Spis treści
Rozszerzenie "Milczącego załatwienia sprawy"
Jednym z kluczowych elementów nowej tury propozycji deregulacyjnych jest rozszerzenie mechanizmu "milczącego załatwienia sprawy". To rozwiązanie ma na celu przyspieszenie postępowań administracyjnych poprzez automatyczne uznanie sprawy za załatwioną, jeśli organ nie wyda decyzji w określonym czasie.
Przygotowaliśmy i przekazaliśmy kilkadziesiąt bardzo konkretnych obszarów i przepisów, gdzie tzw. milczące załatwienie sprawy powinno być wdrożone jak najszybciej - wskazał Pełnomocnik Przedsiębiorców ds. Deregulacji Rafał Brzoska.
Rafał Brzoska podkreśla, że dotychczas mechanizm ten był stosowany w ograniczonym zakresie, co utrudniało obywatelom i przedsiębiorcom uzyskiwanie decyzji administracyjnych w sprawach rutynowych. Rozszerzenie tego rozwiązania ma zmniejszyć ryzyko przewlekłości postępowania.
Zmiany w Funduszu Alimentacyjnym i systemie energetycznym
Kolejną istotną propozycją jest zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. To rozwiązanie ma na celu ułatwienie dostępu do wsparcia finansowego dla osób potrzebujących.
Dodatkowo, zaproponowano zmianę systemu rozliczeń energii elektrycznej dla odbiorców z licznikami zdalnego odczytu. Nowy system ma opierać się na rzeczywistym zużyciu energii, a nie na prognozach, co ma zapewnić większą przejrzystość i dokładność rozliczeń.
Usprawnienia w sektorze zdrowia i inwestycji
Inicjatywa SprawdzaMY proponuje również usprawnienia w sektorze zdrowia, w tym zmiany w zarządzeniu NFZ dotyczącym rozliczania świadczeń związanych z zabiegami na narządach parzystych. Celem jest uproszczenie procesu rozliczeń i redukcja biurokracji.
W obszarze inwestycji, przedsiębiorcy postulują zrównanie podatkowego traktowania inwestycji na rynku kapitałowym z nieruchomościami. Propozycja zakłada zwolnienie z podatku Belki zysków z inwestycji kapitałowych utrzymywanych dłużej niż 5 lat, co ma zachęcić do długoterminowego inwestowania.
Efekty projektu SprawdzaMY
W ocenie zespołu SprawdzaMY, współpraca z rządem przynosi już wymierne efekty. Z 380 opublikowanych postulatów, 298 przekazano stronie rządowej, a 100 jest już w realizacji.
Wiemy, że takich aktów prawnych jest kilka tysięcy i mam nadzieję, że rząd sukcesywnie będzie zmieniał te zapisy. Jednak te najpilniejsze muszą zacząć obowiązywać w trybie pilnym. Tu nie ma na co czekać – obywatele i przedsiębiorcy muszą zyskać podmiotowość w relacjach z administracją - podkreślił Brzoska.

Biznes
Zespół SprawdzaMY planuje przedłożyć łącznie 300 usprawnień do czerwca, jednak tempo prac wskazuje, że uda się opracować znacznie więcej. Pierwsze efekty prac są spodziewane już w maju, a część ułatwień ma zacząć obowiązywać niemal natychmiast po uchwaleniu nowych przepisów.
Inicjatywa SprawdzaMY kontynuuje swoje działania na rzecz uproszczenia procedur administracyjnych i zwiększenia efektywności działań administracji publicznej. Nowe propozycje deregulacyjne, w tym rozszerzenie "milczącego załatwienia sprawy", mają na celu ułatwienie życia obywatelom i przedsiębiorcom, a także przyspieszenie procesów decyzyjnych.
Tylko około 17 proc. pomysłów odrzucono ze względu na konieczność ochrony stabilności budżetu państwa - podkreślili przedsiębiorcy.
Dzięki współpracy z rządem i zaangażowaniu społecznemu, Inicjatywa SprawdzaMY dąży do wprowadzenia realnych zmian, które przyniosą korzyści zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.