Krynica, ekonomiczna stolica

Zbigniew Biskupski AIP
Jerzy Cebula
Od wtorku do czwartku gospodarczym tematem dnia - nie tylko w Polsce - będzie przebieg XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

„Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?”. Takie jest hasło przewodnie tegorocznego, XXVI już Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Uczestnicy tej imprezy: politycy, ekonomiści, przedsiębiorcy i szefowie największych firm w Polsce, Europie Środkowej, a nawet z innych zakątków kontynentu i całego świata, tradycyjnie szukają w debatach rozwiązania najpoważniejszych problemów, przed którymi stoją Polska i cała Europa.

W tej sytuacji sfokusowanie się Krynicy 2016 na problemie kryzysu, który przechodzi Wspólnota Europejska, nie jest przypadkowe. Choć pytanie postawione w haśle powinno być zaliczone do kategorii pytań retorycznych. Przynajmniej w opinii Zygmunta Berdychowskiego, przewodniczącego Rady Programowej Forum Ekonomicznego i pomysłodawcy tego przedsięwzięcia. Uważa on, że Europa nie ma drogi odwrotu. Proces jednoczenia Europy może „przystanąć na chwilę”, może być zakłócony wydarzeniami takimi jak Brexit, natomiast tak wiele jest różnego rodzaju korzyści związanych ze zjednoczeniem, korzyści, które spotykają wszystkich jego uczestników, że nie sposób sobie wyobrazić, że nastąpi odwrót i będziemy świadkami powrotu do Europy w kształcie z połowy XX w.

Obecna sytuacja polityczna, przyszłość EU po Brexicie, współpraca państw Europy Środkowej i Wschodniej, rozwój relacji krajów europejskich z Chinami, europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego, bieżąca sytuacja na Ukrainie oraz rola tego kraju w relacjach Wschodu i Zachodu - tym oraz innym aspektom stosunków międzynarodowych poświęconych będzie kilkanaście paneli dyskusyjnych.
Z tematów gospodarczych przewidziano debaty wokół następujących kwestii: wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty, zmiana finansowego porządku świata, monetarna polityka największych światowych gospodarek, zwiększenie efektywności energetycznej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, polityka fiskalna w krajach UE, przeciwdziałanie szarej strefie, rosnąca liczba cyfrowych konsumentów.

Tegoroczne Forum w Krynicy to w sumie: sześć sesji plenarnych, ponad 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat. Do tego prezentacje narodowe i regionalne, a także program kulturalny: spotkania autorskie, pokazy filmów, wystawy, koncerty. Organizatorzy spodziewają się około 3 tys. gości z Europy, Azji Centralnej, USA. Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego, m.in. Człowiek Roku 2015 oraz Firma Roku 2015.
W ocenie jego uczestników Forum Ekonomiczne w Krynicy--Zdroju jest najważniejszą konferencją gospodarczą w Europie Środkowej. Jego obrady są przygotowywane we współpracy z ponad stu partnerami biznesowymi, którymi są m.in. największe firmy swoich branż.

Trzeba też wiedzieć, że gdy w czwartek skończy się XXVI Forum Ekonomiczne, miasteczko kongresowe zmieni się w miasteczko biegowe. W tym roku na Festiwalu Biegowym spodziewanych jest co najmniej 11 tys. gości, którzy są spragnieni tego rodzaju wypoczynku.
A w poniedziałek 11 września rozpoczną się już przygotowania do następnego Forum Ekonomicznego 2017 r.

Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego o XXVI Forum Ekonomicznym:

Przygotowania

To co dla organizatorów najważniejsze - zrobiliśmy wszystko, co trzeba, żeby dobrze przyjąć uczestników kolejnego Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Wykonaliśmy kawał roboty, przygotowaliśmy Krynicę do tego, aby najlepiej, jak tylko jest to możliwe, przyjęła gości, którzy przyjadą z kilkudziesięciu krajów świata na te trzy dni do Krynicy.
Na przestrzeni tych wielu lat, gdy odbywa się Forum Ekonomiczne w Krynicy, jestem jednak przyzwyczajony do tego, że dopóty, dopóki nie rozpocznie się Forum i wszyscy goście, którzy zapowiadają swój przyjazd, nie będą obecni na krynickim deptaku, to niczego nie można przesądzać i z góry chwalić się sukcesem.

Wyzwania logistyczne

Trzeba wybudować pawilony, które mają łącznie 5 tys. mkw., w bardzo krótkim czasie.
Do tego zgrać wszystkich podwykonawców, którzy najpierw te pawilony budują, później je wyposażają i dopiero gdy następuje ich ostateczne oddanie do użytkowani, to ma się pełną świadomość, jak niebywale skomplikowane jest to przedsięwzięcie.
Albo światłowody - w okolicach krynickiego deptaka ich nie ma, a trzeba je doprowadzić do wszystkich bramek przy stołach konferencyjnych, do centrum prasowego - do newsroomu i do stanowisk medialnych w biurze prasowym.

Korzyści dla Krynicy i regionu

Pierwsze, wymierne, związane są z obecnością w Krynicy ogromnej rzeszy gości oraz osób, które to wydarzenie obsługują.
Noclegi, wyżywienie, pamiątki oraz wszelkie inne usługi. Same noclegi, które my zakupujemy - a zakupujemy około 60-70 proc., pozostała liczba to partnerzy oraz goście, którzy zamawiają je sami - to jest suma około 5-6 mln zł. Następne kilka milionów wydają osoby przyjeżdżające na Festiwal Biegowy. Kolejnych kilka milionów zostawiają goście obu imprez w krynickich restauracjach i kawiarniach.
Drugie, to promocja - zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Trzeba by wydać co najmniej kilkanaście milionów złotych na prospekty, ogłoszenia itp., by osiągnąć ten sam efekt, który dają publikacje związane z Forum Ekonomicznym.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu