Nowy pakiet deregulacji może odmienić polski biznes

Agata Wodzień-Nowak
Trzecia tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie
Trzecia tura pomysłów wybrana do analiz przez Zespoły Eksperckie Sylwia Dąbrowa
Zespół pod kierownictwem Rafał Brzoski ujawnił trzecią turę propozycji deregulacyjnych. To ogromny pakiet ułatwień dla wszystkich obywateli oraz małych firm, zapowiada założyciel InPostu. Tym razem na liście zmian jest m.in. szybszy zwrot VAT, większa kwota amortyzacji, szerszy kasowy PIT oraz lepszy dostęp dla polskich firm do przetargów publicznych.

Spis treści

Akcja deregulacja trwa. Zespół Brzoski przedstawił kolejny pakiet propozycji zmian

Inicjatywa SprawdzaMy, organizowana przez Przedsiębiorców dla Polski, udostępniła trzecią serię propozycji na stronie sprawdzamy.com. Każdy może zapoznać się z tymi pomysłami i głosować na dowolną liczbę z nich. Wśród kluczowych inicjatyw znajduje się znaczące rozszerzenie mediacji w sprawach administracyjnych.

Ma to na celu zastąpienie długotrwałych i kosztownych postępowań sądowych ugodowym rozwiązywaniem sporów. Dzięki temu do budżetu państwa trafiają środki, a przedsiębiorstwa i obywatele mogą kontynuować działalność bez ryzyka upadłości.

Trzeci tydzień inicjatywy SprawdzaMy przynosi kolejny zestaw propozycji mających na celu poprawę kondycji finansowej firm w obliczu wysokich kosztów kredytów. Obejmują one:

  • rozszerzenie stosowania kasowego PIT na większą liczbę przedsiębiorstw,

  • skrócenie czasu zwrotu podatku VAT wraz z systemem ostrzegania przed nieuczciwymi kontrahentami,

  • ułatwienia w egzekwowaniu należności.

  • Uproszczenie raportowania podatkowego dla firm.

  • Usprawnienie procedur przetargów publicznych, co ma zwiększyć dostęp polskich firm do zamówień publicznych.

  • Uproszczenie procedur dostępu i korzystania z funduszy unijnych.

  • Wprowadzenie bardziej czytelnych rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

  • Przyspieszenie uruchamiania istniejących inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE).

  • Podniesienie limitów instalacji fotowoltaicznych (PV) na własny użytek, co jest szczególnie istotne dla rolników i małych firm.

  • Ułatwienia w procedurach administracyjnych.

  • Zwolnienie usług prawnych z podatku VAT.

  • Podwyższenie kwoty jednorazowej amortyzacji.

  • Udostępnienie wszystkich wyników badań medycznych w aplikacjach IKP (Internetowe Konto Pacjenta) i mObywatel.

  • Pakiet zawiera również wybrane propozycje z poselskich projektów deregulacyjnych, zarówno rządowych, jak i projektów partii PiS oraz Polska 2050.

Można głosować na listę proponowanych rozwiązań dla biznesu i nie tylko

Trzecia tura propozycji deregulacyjnych to ogromny pakiet ułatwień dla wszystkich obywateli oraz małych firm. Proponujemy uproszczenia, mniej biurokracji i kolejne propozycje płynnościowe – jak szybszy zwrot VAT, większa kwota amortyzacji, szerszy kasowy PIT oraz lepszy dostęp dla polskich firm do przetargów publicznych – wylicza Rafał Brzoska.

Do tego pakiet ułatwień dla istniejących inwestycji OZE, uproszczenia w procedurach pozyskiwania funduszy unijnych, lepsza dostępność do sądów czy łatwiejsza egzekucja należności. Nasi eksperci pracują bardzo intensywnie – co tydzień będziemy publikować kolejny pakiet propozycji. Już teraz pokazaliśmy 78 rozwiązań – na stronach www.sprawdzamy.com można na nie głosować, a nawet je komentować. Zapraszamy do zgłaszania dobrych inicjatyw – ale takich, które będą służyć szerokim grupom społecznym, a najlepiej wszystkim Polakom – przekonuje Rafał Brzoska.

Przedsiębiorcy potrzebują realnego wsparcia w prowadzeniu działalności

Wojciech Kostrzewa, Prezes Polskiej Rady Biznesu: – Od lat próbujemy wspierać przedsiębiorców, aby mogli unikać procesów sądowych i korzystać z mediacji. Teraz zgłaszamy realną opcję w tym zakresie. Propozycja doprecyzowania przepisów dotyczących mediacji w sprawach administracyjnych ma na celu poprawę efektywności i dostępności tego narzędzia w rozwiązywaniu sporów między obywatelami a administracją. Precyzyjne określenie zasad mediacji w sprawach administracyjnych – w tym wskazanie, w jakich sprawach i w jakim etapie postępowania będzie ona możliwa – sprawi, że obywatele oraz administracja będą mieli jasność co do procedury i możliwości jej zastosowania paradoksalnie przyspieszając natychmiastowe wpływy do budżetu Państwa.

Ryszard Chmura, Prezes Zarządu Corporate Connections: Bardzo ważna dla wszystkich przedsiębiorców jest zmiana regulacji dotyczących odpowiedzialności karnej w firmach ma na celu urealnienie odpowiedzialności zarządu za błędy popełniane przez innych pracowników w ramach działalności firmy.

Obecny system, który przewiduje odpowiedzialność karną całego zarządu lub prezesa za działania pojedynczych pracowników, w tym np. księgowych, nawet gdy członkowie zarządu nie mieli wpływu na popełniony błąd, może prowadzić do niesprawiedliwości i niepotrzebnego strachu przed konsekwencjami funkcji w zarządach firm. Zmiana, która zapewni, że odpowiedzialność ponosić będą tylko ci, którzy faktycznie przyczynili się do popełnienia błędu, ma na celu poprawienie sytuacji przedsiębiorców w Polsce

Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan: – Proponujemy także ograniczenie stosowania wyłączeń w zamówieniach publicznych, aby zwiększyć konkurencyjność rynku, a także poprawić dostępność dla wszystkich jego uczestników. Obecnie liczne wyłączenia prowadzą do sytuacji, w której kontrakty trafiają często do tych samych wykonawców, co ogranicza równą rywalizację i podnosi koszty realizacji zamówień. Zmiana ta ma na celu wyeliminowanie takich praktyk i umożliwienie szerszemu gronu wykonawców udziału w przetargach.

Dr n. med.Małgorzata Adamkiewicz, Członkini Rady Przedsiębiorców: Wszystkie wyniki badań diagnostycznych – zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych – powinny być dostępne w jednej aplikacji. Dostęp do swojej pełnej historii medycznej i wyników badań w dowolnym momencie i z każdego miejsca poprawiłby komfort i kontrolę nad swoim zdrowiem. Aplikacje IkP lub mObywatel zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych – dzięki czemu pacjenci będą mogli mieć pewność, że ich bieżące i historyczne wyniki są przechowywane w sposób bezpieczny.

Zmniejszyłoby to także ryzyko utraty lub zgubienia papierowych kopii wyników badań. Pacjenci mogliby w prosty sposób udostępniać swoje wyniki lekarzom lub innym specjalistom bez konieczności osobistego dostarczania papierowych dokumentów lub ponawiania badań. Ułatwiłoby to też współpracę między placówkami medycznymi oraz umożliwiłoby lekarzom lepsze i szybsze zarządzanie procesem leczenia pacjentów.

Rafał Dutkiewicz, Prezes Pracodawców RP: Wiemy, jak wiele firm czeka na prostą, ale nadzwyczaj istotną kwestię, a mianowicie skrócenie maksymalnego okresu zwrotu VAT do 20 dni dla solidnych podatników. To poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw oraz usprawnienie procesów administracyjnych związanych z rozliczeniami podatkowymi.

Długotrwałe oczekiwanie na zwrot VAT stanowi poważne wyzwanie dla wielu firm, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które muszą zarządzać ograniczonymi zasobami finansowymi. Skrócenie tego okresu do 20 dni przyniesie szereg korzyści, zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla gospodarki jako całości – podsumował Rafał Dutkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu