https://strefabiznesu.pl
reklama

Wynagrodzenia biją prognozy. Scenariusz dla stóp procentowych się zmienia

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Kwietniowe dane z rynku pracy i przemysłu zaskoczyły pozytywnie – wskazują ekonomiści Santander Bank Polska. Choć oznaczają one pewne ożywienie w gospodarce, mogą również ostudzić zapędy Rady Polityki Pieniężnej do szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kwietniowe dane z rynku pracy i przemysłu zaskoczyły pozytywnie – wskazują ekonomiści Santander Bank Polska. Choć oznaczają one pewne ożywienie w gospodarce, mogą również ostudzić zapędy Rady Polityki Pieniężnej do szybkiego luzowania polityki monetarnej. Adam Jankowski
Silniejszy niż oczekiwano wzrost wynagrodzeń w kwietniu i pozytywne dane z przemysłu mogą ostudzić zapędy Rady Polityki Pieniężnej do szybkiego luzowania polityki monetarnej – oceniają ekonomiści PKO BP i Santander Bank Polska. Mimo to wciąż pozostaje możliwy scenariusz stopniowych obniżek jeszcze w tym roku.

Spis treści

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 r. wyniosło 9 045,11 zł – co oznacza wzrost aż o 9,3 proc. rok do roku. To więcej, niż przewidywały prognozy ekonomistów, co skłoniło analityków zarówno PKO BP, jak i Santandera do ostrożnych wniosków dotyczących dalszej polityki Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem ekonomistów PKO BP, kwiecień przyniósł wyhamowanie dotychczasowego trendu spadkowego tempa wzrostu płac. Szczególnie dynamiczny wzrost wynagrodzeń zaobserwowano w przetwórstwie przemysłowym (9 proc. r/r), transporcie, handlu, a także w budownictwie – gdzie dynamika miesięczna była wyższa od typowej dla tego okresu. Wyróżniło się też rolnictwo, gdzie wynagrodzenia wzrosły aż o 38 proc. rok do roku, oraz sektor zakwaterowania i gastronomii, notujący odbicie po spadkach w marcu.

Ekonomiści Santander Bank Polska podkreślają, że tak silny wzrost płac oznacza, iż presja płacowa nie wygasła tak szybko, jak wcześniej zakładano.

– To może wpłynąć na ostrożniejsze podejście RPP do decyzji dotyczących stóp procentowych – zauważają.

Pozytywne sygnały z przemysłu mimo Wielkanocy

Dane dotyczące produkcji przemysłowej również zaskoczyły pozytywnie – mimo niekorzystnego wpływu kalendarzowego (Święta Wielkanocne w kwietniu). Produkcja wzrosła o 1,2 proc. w ujęciu rocznym. Szczególnie dobrze wypadły dobra inwestycyjne, których produkcja wzrosła o 7,5 proc. r/r, oraz dobra konsumpcyjne nietrwałe – 5,0 proc. wzrostu wobec 2,6 proc. w marcu.

Santander wskazuje, że jeśli pozytywny trend zostanie potwierdzony w danych za maj, może to oznaczać przełamanie stagnacji w przemyśle, która trwała niemal dwa lata.

Zatrudnienie: spadki wciąż obecne, ale sytuacja się stabilizuje

W kwietniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,8 proc. rok do roku. Ekonomiści PKO BP zwracają uwagę, że spadki miały miejsce głównie w przetwórstwie, handlu, transporcie i budownictwie – czyli w sektorach o największym udziale w ogólnym zatrudnieniu. Relatywnie lepiej radziły sobie niektóre sektory usługowe – m.in. obsługa rynku nieruchomości oraz hotelarstwo i gastronomia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Z kolei ekonomiści Santandera oceniają, że stabilizacja poziomu zatrudnienia – nawet na niższym poziomie – może być pozytywnym sygnałem. Ich zdaniem w kolejnych miesiącach tempo zmian w zatrudnieniu może stopniowo zmierzać w stronę zera w ujęciu rocznym.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Zarówno PKO BP, jak i Santander zauważają, że silny wzrost wynagrodzeń może być argumentem za ostrożnością w polityce pieniężnej. Rada Polityki Pieniężnej wielokrotnie wskazywała tempo wzrostu płac jako istotne ryzyko dla powrotu inflacji do celu.

– Choć dynamika wynagrodzeń nie będzie dalej spadać liniowo, spodziewamy się, że pozostanie jednocyfrowa – w przedziale 6-9 proc. do końca roku – szacują ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem kwietniowe dane nie wykluczają możliwości obniżek stóp o łącznie 0,5 pkt proc. w drugiej połowie 2025 r., ale mogą oddalić decyzję w czasie.

Również Santander ocenia, że po wcześniejszych sygnałach o wygasaniu presji płacowej, najnowsze dane wskazują na jej ponowne nasilenie.

– To może skłonić RPP do bardziej konserwatywnego podejścia – podsumowują analitycy.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Tanie podróże na południe Europy. PKP Intercity zaskakuje nowym połączeniem

Tanie podróże na południe Europy. PKP Intercity zaskakuje nowym połączeniem

153 miliardy złotych dla Polski z nowego systemu UE

153 miliardy złotych dla Polski z nowego systemu UE

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu