Spis treści
Brzoska wskazał, że chociaż zespół miał się skupić na zmianach w rozporządzeniach, to tylko 3 proc. zebranych spraw można by w ten sposób rozwiązać.
– Większość dotyczy nieżyciowych regulacji ustawowych – wyjaśnił.
Według prezesa InPostu, zespół unika „lobbystycznych wrzutek” i propozycji dotyczących wąskich grup interesariuszy, a wszystkie propozycje są starannie weryfikowane.
Siedem bloków deregulacji
Propozycje deregulacji zostały podzielone na siedem bloków:
Osoby niepełnosprawne i opieka zdrowotna: Brzoska wskazał na absurdalne przepisy, takie jak wzywanie co dwa lata osób z trwałą niepełnosprawnością na komisje orzecznicze.
Prawo podatkowe: obecnie liczy 5 800 stron, a kolejne przepisy są wprowadzane. Brzoska argumentował, że upraszczanie prawa podatkowego zwiększa wpływy do budżetu.
Milczące załatwienie sprawy: wprowadzenie domniemania zgody, jeśli termin rozpatrzenia sprawy nie został dotrzymany.
Odblokowanie sądownictwa: Propozycja, aby zaksięgowanie faktury stanowiło tytuł do egzekucji zobowiązania.
Cyfryzacja: Zrównanie ważności dokumentacji elektronicznej i papierowej.
Bezpieczeństwo energetyczne: Uproszczenia w procedurze przyłączenia OZE do sieci.
Przepisy unijne: Przegląd regulacji dotyczących sztucznej inteligencji i raportowania ESG.
Spotkanie rządu z przedstawicielami strony społecznej
Donald Tusk zapowiedział spotkanie rządu z przedstawicielami strony społecznej, podczas którego ma zostać złożony "pierwszy meldunek" na temat deregulacji. Celem jest redukcja obciążeń administracyjnych o 30 proc. do czerwca.
Brzoska, ze swej strony, na zaproszenie premiera, kieruje zespołem przygotowującym propozycje deregulacyjne. Inicjatywa „SprawdzaMy” planuje przygotować około 300 propozycji w ciągu 100 dni, z nadzieją na wdrożenie 30 proc. z nich.
Źródło: PAP
