Spis treści
W komunikacie WFOŚiGW w Gdańsku podkreślono, że operatorzy będą wspierać beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania, w tym tych korzystających z prefinansowania.
– Czekamy na gminy, które jeszcze się zastanawiają, czy przystąpić do tej roli. Korzyści jest wiele, m.in. dodatkowe fundusze, szansa na czystsze powietrze w gminie czy zapewnienie mieszkańcom kompleksowego wsparcia – mówi Jolanta Jurko, specjalistka w Dziale Czystego Powietrza WFOŚiGW w Gdańsku.
Nabór wniosków w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” rozpocznie się 31 marca 2025 roku.
Zmiany w programie „Czyste Powietrze”
Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnili, że w nowym programie najbiedniejsi będą mogli liczyć na pokrycie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przed termomodernizacją wymagany będzie audyt energetyczny, a po inwestycji uzyskanie świadectwa energetycznego budynku. Obowiązywać będą także maksymalne koszty na poszczególne elementy inwestycji. Dofinansowanie do pieców gazowych nie będzie dostępne.
Nowa odsłona wyeliminuje nadużycia
Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że nowej odsłonie programu towarzyszą trzy podstawowe cele: skuteczniejsza walka z ubóstwem energetycznym, koniec z tzw. rachunkami grozy oraz wyeliminowanie nadużyć.
Pod koniec listopada 2024 roku NFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków do programu, tłumacząc to koniecznością jego reformy i uszczelnienia systemu. Bez tego kroku mogłoby dojść do jeszcze większej liczby oszustw i wyłudzeń przez nieuczciwych wykonawców. Najwięcej wątpliwości dotyczyło komponentu programu, w ramach którego można było uzyskać najwyższą dotację i zastosować prefinansowanie. W grudniu złożono do prokuratury zawiadomienie dotyczące kilku firm, które podejrzewano o popełnianie przestępstw w ramach programu. Podejrzane umowy miały opiewać na około 600 mln zł.
Źródło: PAP
