https://strefabiznesu.pl
reklama

Alarm Smogowy apeluje do premiera Tuska o więcej termomodernizacji

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Alarm Smogowy apeluje do premiera o większe zaangażowanie rządu w poprawę jakości powietrza
Alarm Smogowy apeluje do premiera o większe zaangażowanie rządu w poprawę jakości powietrza MACIEJ GAPINSKI
Polski Alarm Smogowy (PAS) zaapelował do premiera Donalda Tuska o zwiększenie zaangażowania rządu w poprawę jakości powietrza. Organizacja podkreśla potrzebę wsparcia termomodernizacji polskich domów oraz eliminacji tzw. kopciuchów. Konferencja PAS przed kancelarią premiera zakończyła szóstą edycję kampanii "Zobacz, czym oddychasz".

Spis treści

"Czyste Powietrze" ze zbyt małym budżetem

PAS wezwał premiera do intensyfikacji działań rządowych na rzecz poprawy jakości powietrza, popularyzacji czystych źródeł energii oraz zwiększenia efektywności energetycznej. Organizacja przypomniała, że walka ze smogiem, w tym przyspieszenie wymiany źródeł ciepła i termomodernizacja, była jedną z obietnic umowy koalicyjnej. PAS apeluje również o zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na wsparcie gospodarstw domowych w transformacji energetycznej.

– W Polsce te potrzeby są ogromne. 2,5 miliona gospodarstw domowych czeka na wsparcie zaznaczyła Anna Dworakowska z PAS.

Odniosła się także do nowej odsłony programu "Czyste Powietrze", wskazując, że planowany budżet programu pozwala na wsparcie mniej niż 10 proc. gospodarstw domowych korzystających z kopciuchów lub słabo ocieplonych.

Niebawem nabór wniosków do kolejnej odsłony programu

31 marca br. rusza nabór wniosków do nowej odsłony programu "Czyste Powietrze". Budżet programu, zasilony 10 miliardami złotych z Funduszu Modernizacyjnego, ma wystarczyć na wsparcie około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Rzecznik PAS, Piotr Siergiej, podkreślił, że wiele nierozpatrzonych wniosków złożonych przed wcześniejszym zatrzymaniem programu wymaga finansowania. Bez dodatkowych środków budżet programu szybko się wyczerpie.

Konferencja prasowa podsumowała szóstą edycję kampanii "Zobacz, czym oddychasz", która trwała od listopada 2024 roku przez cały sezon grzewczy. W ramach akcji sześć antysmogowych instalacji odwiedziło 32 miejscowości w dziewięciu województwach. Instalacje, przedstawiające płuca z fizeliny, zmieniały kolor w zależności od ilości zanieczyszczeń w powietrzu, co miało na celu zwiększenie świadomości mieszkańców o jakości powietrza.

– Najgorzej było w Dąbrowie Górniczej i w Dąbrowie Chełmińskiej – powiedziała Karolina Bryk, koordynatorka kampanii, zapytana o najbardziej zanieczyszczone miejscowości nią objęte.

Nowe zasady dofinansowań

Według przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w nowym "Czystym Powietrzu" najbiedniejsi będą mogli liczyć na pokrycie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Nowością jest udział operatorów w przypadku tej grupy beneficjentów. Przed termomodernizacją wymagany będzie audyt energetyczny, a po inwestycji – uzyskanie świadectwa energetycznego budynku. Obowiązywać będą również maksymalne koszty na poszczególne elementy inwestycji. W nowej odsłonie programu nie będzie można uzyskać dofinansowania do pieców gazowych. Pod koniec listopada 2024 roku NFOŚiGW wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków do programu, tłumacząc to koniecznością jego reformy i uszczelnienia systemu.

Polski Alarm Smogowy to inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie działające na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, działająca od niemal 10 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Granica opłacalności benefitów. Firmy liczą każdy grosz

Granica opłacalności benefitów. Firmy liczą każdy grosz

CI Games się odbija. Sprzedaż „Lords of the Fallen” rozgrzewa rynek

CI Games się odbija. Sprzedaż „Lords of the Fallen” rozgrzewa rynek

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu