Krynica Forum 2022. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów tętni życiem cały rok oferując słynne wody mineralne kuracjuszom i... uczestnikom Forum

Akcja specjalna KRYNICA FORUM 2022
- Bardzo cieszy nas, że znowu mogliśmy gościć tak wiele wspaniałych postaci z obszaru gospodarki, polityki, nauki, kultury, mediów, zdrowia i wielu innych dziedzin. Jako spadkobiercy dawnego zdrojowiska i jego tradycji staramy się zapewnić wszystkim komfortowe warunki pobytu i konferowania, nie tracąc przy tym walorów, które rozsławiły Krynicę Zdrój w Polsce i Europie – mówi Marcin Krzemiński, prezes spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów, w której obiektach odbyło się Krynica Forum 2022. Podczas rozmowy w naszym studiu w Nowym Domu Zdrojowym wylicza zalety, które od lat przyciągają do Krynicy-Zdroju tak wielkie rzesze kuracjuszy i turystów.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów posiada kilkadziesiąt ujęć wody, z tego siedem - Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz i Zuber - stosuje się do kuracji pitnej, czyli krenoterapii. Najsłynniejsze wody – wydobywaną od 228 lat wodę mineralną Kryniczankę oraz wody lecznicze: Zuber, Jan i Słotwinkę można nabyć w całym kraju dzięki dystrybucji butelkowej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego (inhalacje) oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych kwasowęglowych.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów: moc leczniczych wód

Właśnie odkrycie dobroczynnych właściwości krynickich wód, dokonane przez mieszkańców dawnej wsi Krynica (spostrzegli, że zwierzęta szybciej dochodziły do zdrowia mocząc się w tutejszych źródłach) uczyniło z tego miejsca jedno z najznamienitszych uzdrowisk. Już w 1745 r. ks Gabriel Rzączyński pisał: „w Krynicy, wsi biskupstwa krakowskiego, są źródła bogate w wody lecznicze”.

Pierwsze analizy chemiczne krynickich wód przeprowadził prof. Baltazar Hacquet z Uniwersytetu Lwowskiego w roku 1788. W roku 1808 uruchomiono pierwszą rozlewnię wód mineralnych, co doprowadziło do szybkiego rozwoju uzdrowiska. W roku 1857 w posiadaniu rządowym znajdowało się w Krynicy „17 obiektów zdrojowych z 57 pokojami dla kuracjuszy oraz z 28 łazienkami służącymi do celów zabiegowych”. Odpowiedzią na zainteresowanie lecznictwem uzdrowiskowym było powstanie w roku 1869 Pijalni Głównej w sercu krynickiego zdroju – na deptaku. Pijalnia ta istniała równe 100 lat, a na jej miejscu wzniesiono obecną Pijalnię Główną w 1971 r. Właśnie przed obecną pijalnią nadal bije serce Krynicy – Zdrój Główny, nakryty szklaną glorietą.

Pozostałe krynickie pijalnie to:

  • Pijalnia Jana (wzniesiona w 1923 r. na miejscu wcześniejszych pawilonów nad Zdrojami Jana i Józefa, wyremontowana w latach 2018/2019),
  • Pijalnia Uzdrowiskowa (w budynku Starych Łazienek Mineralnych, korzystają z niej od głównie kuracjusze w ramach kuracji pitnej )
  • Pijalnia Mieczysław ( w budynku Starego Domu Zdrojowego)
  • Pijalnia Słotwinka (tzw. pawilon chiński znajdujący się w Parku Słotwińskim – pierwotnie stanowił on zadaszenie Zdroju Głównego. Jest to najstarsza krynicka pijalnia zbudowana w 1806 r.)

Krynica Forum 2022 w komfortowych i zabytkowych obiektach Uzdrowiska

Spółka Uzdrowisko Krynica-Żegiestów dysponuje dziś kluczowymi obiektami sanatoryjnymi, wypoczynkowymi i bazą zabiegową w Krynicy-Zdroju. Są to: Stary Dom Zdrojowy, Nowy Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna, Stare i Nowe Łazienki Mineralne, Patria oraz Pijalnia Jana. Sceny Krynicy Forum 2022 wraz z zapleczem funkcjonują właśnie w sztandarowych obiektach Uzdrowiska.

- Oferujemy ponad 670 miejsc noclegowych zlokalizowanych w najbardziej rozpoznawalnych obiektach Krynicy-Zdroju, w samym sercu kurortu. Dysponujemy szerokim wachlarzem zabiegów z zakresu: balneoterapii, hydroterapii, fizykoterapii, kinezyterapii czy masażu. Jak przekonali się wszyscy uczesnicy Krynica Forum 2022, posiadamy też wyjątkowe przestrzenie eventowe: nowoczesne, wyposażone w profesjonalny sprzęt oraz stylowe, kameralne i zabytkowe – podkreśla Marcin Krzemiński, prezes spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu