Można zawiesić już spłatę kredytu mieszkaniowego

Zbigniew Biskupski [email protected]
Od piątku 19 lutego można wystąpić o wsparcie w spłacie kredytu mieszkaniowego. Weszły bowiem właśnie w życie wszystkie przepisy ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Przyjęte w niej rozwiązania umożliwiają udzielenie wsparcia finansowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego - przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy - w wysokości równowartości rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł miesięcznie.

Zgodnie z postanowieniami ustawy po dwóch latach od przekazania ostatniej raty wsparcia kredytobiorca będzie zobowiązany oddać w ośmiu kolejnych latach otrzymaną pomoc w równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach.

Z takiego wsparcia mogą skorzystać jednak tylko osoby, które są bezrobotne albo znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a posiadają kredyt mieszkaniowy - zarówno w złotówkach, jak i w walucie obcej - zabezpieczony hipotecznie.

Wszyscy ubiegający się o wsparcie, niezależnie od tego, z którym bankiem mają umowę kredytową, składają wniosek na takim samym formularzu. Jego wzór ustalił minister finansów (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 lutego 2016 r., które ukazało się w Dzienniku Ustaw 18 lutego pod poz. 196).

Sam wniosek jest bardzo prosty: wymaga podania danych osobowych i skwitowania podpisem oświadczenia o odpowiedzialności karnej za podanie fałszywych informacji. Jednak oprócz niego trzeba wypełnić dwa lub więcej (z czterech możliwych) załączniki: oświadczenie dotyczące przesłanek przyznania wsparcia i oświadczenie dotyczące dochodu oraz ewentualnie: dane osobowe pozostałych kredytobiorców i informacje dotyczące umowy ubezpieczenia.

Co dzieje się dalej, na przykładzie kredytobiorców mających umowy zawarte z PKO BP wyjaśnia Iwona Radomska, ekspert tego banku: - Po  pozytywnej weryfikacji wniosku bank podpisuje stosowną umowę z kredytobiorcą. Następnie umowa trafia do BGK w celu uruchomienia wypłaty środków z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Raty wsparcia są wpłacane bezpośrednio do banku, bez udziału klienta. Banki wniosły na konto Funduszu 600 mln zł. Środków na pomoc  ma więc wystarczyć dla wszystkich uprawnionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polka
Brawo, wreszcie coś po ludzku. Brawo rząd PiSu. Nigdy nie zawiódł i niegdy nie oszukał.
k
king_unique
daleki jestem od narzekania, ale bądźmy realistami, po 18 miesiącach, kiedy kredytobiorca będzie musiał oddawać "normalną" ratę + kolejną "nieoprocentowaną" to dojdzie do pętli zadłużenia.

Skoro banki przekazały na konto funduszu 600 mln, znaczy to, że jest pieniądz, tylko pazerność banków pokazuje, że chcą więcej i więcej.

Lepszym wsparciem byłoby ustalenie/wyliczenie tak oprocentowania przez pierwsze 8 lat, aby rata kapitałowa była co najmniej równa 50% całkowitej raty kredytu, a nie stanowiła w rzeczywistości 20-30% wartości całej raty.

Zakładając, że kredyt hipoteczny jest na 30 lat, to prawda jest taka, że pierwsza dekada w spłacie tego kredytu jest największym obciążeniem dla nowych mieszkańców. Jeśli dodamy do tego, że:

1. muszą posiadać wkład własny na 15%

2. posiadają dziecko lub kilkoro dzieci,

3. posiadają samochód

to naprawdę nie jest to ciekawa sytuacja.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu