Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła obraz geopolityki i zwróciła uwagę świata na Europę Środkowo-Wschodnią. Zaangażowanie Polski w pomoc walczącej Ukrainie w wymiarze politycznym, gospodarczym i militarnym, jak również przyjęcie milionów uchodźców, spotkały się z międzynarodowym uznaniem. Sprzyjający moment, potencjał gospodarczy Polski i jej geostrategiczne położenie, pozwalają budować w Krynicy-Zdroju najważniejszą polityczno-gospodarczą konferencję w naszym regionie.
Krynica Forum 2023 - Wzmacnianie regionu
Krynica-Zdrój, jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk oraz elegancki kurort, na trzy wrześniowe dni (od 13 do 15) zamienia się w arenę Krynica Forum 2023. To tutaj spotyka się świat wielkiej polityki, biznesu i nauki. „Empowering the Region” - hasło tegorocznej debaty odnosi się zarówno do Europy Środkowo-Wschodniej, jak i Małopolski.
W programie Krynica Forum znalazło się ponad sto paneli dyskusyjnych, spotkania, wywiady, wydarzenia artystyczne i kulturalne zaplanowane na siedmiu scenach. Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie. W Forum weźmie udział marszałek Witold Kozłowski, a także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego oraz władze Krakowa.
Prestiżowi goście i wybitni eksperci
Honorowy patronat nad Krynica Forum 2023 objął Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W Krynicy-Zdroju spotka się m.in. z Gitanasem Nausedą, prezydentem Litwy, oraz Han Duck-soo, premierem Korei Południowej. Obecność zapowiedziało również wielu polskich ministrów, m.in.: Andrzej Adamczyk, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Jadwiga Emilewicz.
Krynica Forum 2023 będzie również areną wymiany myśli i poglądów, stąd paneliści o międzynarodowym uznaniu i renomie. Wśród nich są wybitni naukowcy, analitycy, wojskowi, liderzy opinii, a także osoby ze świata polityki międzynarodowej. Uczestnicy będą dyskutować na takie tematy, jak bezpieczeństwo międzynarodowe, biznes i gospodarka, energetyka czy polityka klimatyczna.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnika Krakowska oraz Politechnika Rzeszowska, a także nowosądecka Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University będą reprezentowane na Krynica Forum 2023 przez rektorów, którzy wezmą udział w panelach dyskusyjnych o tematyce gospodarczej i infrastrukturalnej.
Wystąpią także uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Polskiej Akademii Nauk, Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Kilka debat jest organizowanych przy współpracy z Narodową Radą Rozwoju przy Prezydencie RP, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego oraz Klubem Jagiellońskim.
Z Davos do Krynicy-Zdroju
Krynica Forum 2023 to kontynuacja dyskusji rozpoczętych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos - przypominają organizatorzy. Inicjatywa Domu Polskiego, która odniosła sukces w Szwajcarii, znajduje swoją kontynuację i rozwinięcie u podnóża Góry Parkowej. Posłużą temu dyskusje o współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej, strategicznym partnerstwie polsko-koreańskim oraz przyszłości NATO.
Jakie wyzwania stoją przed NATO?
O tym właśnie będzie debata „The future of NATO - mapping the challenges”. O tym, że Pakt Północnoatlantycki musi się zmienić, szczególnie w obecnym czasie, nikogo nie trzeba przekonywać.
Udział w rozmowie zapowiedzieli stali przedstawiciele kilku państw przy Radzie Północnoatlantyckiej: Tomasz Szatkowski, ambasador RP; Muriel Domenach, ambasador Francji, oraz Peter Bátor, ambasador Słowacji. Spodziewana jest także obecność Øysteina Bø, byłego stałego przedstawiciela Norwegii przy Głównej Kwaterze NATO (wkrótce obejmie funkcję ambasadora Norwegii w Polsce). Debatę poprowadzi dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Forum Koreańsko-Polskie
14 września prezydent Polski i premier Korei Południowej uroczyście zainaugurują Forum Koreańsko-Polskie, będące integralną częścią Krynica Forum 2023.
Wezmą w nim udział polscy i koreańscy ministrowie, eksperci oraz liczna delegacja biznesowa. Dyskusje będą toczyły się wokół współpracy zbrojeniowej, energetyki jądrowej, nowych inwestycji, transportu, ale także odbudowy Ukrainy. Krynica-Zdrój stanie się więc miejscem nawiązywania nowych kontaktów i partnerstw przez koreańskich i polskich gości.
O wojnie na Ukrainie
Eksperci będą również rozmawiali o skutkach rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wyzwaniach stojących przed Europą Środkowo-Wschodnią, by sytuacja ta już nigdy się nie powtórzyła. Ważnym tematem rozmów będzie również wątek dotyczący zaangażowania polskich przedsiębiorstw w odbudowę Ukrainy.
Krynica-Zdrój, kurort z długoletnią tradycją międzynarodowej debaty, po raz kolejny jest więc gospodarzem istotnych dyskusji, otwierających drzwi dla nowych przedsięwzięć biznesowych i politycznych. Tu bowiem spotyka się świat wielkiej polityki, biznesu i nauki.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?