mObywatel – aplikacja umożliwi wnoszenie opłat urzędowych. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w 2023 roku?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Nowe funkcje aplikacji mObywatel zostaną wdrożone w pierwszej połowie 2023 roku
Nowe funkcje aplikacji mObywatel zostaną wdrożone w pierwszej połowie 2023 roku gov.pl
Wkrótce wszystkie dokumenty znajdujące się w mObywatelu będą równie ważne, co te tradycyjne. Popularna aplikacja na smartfony umożliwi także śledzenie statusu spraw urzędowych oraz wnoszenie opłat bez wychodzenia z domu. Nowe funkcje zostaną wdrożone w pierwszej połowie 2023 roku.

Spis treści

Niedawno aplikacja mObywatel obchodziła piątą rocznicę istnienia. Za jej pośrednictwem pobrano ponad 5 mln certyfikatów szczepień przeciw COVID-19, a także 3,7 mln dokumentów mPrawo jazdy. Aplikacja odnotowała już łącznie 9 mln pobrań na platformach mobilnych.

Za pośrednictwem mObywatela możemy m.in.:

  • zalogować się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie rozliczyć PIT,
  • realizować eReceptę bez konieczności podawania numeru PESEL,
  • przechowywać certyfikaty covidowe,
  • potwierdzić nabyte prawo jazdy,
  • sprawdzić dane swojego pojazdu,
  • korzystać z mLegitymacji,
  • sprawdzić punkty karne.

Wkrótce aplikacja zostanie rozbudowana o kolejne funkcje. Rząd zapowiada, że prawdziwą „rewolucję cyfrową”.

Wielu Polaków korzysta już z możliwości realizacji usług publicznych za pomocą Internetu, aplikacji mobilnych. Wiele ostatnio zmieniło się w tym obszarze, ale to, co przed nami, to będzie naprawdę prawdziwa rewolucja cyfrowa, państwo w komórce, w aplikacjach mobilnych – mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Płatności on-line w mObywatel

Sekretarz stanu KPRM Adam Andruszkiewicz poinformował, że rząd powoli kończy prace nad projektem ustawy ws. aplikacji mObywatel. Wkrótce pojawią się tam innowacyjne zmiany, które sprawią, że stanie się ona cyfrowym portfelem, zawierającym wszystkie niezbędne dokumenty w jednym miejscu.

Jedną z najciekawszych funkcji, które niebawem zostaną wdrożone, będzie możliwość wnoszenia opłat urzędowych. W aplikacji znajdzie się dodatkowy panel "Płatności", umożliwiający sprawdzenie statusu urzędowych płatności, a także dokonanie wpłaty.

Jeśli będziemy załatwiać sprawy urzędowe, za które należy uiścić opłatę, to wówczas będziemy mogli zrobić to za pośrednictwem mObwatela i nie będziemy musieli tego robić w sposób tradycyjny – przekazał sekretarz stanu.

Do aplikacji zostaną dodane także powiadomienia przypominające o aktualizacji, otrzymaniu urzędowej decyzji, dofinansowania lub zwrotu podatku.

Będziemy dodawać takie udogodnienia na co dzień dla obywateli. W aplikacji mObywatel będzie możliwość wystawiania pełnomocnictw do załatwiania wielu spraw urzędowych, czyli za pośrednictwem aplikacji będzie można różnym swoim członkom rodziny, znajomym, przyjaciołom wystawić pełnomocnictwo do załatwienia danej sprawy urzędowej nie wychodząc z domu – dodał.

Dokumenty elektroniczne tak samo ważne, jak tradycyjne

Obecnie mObywatel nie jest dokumentem, a jedynie „sposobem na okazanie i potwierdzenie danych”. Aplikacji nie wykorzystamy zatem w sytuacji, gdy prawo wymaga paszportu lub dowodu osobistego np. w banku, na lotnisku czy salonie operatora komórkowego.

Zapowiadany projekt ustawy przewiduje, że dokumenty znajdujące się w mObywatelu będą traktowane przez państwo na równi z tradycyjnymi. Oznacza to, że wygenerowany elektronicznie dokument zastąpi dowód osobisty czy paszport w trakcie załatwiania wszystkich codziennych spraw.

Adam Andruszkiewicz podkreślił też, że oprócz aplikacji nadal będą obowiązywały wszystkie tradycyjne dokumenty. Nic też nie wskazuje na to, by te elektroniczne miały zastąpić "plastik".

Absolutnie wszystkie dokumenty, w rozumieniu tych plastikowych, zostają i zawsze nasze państwo będzie taką możliwość dawało, czyli jeśli jakaś usługa jest wprowadzana, także w zakresie e-usługi, czyli umożliwiamy załatwienie jakieś sprawy zdalnie, przez Internet, czy za pośrednictwem profilu zaufanego, czy za pośrednictwem mObywatela, to zawsze możemy daną usługę załatwić w sposób tradycyjny. Nigdy nie będzie żadnej usługi w naszym państwie, żadnego dokumentu, który będzie funkcjonował tylko cyfrowo - poinformował.

Jak wynika z zapowiedzi rządu, nowe funkcje aplikacji mObywatel zostaną wprowadzone w pierwszej połowie 2023 roku. Postępy prac oraz przewidywany wygląd i funkcjonalności mObywatela 2.0 można sprawdzić na stronie https://www.gov.pl/web/mobywatel.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu