Spis treści
Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

Kim jest samotnie wychowujący dziecko?
O osobie samotnie wychowującej dzieci mówimy przede wszystkim w przypadku kawalera, panny lub wdowca czy też wdowy. Jednak tu krąg się nie zamyka. Mowa o takiej osobie również w przypadku rozwodników, a także osób w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu. W takich przypadkach jest to opiekun prawny dziecka. A na jakie wsparcie może liczyć ze strony państwa?
1. Zasiłek rodzinny
Od listopada 2022 roku aż do 31 października 2023 roku obowiązuje nowy okres zasiłkowy. W związku z tym można składać wnioski o zasiłek rodzinny dla osoby samotnie wychowującej dziecko, choć z zasiłku mogą też korzystać inne rodziny. Wysokość zasiłku to:
- 95 złotych w przypadku dziecka do 5 roku życia;
- 124 złote na dziecko od 5 do 18 roku życia;
- 135 złotych na dziecko powyżej 18 roku życia aż do ukończenia 24 roku życia.
Tu obowiązuje kryterium dochodowe. Zarobki na członka rodziny nie mogą przekraczać 674 złote lub 764 złote, jeśli dotyczy to dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością.
2. Samotne wychowywanie dziecka i dodatek z tego tytułu
Jest to specjalne świadczenie dedykowane właśnie samotnym rodzicom. Wynosi ono miesięcznie 193 złote na dziecko, ale nie może wynieść więcej niż 386 złotych na wszystkie dzieci. Jednakże przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością świadczenie wzrasta o 80 złotych (maksymalnie 160). Świadczenie może otrzymać:
- matka lub ojciec dziecka;
- opiekun faktyczny dziecka
- opiekun prawny dziecka, jeśli nie pobiera alimentów;
- dziecko pełnoletnie do 24 roku życia, jeśli się uczy, a oboje rodziców nie żyją.
Ten zasiłek można otrzymać tylko wtedy, gdy został przyznany opisany wcześniej zasiłek rodzinny.
Polecamy
- Polisy od rezygnacji z wyjazdu sprzedają się jak nigdy dotąd!
- Nie chcesz spłacać cudzego kredytu? Nikt nie chce, ale mało kto podejmuje działania
- Coraz trudniej rozpocząć budowę domu: brak materiałów i fachowców, a ceny wciąż rosną
- Polska musi się liczyć z wyższą inflacją i spowolnieniem wzrostu gospodarczego
3. Pieniądze z funduszu alimentacyjnego
Jeśli drugi rodzic uchyla się od płacenia zasądzonych alimentów i nie można ich uzyskać pomimo prób, samotny rodzic może otrzymać środki z funduszu alimentacyjnego. Dlatego tak ważne jest postaranie się o zasądzenie alimentów nawet wtedy, gdy wiemy, że drugi rodzic dziecka będzie unikać ich płacenia.
4. Dodatek dla rodziny wielodzietnej
W rodzinach, które mają co najmniej trójkę dzieci, jest możliwość otrzymania dodatkowych środków wynoszących 95 złotych miesięcznie za trzecie i każde kolejne dziecko.
5. Refundacja kosztów opieki
W przypadku samotnie wychowujących dzieci rodziców, którzy jednocześnie są bezrobotni, można mówić o refundacji kosztów opieki nad dzieckiem. Dotyczy to dzieci do lat 6 lub sytuacji, gdy rodzic pod swoją opieką ma co najmniej jedno dziecko z niepełnosprawnością (do 18 roku życia). Refundacja przysługuje do sześciu miesięcy, jeśli podejmie się zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub rozpocznie się staż, szkolenie bądź przygotowanie zawodowe dorosłych.
6. Rodzina 500 Plus
W ramach programu rodzina 500 Plus samotny rodzic może również starać się o to świadczenie. Tu nie obowiązuje kryterium dochodowe i dotyczy każdego dziecka do ukończenia 18. roku życia.