Mandat za zbyt wolną jazdę. Tyle możesz zapłacić za utrudnianie ruchu

Mariusz Michalak
Z jednej strony mamy limity prędkości, których przekroczenie jest karane, ale z drugiej zbyt wolna jazda także może powodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego.
Z jednej strony mamy limity prędkości, których przekroczenie jest karane, ale z drugiej zbyt wolna jazda także może powodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego. Foto Pawel Skraba/Gazeta Pomorska
W przypadku limitów prędkości najczęściej informujemy, że kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość i został ukarany mandatem. Okazuje się, że mandat może zostać nałożony na kierującego także w sytuacji kiedy... jedzie zbyt wolno.

Z jednej strony mamy limity prędkości, których przekroczenie jest karane, ale z drugiej zbyt wolna jazda także może powodować utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Art. 19 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym precyzuje, że:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

Częstą przyczyną, dla której kierowca nadmiernie redukuje prędkość, jest rozproszenie uwagi. Czasem kierowca zwalnia, kiedy chce przyjrzeć się pięknemu krajobrazowi albo wręcz przeciwnie – jego uwagę zwróci niebezpieczne zdarzenie na drodze, np. wypadek. J

Zbyt wolna jazda jednego kierowcy może wpływać na zaburzenie płynności ruchu i powstawanie zatorów na drodze. W dodatku poruszanie się z prędkością znacznie niższą od dozwolonej może skłaniać innych kierujących do wyprzedzania (które należy do niebezpiecznych manewrów) oraz do bardziej agresywnej jazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Kosztowna rozmowa przez telefon

Powolna jazda może również stanowić poważne zagrożenie podczas poruszania się np. autostradą. Co czytamy w definicji autostrady?
Autostrada – droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep (Art. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Z przepisów jasno wynika, że w ruchu po autostradzie dopuszczone są pojazdy, które są w stanie rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h.

Według taryfikatora mandatów z 2024 roku za tamowanie lub utrudnianie ruchu grozi mandat w wysokości nie niższej niż 500 zł. Za niestosowanie się do znaku C-14 oznaczającego prędkość minimalną grozi 100 zł mandatu i 1 punkt karny. Znak oznacza obowiązek jazdy z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku liczbą kilometrów na godzinę przy zachowaniu ograniczeń prędkości wynikających z przepisów ustawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu