Spis treści
Koniec ze składaniem co roku wniosku o 800+ i kolejek po odnowienie paszportu
„Moi Drodzy 14 pakiet deregulacyjny ujrzał światło dzienne dziś” - poinformował na LinkedIn Rafał Brzoska. Lider zespołu deregulacyjnego zrobił też krótkie podsumowanie:
„Łącznie opublikowaliśmy już ponad 400 projektów deregulacyjnych i cyfryzacyjnych a 314 przekazano stronie rządowej. Z tej liczby ponad 100 otrzymało już ścieżkę legislacyjną".
W 14. pakiecie proponowanych zmian są m.in. „projekty ponownie ułatwiające nam wszystkim obywatelom codzienne funkcjonowanie w zakresie zgłoszeń paszportowych, wniosków 800+, cyfryzacji ksiąg wieczystych (koniec z długim czekaniem na wpis) czy łatwiejszym dostępie do tele-porad lekarskich”.
Zaprezentowana 28 maja 14. tura propozycji obejmuje m.in. koniec z corocznym składaniem wniosków o 800+. Pomysł zakłada automatyczne przyznawanie świadczenia na podstawie danych zgromadzonych w rejestrach państwowych, takich jak PESEL czy ZUS.
– Rozwiązanie to umożliwi automatyczne ustalanie prawa do świadczenia bez konieczności podejmowania dodatkowych działań ze strony obywatela - wyjaśnia Rafał Brzoska, Pełnomocnik Przedsiębiorców ds. Deregulacji.
- Dzięki temu proces przyznawania świadczeń stanie się bardziej efektywny, wygodniejszy dla rodzin i znacznie mniej obciążony biurokracją. Kluczowe korzyści wynikające z proponowanej zmiany to ułatwienie codziennego życia rodzinom, skrócenie czasu oczekiwania na wypłatę świadczenia, obniżenie kosztów administracyjnych po stronie instytucji obsługujących program, redukcja ryzyka błędów ludzkich i formalnych oraz zwiększenie przejrzystości i sprawności działania systemu świadczeń rodzinnych.
Wdrożenie automatyzacji przyznawania świadczeń w programie 800+ wpisuje się w szerszy kierunek cyfryzacji usług publicznych, wykorzystania danych państwowych w sposób efektywny i bezpieczny oraz budowania nowoczesnej administracji publicznej zorientowanej na obywatela – wskazał Rafał Brzoska.
Deregulacja ma objąć szereg ułatwień w życiu codziennym
W 14. pakiecie propozycji pojawia się m.in.
Cyfrowe odnawianie paszportów bez wizyty w urzędzie - projekt wprowadza cyfrową platformę do odnowienia paszportu, umożliwiając obywatelom składanie wniosków online, co poprawia wygodę, efektywność i bezpieczeństwo usług paszportowych.
Uproszczenie procedur dla debiutów giełdowych i nowych emisji akcji - propozycja pozwoli zwiększyć dostępność rynku kapitałowego dla firm, zwłaszcza z sektora MSP.
Koniec z nadmiernym zbieraniem danych na meczach piłkarskich -zniesienie obowiązku zbierania danych osobowych obywateli polskich przy zakupie biletów na międzynarodowe mecze piłki nożnej organizowane w Polsce. Zmiana odciąży organizatorów, ograniczy zbędną biurokrację i poprawi dostępność imprez sportowych – zwłaszcza dla młodzieży, rodzin i grup szkolnych.
Szybsze i tańsze inwestycji w biomasę - zwiększenie roli biomasy w polskim ciepłownictwie, co przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Cyfryzacja ksiąg wieczystych – koniec z rocznym oczekiwaniem na wpis - projekt digitalizacji ksiąg wieczystych ma na celu uproszczenie procesu wpisów, zwiększenie efektywności oraz poprawę dostępności usług sądowych.
Jednolity format raportowania ESG dla firm – koniec z wielokrotnym przygotowywaniem tych samych danych
Uproszczenie odliczania wydatków na bezpieczeństwo i obronność w kosztach podatkowych - projekt przewiduje zmianę ustawy o CIT
Koniec z ręcznym wypełnianiem formularzy ZUS przy zasiłkach opiekuńczych - automatyczne pobieranie danych z systemu ZUS do formularzy Z15-A i Z15-B wyeliminuje konieczność ich ręcznego wypełniania przez pracowników i pracodawców. Dzięki temu proces rozpatrywania wniosków o zasiłek opiekuńczy stanie się szybszy, bardziej efektywny i mniej podatny na błędy.
Większa elastyczność w dostępie do teleporad w POZ - zniesienie sztywnych ograniczeń formalnych, dzięki czemu lekarze i pacjenci zyskają możliwość wyboru najwłaściwszej formy kontaktu.
Równy dostęp do wsparcia dla słuchaczy studiów podyplomowych z niepełnosprawnościami

Biznes
Wojciech Kostrzewa, członek Komitetu Sterującego Inicjatywy SprawdzaMY komentuje:
- Proponujemy w pełni cyfrową usługę odnawiania paszportu, umożliwiając obywatelom złożenie wniosku online – bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie. To przełomowe rozwiązanie w zakresie administracji publicznej, które znacząco podniesie jakość i dostępność usług państwowych.
- Dzięki automatyzacji i integracji z rejestrami państwowymi, proces stanie się szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy. Czas potrzebny na załatwienie formalności zostanie skrócony, a obciążenie urzędów – zmniejszone. Obywatele zyskają możliwość odnawiania dokumentu z dowolnego miejsca, co jest szczególnie istotne dla osób mieszkających w mniejszych miejscowościach oraz poza granicami kraju. Projekt jest elementem szerszej strategii cyfrowej transformacji państwa, której celem jest nowoczesna, zintegrowana i obywatelska administracja publiczna, oferująca usługi dopasowane do potrzeb XXI wieku.