Ostatnie dni na złożenie wniosku. Potem ZUS nie wypłaci przedsiębiorcom środków

Katarzyna Zawada
Przedsiębiorcy mają ostatnie dni na złożenie wniosku.
Przedsiębiorcy mają ostatnie dni na złożenie wniosku. Mariusz Kapała/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Do 16 marca przedsiębiorcy, którym ubiegłoroczna powódź uniemożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej, mogą wnioskować o świadczenie interwencyjne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory 180 mln zł wsparcia.

Spis treści

Do tych osób skierowane jest wsparcie interwencyjne

O świadczenie interwencyjne można wnioskować od 5 października. Skierowane jest do przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w wyniku działania żywiołu, mogą z niego skorzystać także organizacje pozarządowe, podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego i osoby prowadzące działalność rolniczą.

ZUS podkreślił, że wnioski rozpatruje priorytetowo, aby jak najszybciej wypłacić firmom pieniądze potrzebne na dalsze prowadzenie działalności, nadszarpniętej przez powódź. Od momentu uruchomienia naboru wpłynęło ponad 1900 wniosków.

Skalę zniszczeń oraz potrzebę wsparcia najlepiej ilustrują dane z województw dolnośląskiego i opolskiego, gdzie poszkodowani złożyli odpowiednio 1026 i 768 wniosków o świadczenie interwencyjne. W województwie śląskim formularz RSI złożyło 102 płatników, natomiast w lubuskim – 12, podano.

Termin składania dokumentów upływa 16 marca. Po tej dacie Zakład nie będzie mógł ich rozpatrywać, co uniemożliwi wypłatę środków poszkodowanym przedsiębiorcom.

Kiedy ZUS nie wypłaci świadczenia interwencyjnego?

Fakt, że przedsiębiorca czy podmiot prowadził działalność na obszarach dotkniętych powodzią, nie oznacza, iż ma on automatycznie prawo do uzyskania pomocy finansowej w ramach świadczenia interwencyjnego. Wsparcie przysługuje tym, którzy prowadzili działalność na dzień 16 września 2024 r.

Przy czym, jeśli w tym dniu działalność była zawieszona, to warunek prowadzenia działalności ZUS uznaje za spełniony. Warunek nie zostanie spełniony, jeżeli płatnik zaprzestał prowadzenia działalności, zaznacza ZUS.

Podmiot musi zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej/pożytku publicznego lub działalności rolniczej przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania pieniędzy. Oprócz tego powinien zobowiązać się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września 2024 r. (w przypadku zawieszenia działalność, należy wznowić jej prowadzenie od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego).

Wysokość świadczenia oblicza się na podstawie liczby ubezpieczonych lub przychodu. Co do zasady, świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku, jednak nie może ono przekroczyć rzeczywistej wysokości poniesionej szkody. ZUS może wypłacić maksymalnie 1 mln zł.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu