Spis treści
Bezpieczeństwo i ochrona ludności głównym tematem kongresu
Podczas czwartej edycji Kongresu Polska Moc Biznesu, jednym z głównych tematów będzie bezpieczeństwo, w tym ochrona ludności i obrona cywilna. Artur Beck, organizator i pomysłodawca kongresu, podkreślił znaczenie tych kwestii:
Czwarta edycja wydarzenia skupiać się będzie na kwestiach związanych z bezpieczeństwem, w tym z ochroną ludności i obroną cywilną.
Minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak, ma przedstawić społeczne zapotrzebowanie na bezpieczne i odporne środowisko cywilne. Nowa ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, przygotowana przez MSWiA, ma na celu stworzenie kompleksowego systemu opartego na istniejących strukturach. Przepisy te powstały we współpracy z organami administracji rządowej, środowiskami samorządowymi oraz akademickimi.
Priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej
Kolejnym istotnym tematem kongresu będą priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. W debacie dotyczącej tej kwestii, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ignacy Niemczycki, przedstawi polskie priorytety.
W debacie wezmą udział również wiceprezes Orlenu Witold Literacki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Wachowiak, dyrektor departamentu relacji strategicznych BGK Piotr Jabłoński oraz Małgorzata Kopka-Piątek z Instytutu Spraw Publicznych. Dyskusje te będą kluczowe dla określenia kierunków, w jakich Polska chce podążać podczas swojej prezydencji.
Realizacja Krajowego Planu Odbudowy
Kongres Polska Moc Biznesu będzie również miejscem do analizy tempa realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To ważny element strategii rozwoju Polski, który ma na celu odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19 oraz wzmocnienie jej odporności na przyszłe kryzysy.
Podczas licznych paneli i wydarzeń, eksperci będą dyskutować o tym, jak skutecznie realizować założenia KPO oraz jakie wyzwania stoją przed Polską w tym zakresie. Program kongresu obejmuje około 30 paneli i wydarzeń w czterech ścieżkach tematycznych, co pozwoli na dogłębną analizę różnych aspektów planu.
Wyzwania dla gospodarki
Podczas kongresu nie zabraknie także dyskusji na temat zwiększenia potencjału polskiej gospodarki oraz postrzegania ludzi biznesu. Eksperci będą analizować, jakie działania są potrzebne, aby polska gospodarka mogła się rozwijać w sposób zrównoważony i innowacyjny.
Rozmowy dotyczyć będą również bezpieczeństwa energetycznego, wyzwań związanych z termomodernizacją oraz ochroną zdrowia psychicznego dorosłych i dzieci. Te tematy są kluczowe dla zapewnienia długoterminowego rozwoju i dobrobytu społeczeństwa.
Cel kongresu i nagrody
Kongres zakończy Gala Nagród DNA pod hasłem „bo pomaganie mamy w genach”. Podczas gali nagrodzone zostaną organizacje społeczne zaangażowane w pomoc podczas jesiennej powodzi na Dolnym Śląsku. To ważne wyróżnienie dla tych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do poprawy jakości życia w Polsce.
Organizatorzy zaprosili na wydarzenie kilkadziesiąt organizacji społecznych, które w ramach „Potoku Społecznego” mają przedstawiać swoje postulaty dotyczące m.in. zmian prawnych ram ich funkcjonowania. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń i pomysłów na przyszłość.
Kongres Polska Moc Biznesu to wydarzenie, które łączy różne środowiska i pozwala na konstruktywną wymianę poglądów na temat kluczowych wyzwań stojących przed Polską i Europą. Dzięki szerokiemu zakresowi tematów i uczestnictwu ekspertów z różnych dziedzin, kongres ten stanowi ważny element debaty publicznej w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
