych inwestycjach jest na fatalnym poziomie - mówił Jacek Karnowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. - Musimy i chcemy zjednoczyć siły aby doprowadzić do tego aby budowę nowych branż w energetyce realizowały lokalne firmy.

- Trzeba pokazać nową wizję gospodarczą regionu o zasięgu od Szczecina do Gdańska. Trzeba pozbyć się myślenia stereotypami. Ogłoszono niedawno, że pierwsza wielka fabryka wodoru powstanie na Śląsku bo tam jest przemysł. Oczywiście tam też powinna powstać, ale pierwsza powinna być zbudowana na Pomorzu czyli tam gdzie powstaną nowe źródła energii, zielonej energii - mówił Kazimierz Kleina, przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Państwa.

Zwracano uwagę, że kluczową rolę ogrywają i odegrają największe firmy działające w regionie.

- Orlen jest bardzo mocno obecny na wybrzeżu - mówił Ireneusz Fąfara, prezes Orlen. - Tędy przebiegają linie zaopatrzenia w ropę naftową i gaz, mamy tutaj rafinerię, grupę energetyczną Energa i szereg innych firm. Budujemy dwie elektrownie gazowe w Grudziądzu i Ostrołęce, w planach jest trzecia w Gdańsku. Posiadamy licencję na instalację farm wiatrowych na morzu, w styczniu zaczynamy budowę pierwszej z nich. Jesteśmy zaangażowani w budowę portu serwisowego w Łebie. W końcu mamy plan budowy Bursztynowej Doliny Wodorowej w oparciu o zieloną energię z offshoru w rejonie Trójmiasta.

Grupy Energa, bazując na kompetencjach, doświadczeniu i innowacyjności ma stać się centrum zarządzana energetyką offshore i onshore w Grupie Orlen.

Co zakłada "Zielony Pakt dla Pomorza"?

Pięć strategicznych projektów, które stworzą z Pomorza ośrodek rozowju nowczesnej energetyki.

Pierwszy to Hub Transformacji Energetycznej i Rozwoju Climate Tech Regionu Morza Bałtyckiego, który pozwoli wprowadzić nowoczesne rozwiązania rozwojowe w oparciu o wysokiej klasy ekspertów, dysponujących wiedzą oraz zdolnościami adaptacji
innowacji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i modeli biznesowych.

Drugi to Fundusz Innowacji oraz Dekarbonizacji, Transformacji Energetycznej Regionu Morza Bałtyckiego – zwany Funduszem Bałtyckim, który będzie inwestował w innowacyjne technologie dekarbonizacji, w digitalizację dekarbonizacji, infrastrukturę niezbędną dla zbudowania projektów transformacji energetycznej i dekarbonizacji oraz w innowacyjne projekty przemysłu stoczniowego związane z nową generacją jednostek napędzanych zielonym paliwem.

Trzeci to budowa fabryka produkcji RFNBO (czyli paliw ciekłych i gazowych produkowane z energii wiatrowej, słonecznej, wodnej lub geotermalnej), która powinna powstać w oparciu o generacje offshore i stanowić strategię budowy nowego przemysłu przyszłości Regionie Morza Bałtyckiego oraz rozwój biogazowni.

Czwarty to Energetyczne Połączenia Bałtyckie czyli rozbudowa połączeń międzynarodowych jak Baltic WindConnector to szansa na to aby aktywa energetyczna z Pomorza mogły uczestniczyć w Rynku Nord Pool i operować w Regionie Bałtyku.

Piąty to Zielone Ciepło dla Pomorza przewidujący m.in. wprowadzenie magazynów ciepła, w których następuje konwersja energii elektrycznej na energię cieplną np. w postaci ciekłej soli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu