Spis treści
Nowelizacja Kodeksu pracy: jawność wynagrodzeń
Senat rozpoczął posiedzenie, które ma na celu omówienie kilku kluczowych ustaw, w tym nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców obowiązek ujawniania proponowanego wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Wymóg ten ma na celu zwiększenie przejrzystości na rynku pracy i zmniejszenie dyskryminacji płacowej.
Pracodawcy będą musieli podać minimalną i maksymalną wysokość wynagrodzenia, a także mogą zaznaczyć, że kwota ta podlega negocjacji.
Dodatkowo, pracodawcy nie będą mogli zakazać pracownikom ujawniania informacji o ich wynagrodzeniu. Pracownicy zyskają również prawo do wystąpienia z wnioskiem o udzielenie informacji na temat ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich wynagrodzeń w podziale na płeć.
Krajowa Sieć Kardiologiczna: nowy model opieki
Senatorowie zajmą się także ustawą o Krajowej Sieci Kardiologicznej, która ma na celu poprawę efektywności leczenia chorób układu krążenia. Nowy model organizacji opieki kardiologicznej ma zapewnić pacjentom dostęp do jednakowych standardów opieki, niezależnie od miejsca zamieszkania.
Ustawa przewiduje trzy poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Na pierwszym poziomie pacjenci będą mieli zapewnioną podstawową diagnostykę kardiologiczną. Drugi poziom obejmie koordynację i ciągłość opieki, w tym kompleksową diagnostykę i leczenie kardiologiczne. Trzeci poziom zapewni najbardziej zaawansowane procedury medyczne, takie jak kardiochirurgia.
Likwidacja Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej
Kolejnym punktem obrad jest nowelizacja ustawy o Służbie Więziennej, która zakłada likwidację Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej. Po likwidacji jego zadania mają być realizowane przez inne służby, głównie przez policję.
Funkcjonariusze zatrudnieni w Inspektoracie zostaną przeniesieni do jednostek organizacyjnych Służby Więziennej. Zmiana ta ma na celu usprawnienie działań związanych ze zwalczaniem przestępczości i lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich w ramach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Centralny System Informacji Rynku Energii
Senat zajmie się także nowelizacją ustaw związanych z wprowadzaniem centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE). System ten ma gromadzić, przechowywać i przetwarzać wszystkie informacje techniczne i handlowe z rynku energii elektrycznej.

Biznes
Uczestnicy rynku energii będą mogli przystępować do CSIRE stopniowo, choć nie później niż w wyznaczonych terminach. Termin technicznego uruchomienia systemu to 1 lipca 2025, a pełna wymiana informacji ma rozpocząć się 19 października 2026 roku.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celach unijnych
W porządku obrad znalazła się również ustawa mająca na celu zapewnienie stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej, które poprawiają funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Ustawa przewiduje m.in. przekazanie nowych kompetencji Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w zakresie rynku cyfrowego.
Prezes UOKiK zyska uprawnienia do przeprowadzania dochodzeń w sprawie tzw. strażników dostępu, czyli globalnych firm technologicznych kontrolujących dostęp do różnych usług. Zmiany te mają na celu lepsze funkcjonowanie rynku cyfrowego i ochronę mniejszych przedsiębiorstw przed dominacją dużych korporacji.
Źródło: PAP