https://strefabiznesu.pl
reklama

Przełom w sieci elektroenergetycznej. Powietrze i próżnia zamiast gazu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Stoen Operator i Siemens Energy zawarły kontrakt na dostawę do RPZ Batory jednej z najnowocześniejszych na rynku rozdzielnic typu 8VN1 produkcji firmy Siemens Energy.
Stoen Operator i Siemens Energy zawarły kontrakt na dostawę do RPZ Batory jednej z najnowocześniejszych na rynku rozdzielnic typu 8VN1 produkcji firmy Siemens Energy. Stoen
Stoen Operator, odpowiedzialny za dystrybucję energii elektrycznej w Warszawie, wprowadza na rynek pierwszą w Polsce rozdzielnicę wnętrzową wysokiego napięcia (WN) wolną od gazu SF6. Ta innowacyjna technologia, opracowana przez Siemens Energy, ma na celu zmniejszenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych i jest zgodna z nadchodzącymi regulacjami Unii Europejskiej.

Kluczowy, ekologiczny element

Rozdzielnice wysokiego napięcia odgrywają kluczową rolę w systemie elektroenergetycznym, umożliwiając bezpieczny i efektywny rozdział obwodów elektrycznych. Tradycyjnie w tego typu urządzeniach stosuje się sześciofluorek siarki (SF6) jako izolację i środowisko do gaszenia łuku elektrycznego. Pomimo jego doskonałych właściwości, SF6 jest silnym gazem cieplarnianym. Zgodnie z wymaganiami Parlamentu Europejskiego oraz Rady UE, od 1 stycznia 2028 roku nie będzie mógł być wykorzystywany w nowych urządzeniach energetycznych o napięciu do 123 kV.

Stoen Operator, we współpracy z Siemens Energy, postanowił wyprzedzić te regulacje, kontraktując nowoczesną rozdzielnicę typu 8VN1, która nie korzysta z SF6. Zamiast tego, wykorzystuje czyste powietrze i technologię próżniową, co czyni ją przyszłościowym wyborem w kontekście ochrony środowiska.

Powietrze i próżnia zamiast gazu

Nowa rozdzielnica 8VN1 charakteryzuje się zerowym współczynnikiem ocieplenia globalnego (GWP = 0), co jest zgodne z polityką ograniczania użycia gazów zawierających fluor. To innowacyjne rozwiązanie nie tylko spełnia nadchodzące regulacje UE, ale także promuje produkcję ekologicznych rozwiązań.

– Jesteśmy liderem innowacyjnych rozwiązań w Polsce w obszarze energetyki. Zgodnie z naszą strategią nie tylko inwestujemy w przełomowe technologie, ale także wspieramy inicjatywy przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie technologii próżniowej oraz czystego powietrza jako izolatora w rozdzielnicy 8VN1 wpisuje się w te założenia. Zmniejszamy ilość gazów cieplarnianych, promujemy produkcję ekologicznych rozwiązań i zdobywamy cenne doświadczenie potrzebne by spełnić ewoluujące wymogi środowiskowe i regulacyjne – powiedział prezes zarządu Stoen Operator Robert Stelmaszczyk.

Oprócz korzyści środowiskowych, nowa rozdzielnica oferuje doskonałe zdolności łączeniowe prądów roboczych i zwarciowych. Dzięki hermetycznemu uszczelnieniu, które chroni przed czynnikami mogącymi powodować degradację, rozdzielnica posiada długą przewidywaną żywotność i nie wymaga dodatkowej eksploatacji w stosunku do obecnych rozwiązań.

Innowacyjna Współpraca

Współpraca Stoen Operator z Siemens Energy to przykład innowacyjnego podejścia do modernizacji infrastruktury elektroenergetycznej w Polsce. Siemens Energy dostarczy nowoczesną rozdzielnicę do Rozdzielczego Punktu Zasilania (RPZ) Batory, co stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

– Cieszymy się, że dostawę pierwszej tego typu rozdzielnicy w Polsce będziemy realizować właśnie dla Stoen Operator, który jest jednym z naszych kluczowych klientów w zakresie dostaw urządzeń rozdzielczych wysokiego napięcia. Warto tutaj dodać, że w ramach tej inwestycji generalny wykonawca dostarczy pole mobilne oparte również na rozdzielnicy 8VN1 wyposażonej w niekonwencjonalne przekładniki małych mocy. Rozwiązanie to doskonale wpisuje się w politykę redukcji SF6 obu firm oraz innowacyjny charakter tej inwestycji –powiedział Bartłomiej Mazurek, dyrektor pionu Grid Technology Siemens Energy w Polsce.

Wprowadzenie rozdzielnicy 8VN1 to nie tylko krok w kierunku ekologicznej przyszłości, ale także przykład, jak innowacje technologiczne mogą wspierać zrównoważony rozwój i spełniać rosnące wymagania regulacyjne. Dzięki tej inwestycji Warszawa staje się pionierem w dziedzinie ekologicznych rozwiązań energetycznych, co może stanowić inspirację dla innych miast w Polsce i Europie.

O Stoen

Stoen Operator to Operator Systemu Dystrybucyjnego energii elektrycznej na terenie Warszawy i kilku gmin ościennych. Firma zajmuje się zarządzaniem siecią elektroenergetyczną, nie wytwarza ani nie sprzedaje energii elektrycznej. Stoen Operator Sp. z o.o. jest spółką, w której głównym udziałowcem jest E.ON Polska.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Granica opłacalności benefitów. Firmy liczą każdy grosz

Granica opłacalności benefitów. Firmy liczą każdy grosz

CI Games się odbija. Sprzedaż „Lords of the Fallen” rozgrzewa rynek

CI Games się odbija. Sprzedaż „Lords of the Fallen” rozgrzewa rynek

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu