Mapy Google mają nową funkcję. Tak można sprawdzić, która trasa jest najtańsza
Google wylicza, że nowa funkcja ma pozwolić kierowcom zaoszczędzić do 30 proc. paliwa. W ustawieniach będziemy mogli wybrać swój silnik. Dotychczas jedyną możliwością było sprawdzenie trasy, jak najszybciej dotrzeć do konkretnego punktu. W Europie funkcja została uruchomiona w środę, jednak pełna implementacja może potrwać kilka tygodni. Trasa będzie wytyczana tak, aby było:
- najniższe spalanie paliwa,
- redukcja emisji dwutlenku węgla.
Mapy Google - w ustawieniach będzie można wybrać swój silnik
W ustawieniach Map Google użytkownicy będą mogli wybrać, jaki silnik posiadają w swoim samochodzie. Wybór obejmie:
- benzynę,
- gaz,
- diesel,
- napęd hybrydowy,
- silnik elektryczny.
”Dzięki temu będą oni mogli zobaczyć najlepszą trasę i dokładne szacunki dotyczące spalania paliwa lub zużycia energii” - poinformowało Google.
Z tego powodu trasy, które zaproponują nam Google, będą się od siebie różnic w zależności od tego, jaki silnik zadeklarujemy w ustawieniach aplikacji.
”Oprócz proponowania najszybszej trasy, Mapy Google wskażą również trasę, na której zużycie paliwa będzie najniższe – oczywiście, jeśli będzie inna niż najszybsza trasa. Z łatwością będzie można sprawdzić względną oszczędność paliwa oraz różnicę czasową między tymi dwiema trasami i wybrać najbardziej odpowiednią opcję” - napisało Google w komunikacie.

Trasa w Mapach Google, na której najmniej spalimy. Jak włączyć nowe ustawienia?
Typ silnika możemy wybrać na głównej liście w ustawieniach Google Maps. Po wejściu w „ustawienia nawigacji” powinna być dostępna opcja „typ silnika”, gdzie wybierzemy rodzaj napędu w naszym samochodzie. Google uwzględni wówczas tę informację wyznaczając propozycje tras do punktu docelowego.
Specjalny poradnik w tej sprawie przygotowało także Google. Jest on dostępny tutaj.

Funkcja była już wcześniej dostępna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Technologia korzysta z danych instytutu National Renewable Energy Laboratory Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Europejskiej Agencji Środowiska.
„Dzięki połączeniu tych danych z informacjami z Map Google o trendach dotyczących jazdy stworzyliśmy zaawansowane modele systemów uczących się, które uwzględniają najpopularniejsze typy silników w poszczególnych regionach” - przekazało Google.
Google Maps - klienci szukają tańszego transportu
Jak się okazuje, od lipca 2022 r. procentowo wzrosły zapytania o transport publiczny i nawigację pieszą.
W Polsce w lipcu były to wzrosty na poziomie prawie 70 proc. i 30 proc. częściej w porównaniu analogicznym okresem roku wcześniejszego. W tym samym czasie prawie 200 proc. wzrosły zapytania o lokalizacje stacji ładowania samochodów elektrycznych.