Spis treści
Początek składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024
Tradycyjnie 15 marca rozpoczyna się kampania płatności bezpośrednich. W 2024 roku o dopłaty można wnioskować podobnie jak w poprzednich latach tylko przez internet (aplikacja eWniosekPlus). Po raz drugi wśród płatności znajdą się ekoschematy. Nabór potrwa co najmniej 2 miesiące, plus 25 dni z potrąceniem 1 procenta płatności za każdy roboczy dzień poślizgu.
Jak złożyć wniosek? Instrukcja ARiMR dla płatności wraz z ekoschematami
Koniec naboru o pomoc suszową za straty w 2023 roku
15 marca jest ostatnim dniem, kiedy rolnicy mogą wnioskować o pomoc za straty spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym suszę. Nabór rozpoczął się 29 lutego i od tego czasu do ARiMR trafiło ponad 112 tys. wniosków (dane z poranka 14.03). W jednym z artykułów publikujemy stawki pomocy suszowej.
Do piątku zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt
Nabór w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 również trwa już tylko do 15 marca 2024 r. Producenci rolni, którzy ubezpieczyli
- drób,
- bydło
- lub świnie
od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą, mogą jeszcze złożyć wniosek o wparcie. Poznaj zasady pomocy do ubezpieczenia od salmonellozy.
Oświadczenia i rejestry do ekoschematu Dobrostan zwierząt z 2023
W marcu (między 15 a 21.03.2024) rolnicy zajmujący się produkcją zwierzęcą powinni pamiętać o złożeniu oświadczeń lub rejestrów do ARiMR w zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt. Muszą takimi dokumentami potwierdzić praktyki, które zadeklarowali we wniosku obszarowym w roku 2023 w ramach PS WPR 2023-2027, np. wybieg, ściółka czy świetlenie.
Oświadczenia i rejestry zwierząt do dobrostanu
Warto jeszcze wspomnieć, że zaledwie kilka dni później, 20 marca kończy się nabór wniosków o wsparcie na inwestycje chroniące wody przed azotanami. Po drodze można jeszcze do 18 marca dostarczać wnioski o wsparcie na promocję żywności produkowanej w systemach jakości.
