Spis treści
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił rozpoczęcie naboru wniosków o tzw. premię powodziową. Wsparcie skierowane jest do właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi z ubiegłego roku. Premia ma na celu pokrycie znacznej części kosztów remontu i może wynieść nawet 70 proc. wartości prac naprawczych.
Kto może skorzystać z premii?
O dofinansowanie mogą ubiegać się różne podmioty – zarówno wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jak i samorządy, TBS, SIM, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne. Wykluczone są jedynie jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe.
Wysokość dofinansowania zależy od statusu prawnego budynku:
70 proc. – dla budynków należących w całości do zasobu mieszkaniowego gminy lub społecznego zasobu czynszowego,
50 proc. – w przypadku pozostałych budynków wielorodzinnych,
60 proc. – dla obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarze objętym rejestrem.
Prosty proces, realna pomoc
Jak zaznacza BGK, procedura ubiegania się o premię została uproszczona. Wystarczy przeprowadzić audyt budynku i opracować kosztorys remontu, a następnie złożyć wniosek wraz z dokumentacją bezpośrednio do banku.
Ważnym warunkiem przyznania wsparcia jest wykazanie, że w wyniku powodzi wartość budynku spadła o co najmniej 5 proc. Jeśli w uszkodzonym obiekcie prowadzona jest działalność gospodarcza, dofinansowanie zostanie przyznane w ramach pomocy de minimis (dotyczy to jedynie powierzchni użytkowanej komercyjnie).
Premia powodziowa częścią programu TERMO
Nowa forma wsparcia została włączona do rządowego programu TERMO, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Co istotne, premia powodziowa ma stały charakter – w przyszłości będzie można skorzystać z niej również w przypadku innych zdarzeń powodziowych.
Bank Gospodarstwa Krajowego, w całości należący do Skarbu Państwa, pełni funkcję banku rozwojowego wspierającego inwestycje społeczne i gospodarcze. Na koniec 2024 roku jego aktywa wynosiły blisko 270 mld zł, a kapitał własny przekroczył 41 mld zł.
