Spis treści
Nowelizacja Kodeksu pracy: co się zmieni?
Nowelizacja Kodeksu pracy, która została przyjęta przez senackie komisje, wprowadza obowiązek ujawniania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Informacje te muszą być przekazywane z wyprzedzeniem, aby kandydaci mogli się z nimi zapoznać przed rozmową kwalifikacyjną.
W przypadku, gdy pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Celem nowelizacji jest zapewnienie przejrzystości i uczciwości w procesie rekrutacji. Dzięki temu kandydaci będą mogli świadomie podejmować decyzje dotyczące swojej kariery zawodowej. Nowe przepisy mają również na celu zmniejszenie luki płacowej między płciami, co jest istotnym problemem na polskim rynku pracy.
Poprawka senacka: przejrzystość i świadome negocjacje
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zgłoszono poprawkę, która zakłada, że informacje o wynagrodzeniu muszą być przekazywane w ogłoszeniu o naborze, przed rozmową kwalifikacyjną.
„Według Eurostatu w 2023 r. w całej Unii Europejskiej średnia wynosiła 12,7 proc.” – wskazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zwracając uwagę na istniejącą lukę płacową w Polsce.
Nowe prawa pracowników
Nowelizacja przewiduje również, że pracodawca nie może zakazać pracownikowi ujawniania informacji o jego wynagrodzeniu. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia w podziale na płeć.
Te zmiany mają na celu zwiększenie transparentności w miejscu pracy oraz umożliwienie pracownikom lepszego zrozumienia, jak ich wynagrodzenie plasuje się w kontekście całej firmy. Jest to krok w kierunku większej równości płacowej i sprawiedliwości w miejscu pracy.
Źródło: PAP
