Niepełnosprawni i przedsiębiorcy kontra system. Brzoska chce uprościć przepisy

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Brzoskę, pracuje nad propozycjami, które mają na celu uproszczenie przepisów dla wszystkich obywateli. Właściciel InPostu podkreślił, że dzięki dokładnej weryfikacji, w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".
Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Brzoskę, pracuje nad propozycjami, które mają na celu uproszczenie przepisów dla wszystkich obywateli. Właściciel InPostu podkreślił, że dzięki dokładnej weryfikacji, w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych". ARKADIUSZ GOLA
Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Brzoskę, pracuje nad propozycjami, które mają na celu uproszczenie przepisów dla wszystkich obywateli. Właściciel InPostu podkreślił, że dzięki dokładnej weryfikacji, w propozycjach nie ma „wrzutek lobbystycznych”. „Naszym celem jest przygotowanie 300 propozycji, odpowiadających na potrzeby obywateli. Zebraliśmy prawie 10 tys. spraw, wskazujących na absurdy, w tym dotyczące osób niepełnosprawnych i niezamożnych, które przegrały z machiną państwa. 30 proc. tych spraw dotyczy przedsiębiorców” – powiedział podczas posiedzenia komisji gospodarki i rozwoju.

Spis treści

Brzoska wskazał, że chociaż zespół miał się skupić na zmianach w rozporządzeniach, to tylko 3 proc. zebranych spraw można by w ten sposób rozwiązać.

– Większość dotyczy nieżyciowych regulacji ustawowych – wyjaśnił.

Według prezesa InPostu, zespół unika „lobbystycznych wrzutek” i propozycji dotyczących wąskich grup interesariuszy, a wszystkie propozycje są starannie weryfikowane.

Siedem bloków deregulacji

Propozycje deregulacji zostały podzielone na siedem bloków:

  1. Osoby niepełnosprawne i opieka zdrowotna: Brzoska wskazał na absurdalne przepisy, takie jak wzywanie co dwa lata osób z trwałą niepełnosprawnością na komisje orzecznicze.

  2. Prawo podatkowe: obecnie liczy 5 800 stron, a kolejne przepisy są wprowadzane. Brzoska argumentował, że upraszczanie prawa podatkowego zwiększa wpływy do budżetu.

  3. Milczące załatwienie sprawy: wprowadzenie domniemania zgody, jeśli termin rozpatrzenia sprawy nie został dotrzymany.

  4. Odblokowanie sądownictwa: Propozycja, aby zaksięgowanie faktury stanowiło tytuł do egzekucji zobowiązania.

  5. Cyfryzacja: Zrównanie ważności dokumentacji elektronicznej i papierowej.

  6. Bezpieczeństwo energetyczne: Uproszczenia w procedurze przyłączenia OZE do sieci.

  7. Przepisy unijne: Przegląd regulacji dotyczących sztucznej inteligencji i raportowania ESG.

Spotkanie rządu z przedstawicielami strony społecznej

Donald Tusk zapowiedział spotkanie rządu z przedstawicielami strony społecznej, podczas którego ma zostać złożony "pierwszy meldunek" na temat deregulacji. Celem jest redukcja obciążeń administracyjnych o 30 proc. do czerwca.

Brzoska, ze swej strony, na zaproszenie premiera, kieruje zespołem przygotowującym propozycje deregulacyjne. Inicjatywa „SprawdzaMy” planuje przygotować około 300 propozycji w ciągu 100 dni, z nadzieją na wdrożenie 30 proc. z nich.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu