Cena biletu już nie zaskoczy pasażera. Przewoźnicy z nowym obowiązkiem

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Mieszkańcy Łęgu wybrali sołtysa i radę sołecką podczas zebrania, które odbyło się w ... autokarze.
Mieszkańcy Łęgu wybrali sołtysa i radę sołecką podczas zebrania, które odbyło się w ... autokarze. Tomasz Barylski
Nowelizacja ustawy o drogach publicznych wprowadza obowiązek elektronicznego udostępniania rozkładów jazdy i cenników przez przewoźników. Projekt, który jest częścią implementacji dyrektywy ITS, ma na celu przyspieszenie cyfryzacji w transporcie drogowym.

Spis treści

Przewoźnicy będą zobowiązani do udostępniania rozkładów jazdy i cenników elektronicznie

W poniedziałek opublikowano informacje dotyczące prac nad nowelizacją ustawy o drogach publicznych oraz kilku innych ustaw. Projekt ten jest prowadzony przez Ministerstwo Infrastruktury i ma na celu implementację dyrektywy ITS z listopada 2023 roku.

Dyrektywa ta dotyczy wdrażania inteligentnych systemów transportowych w transporcie drogowym oraz ich interfejsów z innymi rodzajami transportu.

„Istnieje potrzeba przyśpieszenia procesów wdrażania nowoczesnego zarządzania mobilnością, w tym stosowania technologii informatycznych w transporcie drogowym i drogownictwie. Cyfryzacja informacji transportowych, pomimo obowiązywania przepisów ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (...) oraz rozporządzeń wydanych w trybie dyrektywy ITS, postępuje wolno m.in. z powodu braku systemowego zapewnienia dostępności danych oraz rozproszonego wdrażania usług ITS” - wskazano.

Projekt ma na celu usunięcie barier w cyfryzacji informacji transportowych, co ma przyczynić się do lepszego zarządzania mobilnością i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Obowiązki przewoźników i infrastruktury drogowej

Nowelizacja przewiduje, że przewoźnicy świadczący usługi w ramach regularnych przewozów w krajowym i międzynarodowym transporcie drogowym osób będą zobowiązani do udostępniania danych dotyczących rozkładów jazdy i cenników przez krajowe punkty dostępu (KPD). To rozwiązanie ma ułatwić pasażerom dostęp do aktualnych informacji o podróżach.

Ministerstwo planuje również ustandaryzować publikację danych dotyczących lokalizacji węzłów dostępu dla wszystkich rodzajów pasażerskich przewozów regularnych. W szczególności chodzi o informacje o dostępności architektonicznej tych węzłów oraz ścieżkach transportowych w ich obrębie.

Projekt zakłada także, że podmioty zarządzające infrastrukturą drogową oraz organizatorzy publicznego transportu zbiorowego będą musieli sukcesywnie cyfryzować informacje i udostępniać je w formatach nadających się do odczytu maszynowego poprzez KPD.

Krajowy Punkt Dostępu - co to takiego?

Projekt przewiduje prowadzenie przez ministra właściwego ds. transportu Krajowego Punktu Dostępu lub wyznaczenie podmiotu prowadzącego ten punkt w trybie rozporządzenia wykonawczego. KPD będzie kluczowym elementem w systemie udostępniania danych transportowych, zapewniając ich dostępność i aktualność.

Zobowiązuje też Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do świadczenia usługi ITS w zakresie minimalnych powszechnych informacji o ruchu związanych z bezpieczeństwem drogowym, w związku z prowadzonymi przez niego krajowymi punktami dostępu oraz jego zadaniami jako zarządcy dróg. Z kolei Główny Inspektor Transportu Drogowego ma dokonywać oceny ich zgodności.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd wyznaczono na drugi kwartał 2025 roku.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu