Koronawirus - obowiązkowa kwarantanna: 13.02.2020 r. Kto dostanie zasiłek chorobowy, komu należy się zasiłek opiekuńczy

AIP
Arek Biernat / Polska Press
Za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji. W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby. Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Z powodu koronawirusa przysługiwał będzie zasiłek opiekuńczy na specjalnych zasadach.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

Ustalanie prawa do zasiłku chorobowego
Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Zatem za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy, wypłacane przez płatnika składek lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji.

Etatowiec podczas kwarantanny domowej otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Konieczność pozostania w domu budzi jednak wiele wątpliwości.  Poznaj prawa pracownika podczas kwarantanny domowej.

Kwarantanna domowa a sytuacja pracowników i osób samozatrudn...

Jeżeli lekarz leczący uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia osoby poddanej tym obowiązkom uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zaświadczenie lekarskie, jest ono dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

Gdy lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, podda osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji lub kwarantannie oraz badaniom, również w przypadku, gdy brak jest decyzji inspektora sanitarnego, a następnie ubezpieczony otrzyma decyzję inspektora sanitarnego, to ubezpieczonemu będą przysługiwały świadczenia z tytułu choroby.

Jeżeli lekarz leczący uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zaświadczenie lekarskie, ubezpieczony może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Ustalanie prawa do zasiłku opiekuńczego

W sytuacji konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub członkiem rodziny, gdy lekarz wystawił z tego tytułu zaświadczenie lekarskie, ubezpieczonemu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach.

Koronawirus stał się przedmiotem obrad polskiego Sejmu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy 2 marca zostało zwołane posiedzenie parlamentarzystów, podczas którego przyjęto ustawę dotyczącą COVID-19. Jeżeli przepisy wejdą w życie, diametralnie zmieni się sytuacja pracowników, w tym rodziców. Zobacz, jakie zmiany szykuje parlament.

Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka. Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka. Oznacza bowiem niemożność wykonywania pracy przez jednego z rodziców dziecka w związku z koniecznością zapewnienia mu opieki.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

  • Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje m. in. w przypadkach:
  • gdy nie nastąpi nieprzewidziane zamknięcie placówki, do której uczęszcza dziecko (dzieci nadal są przyjmowane do tej placówki), a rodzic sam zadecyduje, że nie wyśle dziecka do tej placówki(np. w reakcji na apel dyrektora placówki),
  • gdy placówka, do której uczęszcza dziecko, przyjmie dziecko, ale następnie zażąda jego odebrania z powodu stanu zdrowia, chyba że rodzic dziecka otrzyma zaświadczenie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem albo decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka, wydaną przez inspektora sanitarnego (wówczas rodzic uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego),
  • gdy placówka , do której uczęszcza dziecko odmówi przyjęcia tego dziecka z powodu obawy przed zakażeniem, chyba że zostanie wystawiona decyzja inspektora sanitarnego (wówczas rodzic uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego).

Dodatkowo zasiłek z powodu koronawirusa

Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem nastąpi zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły do których uczęszcza dziecko.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie zasiłkowej i nie wlicza się go do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.
Dokumentem do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest oświadczenie ubezpieczonego.

Za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, nie przysługuje zasiłek opiekuńczy należy ubezpieczonemu na ogólnych zasadach.

Źródło: ZUS/Baza Wiedzy

Chcesz być szybko i dobrze poinformowany w sprawie pieniędzy: zarabiania, oszczędzania, wydawania, inwestowania? Zapewniamy szybkie informacje, analizy i porady ekspertów. Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Wtedy wszystkie godne Twojej uwagi nowości i porady znajdziesz na swojej osi czasu bez zbędnego szukania. Naprawdę warto!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Strefa Biznesu - Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AW

Pomyślał Pan prezydent o dzieciach powyżej 8 rż. Może pomyślał, ale nic z tym nie zamierza Pan robić. Mam 9 letnią córkę. Mam ją samą zostawić w domu na ponad 8 godzin. Sama ma się sobą zając i jeszcze sama skorzystać z komputera, dziennik elektroniczny ,messenger. Sama ma odrobić lekcję, sama je sobie wytłumaczyć i wysłać nauczycielowi?? Czy wg Pana jest to możliwe?? Ja jako rodzic po powrocie z pracy nie jestem w stanie od 16 godziny nadrobić z dzieckiem całego materiału z dnia na dzień.

MIAŁAM NIE IŚĆ NA WYBORY, ALE PÓJDĘ TYLKO PO TO ABY NA WAS NIE GŁOSOWAĆ. JESTEM PRZEKONANA, ŻE UCZYNIĄ TAK WSZYSCY RODZICE, KTÓRYCH TAK PIĘKNIE PIS POTRAKTOWAŁ

G
Gość

Ja chce pracować, tylko zamknęli Galerie Handlowe i nie można chodzić do pracy. Trzeba leżeć na tapczanie teraz jak Ferdek Kiepski. Dla mnie to tragedia. Przez 15 lat pracy byłam 4 razy na L4. W lutym przeszłam za porozumieniem stron do innej pracy. Pod koniec kwietnia kończy mi się próbna umowa. Jeżeli Galerie będą nadal zamknięte, to obawiam się, że nie będę potrzebna i nie dostanę dalszej umowy. Co z takimi pracownikami? . Może tym zajmie się Rząd? A nie tylko liczą się matki z dziećmi i emeryci.

G
Gość

Witam a co z wynagrodzeniem dla pracownika, który tez musi zostać w domu, bo został zamkniety Zakład Pracy. Np. Galeria Handlowa? Też dostanie zasilek? Na czas niewykonywania pracy? Kazano nam wypisać wnioski o urlop wypoczynkowy. Czy to zgodne z prawem pracownika? Urlop się skończy i co dalej?a co z pracownikiem, który ma umowę na czas określony do marca? I Pracodawca mu umowy nie przedłuży? Czy Państwo przygotowalo zasiłki dla takich osób na czas epidemi? Pracowałam 5 lat. Zwolniłam się o podjęłam pracę i innego pracodawcy. Mam umowę do końca kwietnia. Jeżeli Pracodawca nie przedłuży mi umowy, bo Galerie będą nadal zamknięte i nie będzie mnie potrzebował. To czy przysługuje mi zasilek dla bezrobotnych.?

G
Gość

Chodzi wam o kase od państwa cwaniaki bo dzieci 7-9 lat same chodzą po osiedlu widze to z okna bo mam kwarantane

A
Anna

Czyli jezeli pracownica wyjechała na wczasy , a teraz jest podana przymusowej 2 tyg kwaranttanie to wypisujemy jej L 4 a nie urlop ??

E
Emm
16 marca, 2:21, Anna:

Co z osobami posiadającymi status osoby bezrobotnej w okresie koronawirusa i bez prawa do zasiłku? Pracy teraz na wsi w koronawirus jako kobieta no bardzo ciężko znaleźć wręcz graniczy z cudem .... Czy to nie powinno byc znowelizowane i choćby coś było wypłacane takim bezrobotnym bo przecież to jest tragedia..... Nawet 1 zł nie ma od Państwa....

Czytam komentarze, i nie wierzę. Nieroby chcą zasiłek z powodu niezdolności do pracy !!! Skoro przed kwarantanną na bezrobociu daliście radę żyć bez źródeł zarobku, znaczy że wasz status finasowy się nie pogorszy, przecież kwarantanna nie zabiera wam pracy. Bez jaj wyssać do końca.

M
Magda

Miesiąc temu dziecko skończyło 9 lat. I co ja mam zrobić ?

A
Anna

Co z osobami posiadającymi status osoby bezrobotnej w okresie koronawirusa i bez prawa do zasiłku? Pracy teraz na wsi w koronawirus jako kobieta no bardzo ciężko znaleźć wręcz graniczy z cudem .... Czy to nie powinno byc znowelizowane i choćby coś było wypłacane takim bezrobotnym bo przecież to jest tragedia..... Nawet 1 zł nie ma od Państwa....

G
Gość

Jeśli jestem zatrudniona od 2tygodni (wcześniej kuroniówka) i zdaży się konieczność poddania kwarantannie lub zachoruje to na jakie wynagrodzenie mogę liczyć?

G
Gość
9 marca, 11:01, wieje grozą:

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Czyli nie mając objawów - prosto z nart we Włoszech do pracy...

a co jeśli pracujesz na budowie za granica jesteś zdrowy a mimo to pracodawca wstrzymał wyjazdy na budowę na miesiąc?bo granice są zamykane? kto wypłaci pensje i jak się o nią ubiegać... w końcu nie z własnej woli nie wykonujesz swoich obowiązków tylko pracodawca wstrzymał prace na budowach i ściąga pracowników.

M
Michał

A co jesli rodzice pracuja na zmiany ?

O
Ola

Czy jesli moje dziecko nie chodzi do przedszkola A ma 5 lat tez zus mi wyplaci zasilek jesli nie moge chodzic do pracy

G
Gość
9 marca, 11:01, wieje grozą:

W przypadku gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

Czyli nie mając objawów - prosto z nart we Włoszech do pracy...

A co jeśli moje dziecko nie chodzi do przedszkola A ma 5 lat

G
Gość

To że osoba jest w kwarantannie lub odizolowaniu od osób zarażonych koronawirusmnie.To nie znaczy jednak że ZUS wypłaci zasiłek gdysz na taki zasiłek trzeba czekać od miesiąca do trzech miesięcy czasu.l co dalej ,????

G
Gość

Szanowna Redakcjo,

mam dla was newsa i temat do opisania. Otóż, Katedra Wawelska i Muzeum Katedralne na Wawelu są czynne dla zwiedzających. Największy odsetek turystów poza Polakami stanowią tam Włosi. I co wy na to?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie