Coraz trudniej rozpocząć budowę domu: brakuje materiałów i fachowców, a ceny materiałów i usług rosną w szalonym tempie [2.03.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Aż 77% ankietowanych wskazało, że rzeczywiste koszty budowy okazały się wyższe niż zaplanowane przed startem. Największe problemy dotyczyły materiałów budowlanych. Ich brak na rynku wiązał się z rosnącą ceną.
Aż 77% ankietowanych wskazało, że rzeczywiste koszty budowy okazały się wyższe niż zaplanowane przed startem. Największe problemy dotyczyły materiałów budowlanych. Ich brak na rynku wiązał się z rosnącą ceną. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
W styczniu i inwestorzy prywatni, i deweloperzy rozpoczęli szokująco mało budów, oczywiście biorąc poprawkę na miesiąc i porę roku. Z pewnością wiele osób mających w planie budowę własnych domów odłożyło początek inwestycji ze względu na kłopoty logistyczne. Poza tym, że nie widać końca podwyżek cen materiałów budowlanych i usług, coraz trudniej jest znaleźć ekipę do prac - poszukiwania mogą już trwać tygodniami, a jeśli chce się zatrudnić sprawdzony zespół - trzeba negocjować na wiele miesięcy naprzód. Wiele wskazuje na to, że kłopoty ubiegłoroczne z budową domu przeciągną się na wiele miesięcy 2022 r. - tym bardziej że paraliżujące wcześniej wiele inwestycji ograniczenia związane z COVID obecnie w praktyce już nie istnieją.

W 2021 roku ponad sześciokrotnie wzrósł odsetek osób, które miały trudności z dostępem do materiałów budowlanych – wynika z „Raportu o budowie domów w Polsce” opracowanego przez Oferteo.pl.

Wielu inwestorów miało również problemy ze zbilansowaniem budżetu. Aż w 77% przypadków ostateczne koszty budowy okazały się wyższe niż zakładano przed startem inwestycji. To aż o 19 pp. więcej niż w 2020.

Budowa domu: coraz bardziej odczuwalny brak materiałów

Wyniki badania Oferteo, pokazują, że w 2021 roku 32% osób budujących dom miało problem z dostępem do materiałów budowlanych. Odsetek ten wzrósł ponad sześciokrotnie w porównaniu do 2020 roku, kiedy taki problem zgłosiło jedynie 5% badanych.

W minionym roku nieznacznie wyższy odsetek badanych (30%) niż w 2020 roku miał trudność ze znalezieniem ekipy budowlanej. Dostępność fachowców na rynku to problem, który utrzymuje się na przestrzeni ostatnich lat.

Inwestorzy, którzy planują rozpocząć budowę, powinni wziąć pod uwagę, że znalezienie odpowiedniej ekipy może zająć nawet kilka tygodni. Według naszego badania czas poświęcony na poszukiwanie specjalistów to najczęściej miesiąc, ale kolejne kilka miesięcy trzeba czekać, aż będą oni mogli rozpocząć prace – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Budowa domu: obostrzenia COVID już nie są przeszkodą

Z badania Oferteo.pl wynika również, że obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie były w 2021 roku już tak uciążliwe, jak rok wcześniej.

W 2020 roku aż 60% respondentów miało problemy ze skontaktowaniem się z urzędnikami, z którymi należało załatwić sprawy formalne związane z budową. Załatwienie formalności urzędowych było wtedy wymieniane jako największa trudność podczas całego procesu inwestycyjnego – wskazało tak 36% respondentów, a w ostatnim badaniu już tylko co czwarty.

Nieco niższy odsetek badanych niż przed rokiem wskazał też na kłopoty wynikające ze stresu i niepewności spowodowanych pandemią: w 2020 roku było to 19%, w 2021 roku – 16%.

Budowa domu: 89 proc. budujących zapłaciło więcej za materiały

Aż 77% ankietowanych wskazało, że rzeczywiste koszty budowy okazały się wyższe niż zaplanowane przed startem. Największe problemy dotyczyły materiałów budowlanych. Ich brak na rynku wiązał się z rosnącą ceną.

Spośród osób, które zadeklarowały, że koszty budowy domu okazały się wyższe niż pierwotnie zakładane, aż 89% wskazało, że dotyczyło to właśnie surowców. W ciągu procesu inwestycyjnego rosły także ceny robocizny – dotknęło to 58% respondentów.

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu