Małe firmy są teraz bardziej skłonne do inwestowania

Zbigniew Biskupski AIP
Filip Kowalkowski
W bieżącym kwartale 28,7 proc. przedstawicieli sektora małych i średnich firm planuje zwiększenie inwestycji. To wzrost o 5,8 proc. w porównaniu z II kwartałem 2016 roku., wynika z najnowszego „Barometru EFL”.

Jednak biorąc pod uwagę wielkość firm, więcej optymistów inwestycyjnych w porównaniu do poprzedniego kwartału jest wśród mikro i małych podmiotów, natomiast mniej w średnich. Firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników najczęściej w całym sektorze MŚP zamierzają finansować swoją działalność leasingiem (66,7 proc.).

Główny odczyt „Barometru EFL” na III kwartał 2016 roku wyniósł 55,6 pkt. (-1,2 pkt. proc. w porównaniu do II kwartału br.). Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia, najwyższą wartość wskaźnika uzyskały mikro firmy – 57 pkt., o 0,1 punktu niższą małe (56,9 pkt.), a średnie przedsiębiorstwa 55,6 pkt.

W III kwartale br. to średnie firmy podchodzą najbardziej pesymistycznie do inwestycji. Ich wzrostu oczekuje tylko co piąty przedsiębiorca (20,7 proc.), co oznacza spadek o 8,1 p.p. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Większy optymizm widać natomiast wśród mikro i małych podmiotów, wśród których więcej inwestycji planuje odpowiednio 28,1 proc. i 33,5 proc. zapytanych. W obu przypadkach mamy do czynienia ze wzrostem o ponad 11 p.p. kwartał do kwartału. Plany inwestycyjne pociągają za sobą większe zapotrzebowanie na finansowanie, które także największe jest wśród firm mikro i małych, a najmniejsze w średnich.
- Z najnowszych danych dotyczących PKB za II kwartał br. wynika, że inwestycje niemile zaskoczyły i spadły o blisko 5 proc. r/r. Mam nadzieję, że nasz Barometr okaże się dobrym prognostykiem dla polskiej gospodarki. Bowiem, zapytani przez nas przedsiębiorcy, w szczególności ci najmniejsi, spodziewają się w III kwartale inwestować więcej – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.
O i ile środki własne stanowią podstawowe źródło finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie, o tyle w przypadku produktów finansowych widać wyraźną tendencję. Zgodnie z nią, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu, kredytów bankowych czy ubezpieczenia majątku. Leasing wybiera aż dwóch na trzech średnich przedsiębiorców, najwięcej w całym sektorze MŚP. Co więcej, firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników korzystają w swojej działalności z leasingu częściej niż z kredytu bankowego. W mikro firmach natomiast dwa razy więcej przedsiębiorców decyduje się na kredyt bankowy niż leasing (44,2 proc. vs. 21,6 proc.).

- Takie wyniki mogą świadczyć o dwóch rzeczach. Po pierwsze, mniejszej skłonności do ryzyka najmniejszych firm, nastawionych w większej mierze na stabilność funkcjonowania. Po drugie, na wciąż jeszcze mniejszą świadomość zalet i korzyści, jakie przynosi leasing – mówi prezes EFL.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu