Premier Tusk zaplanował spotkanie w sprawie deregulacji

Maciej Badowski
Opracowanie:
W poniedziałek premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji.
W poniedziałek premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie deregulacji. Adam Jankowski
Premier Donald Tusk planuje w poniedziałek spotkanie z przedstawicielami strony społecznej, aby omówić postępy w deregulacji przepisów. Spotkanie ma na celu podsumowanie dotychczasowych działań oraz omówienie przyszłych kroków w kierunku uproszczenia regulacji prawnych.

Cel spotkania z premierem

Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami strony społecznej, aby podsumować działania w kierunku uproszczenia przepisów. Spotkanie to jest częścią szerszej inicjatywy rządu mającej na celu zmniejszenie barier dla przedsiębiorców oraz usprawnienie funkcjonowania gospodarki.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) poinformowała, że dialog, konsultacje i współpraca ze stroną społeczną są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych celów. W marcu Rada Ministrów przyjęła pierwszy pakiet deregulacyjny, który zawiera ponad 40 istotnych zmian mających na celu uproszczenie przepisów. Pod przewodnictwem ministra Macieja Berka działa Rządowy Zespół ds. Deregulacji, który analizuje i rekomenduje zmiany legislacyjne.

Inicjatywa Rafała Brzoski

W lutym premier Tusk zaproponował prezesowi InPostu, Rafałowi Brzosce, pokierowanie zespołem, który miałby przygotować propozycje deregulacyjne. Brzoska przyjął propozycję i wkrótce potem zespół opublikował pierwsze postulaty, które obejmują dziewięć zmian rozporządzeń i 14 zmian ustawowych.

Brzoska stworzył także inicjatywę „SprawdzaMy", która ma na celu przygotowanie około 300 propozycji w ciągu 100 dni. Przedsiębiorcy wyrazili nadzieję, że około 30% z tych propozycji zostanie wdrożonych. Wśród przygotowanych propozycji znajdują się m.in. rozszerzenie mediacji w sprawach administracyjnych, pakiety rozwiązań poprawiające płynność firm, uproszczenie raportowania do urzędów skarbowych oraz usprawnienie procedur w przetargach publicznych.

Propozycje zmian

Propozycje zmian przygotowane przez zespół Brzoski obejmują szeroki zakres działań mających na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jednym z kluczowych elementów jest rozszerzenie mediacji w sprawach administracyjnych, co ma na celu przyspieszenie rozwiązywania sporów i zmniejszenie obciążenia sądów.

Inne propozycje dotyczą pakietów rozwiązań poprawiających płynność firm, w tym wprowadzenie kasowego PIT dla szerszego grona firm oraz skrócenie terminów zwrotu VAT. Uproszczenie raportowania do urzędów skarbowych ma na celu zmniejszenie biurokracji i ułatwienie przedsiębiorcom spełniania obowiązków podatkowych.

Wpływ na przedsiębiorców

Zmiany proponowane przez zespół Brzoski mają na celu nie tylko ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, ale także zwiększenie konkurencyjności polskich firm na rynku międzynarodowym. Usprawnienie procedur w przetargach publicznych oraz czytelne rachunki za prąd dla obywateli i firm to tylko niektóre z działań, które mogą przynieść wymierne korzyści przedsiębiorcom.

Szybsza możliwość uruchamiania już istniejących inwestycji OZE oraz zwiększenie limitów instalacji fotowoltaicznych do użytku własnego to kolejne kroki, które mogą przyczynić się do rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy będą mogli szybciej i łatwiej inwestować w nowoczesne technologie, co przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu