Spis treści
O planach resortu finansów dowiedzieli się przedsiębiorcy, którzy 9 lipca w ramach konsultacji spotkali się z przedstawicielami ministerstwa. W spotkaniu brał udział również Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. W mediach społecznościowych poinformował o planowych drastycznych podwyżkach akcyzy.
„Jeśli szukać pozytywów, to tym razem MF zorganizowało spotkanie z przedsiębiorcami, na którym ogłosiło planowane zmiany. Na pewno jest to lepsza forma komunikacji niż gotowa ustawa opublikowana na stronie RCL” – napisał Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Według jego informacji, akcyza na papierosy ma wzrosnąć od nowego roku o 25 proc. a akcyza na e-papierosy nawet o 75 proc. Podwyżki są też zaplanowane na kolejne lata aż do 2027 r.
Tyle ma wynieść wzrost akcyzy w 2025 r.
Planowane podwyżki akcyzy:
- Papierosy – o 25 proc. (od 2025 r.), o 20 proc. (od 2026 r.), o 15 proc. (od 2027 r.)
- E-papierosy – o 75 proc. (od 2025 r.), o 50 proc. (od 2026 r.), o 25 proc. (od 2027 r.)
- Tytoń - o 38 proc. (od 2025 r.), o 30 proc. (od 2026 r.), o 22 proc. (od 2027 r.)
- Wyroby nowatorskie - o 50 proc. (od 2025 r.), o 20 proc. (od 2026 r.), o 15 proc. (od 2027 r.)
Ile będzie kosztować paczka papierosów?
System podwyżek podatku akcyzowego na używki znany był od 2022 roku i był rozpisany na kolejne lata. Zakładał, że podwyżka akcyzy na papierosy wzrośnie o 10 procent. W założeniach do projektu budżetu państwa na 2025 r., które rząd przedstawił w czerwcu, nie było informacji o wyższym wzroście akcyzy.
"Zgodnie z obowiązującą ustawą akcyza miała rosnąć o 10 proc. dla każdego rodzaju produktu. Podwyżka w 2025 r. jest od 2,5 do 7,5-krotnie większa" - wyjaśnia Łukasz Kozłowski.
Wyższa akcyza przełoży się na ceny. A to znaczy, że w przyszłym roku cena paczki najtańszych papierosów może sięgnąć 20 zł. Można też spodziewać się, że podwyższona zostanie akcyza na alkohol (wcześniejsze założenia mówiły o wzrośnie wynoszącym 5 proc. od stycznia 2025 r.). W tej sprawie ma się odbyć w przyszłym tygodniu spotkanie z orgnizacjami przedsiębiorców.
W ubiegłym roku wpływy z podatku akcyzowego sięgnęły w budżecie państwa blisko 85 mld złotych, ale spora ich część pochodziła z opodatkowania paliw, a nie tylko papierosów i alkoholu. Akcyza jest trzecim największym źródłem dochodów w budżecie, po podatkach VAT i PIT. Według ostatnich danych GUS o inflacji za maj, ceny napojów alkoholowych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy urosły o 2,8 proc. a ceny wyrobów tytoniowych wzrosły w tym czasie aż o 7,7 proc.
Ministerstwo: Jesteśmy w trakcie dialogu z branżami
PAP podał, że w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna stwierdziła, iż Ministerstwo Finansów powinno zwiększyć akcyzę na alkohol i papierosy. Resort finansów - jak powiedziała - ma analizy, z których wynika, że papierosy i mocny alkohol w Polsce są najtańsze w Europie.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania PAP stwierdziło, że "jest w trakcie dialogu z zainteresowanymi branżami". "Po zakończeniu konsultacji będziemy mogli przedstawić założenia dotyczące zmian w podatku akcyzowym" – podkreślono w odpowiedzi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
