https://strefabiznesu.pl
reklama

Zakończył się Impact'25 pod patronatem Strefy Biznesu

Eryk Kołodziejek
Skala jubileuszowej edycji była rekordowa: ponad 650 prelegentów na 10 scenach multimedialnych, prezentujących treści w krótkich, dynamicznych formatach – łącznie ponad 80 godzin wystąpień na 23 ścieżkach tematycznych, w tym 124 dyskusje moderowane, 58 fireside chatów i 64 wystąpienia key note.
Skala jubileuszowej edycji była rekordowa: ponad 650 prelegentów na 10 scenach multimedialnych, prezentujących treści w krótkich, dynamicznych formatach – łącznie ponad 80 godzin wystąpień na 23 ścieżkach tematycznych, w tym 124 dyskusje moderowane, 58 fireside chatów i 64 wystąpienia key note. Głos Wielkopolski
Zakończył się Impact 25. Jubileuszowa edycja konferencji, uświetniona obecnością byłego prezydenta Baracka Obamy pozostanie w pamięci tysięcy uczestników.

Spis treści

Dialog liderów i wizjonerów

Barack Obama
Barack Obama
Głos Wielkopolski

Centralnym punktem wydarzenia była rozmowa wieńcząca Impact’25 z prezydentem Barackiem Obamą. Były amerykański przywódca podkreślił wagę połączenia wizji przyszłości z realistyczną oceną obecnej sytuacji:

Trzeba mieć wizję tego dokąd powinien zmierzać świat i trzeba rozumieć gdzie ten świat znajduje się aktualnie. W przestrzeni pomiędzy tymi dwoma punktami pojawia się polityka afektywna, ruchy społeczne i mobilizacja. Jeśli utknąłeś w świecie takim jaki jest, wykazujesz ubóstwo wyobraźni i nie osiągniesz wielkich rzeczy. Nie zaprowadzisz nowego porządku. A jeśli twoja głowa jest tylko w utopii, którą sobie wyobrażasz, to nigdy nie rozwiniesz praktycznych umiejętności, ani nie podejmiesz wysiłków organizacyjnych niezbędnych do spełnienia obietnicy – powiedział Barack Obama.

Prezydent Obama odniósł się także do przyszłości sojuszy międzynarodowych:

– Nie sądzę, aby podstawy starego porządku musiały zostać zastąpione. Uważam, że należy je odświeżyć. Ważne jest, aby Europejczycy powiedzieli: budujemy nasze zdolności, ale Stany Zjednoczone nadal będą miały kluczowe znaczenie dla NATO i sojuszu oraz dla zapewnienia przeciwwagi dla agresji.

Sceny Impactu gościły wielu myślicieli, polityków i liderów. Dyskusje o bezpieczeństwie Europy otworzyła rozmowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z Sylvie Kauffman z "Le Monde". Minister Sikorski w obrazowy sposób opisał relacje transatlantyckie:

– Stany Zjednoczone mają »romanse« w innych częściach świata, ale są żonate z Europą. To rozsądne małżeństwo, w którym potrzebujemy siebie nawzajem.

Podkreślił również kluczową rolę Europy w kontekście rywalizacji globalnych potęg:

Jeśli Stany Zjednoczone chcą wygrać z Chinami, potrzebują sojuszników. A my jesteśmy najlepszymi, najbardziej niezawodnymi i najzdolniejszymi sojusznikami.

Andrzej Domański
Andrzej Domański
Głos Wielkopolski

O przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki w kontekście geopolitycznych zawirowań mówił minister finansów Andrzej Domański:

– Rok 2025 to czas, w którym kończy się era naiwnej globalizacji, a zaczyna etap świadomego, odpowiedzialnego i bezpiecznego rozwoju. To czas zdecydowanej walki o własne interesy.

Dodał, że:

Europa musi pozbyć się gospodarczej naiwności. Wzrost gospodarczy musi przestać być efektem ubocznym ambitnych europejskich polityk. Ma służyć społeczeństwu, służyć gospodarce i stać się celem samym w sobie.

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wskazał na najczarniejszy scenariusz dla Polski w kontekście bezpieczeństwa: utratę prozachodnich aspiracji przez Ukrainę. Zaznaczył jednak, że Polska ma inną rolę:

– Nasza rola jest inna. Jesteśmy odpowiedzialni za zabezpieczenie logistyczne, infrastrukturalne i ochronę wschodniej flanki NATO.

Problem katastrofy klimatycznej był tematem wystąpienia Johna Kerry’ego, byłego sekretarza stanu USA i specjalnego wysłannika prezydenta ds. klimatu. Według niego, walka o klimat jest do wygrania, ponieważ "rynek już podjął decyzję", niezależnie od polityków. Przekonywał, że:

– Stoimy w obliczu rewolucji energetycznej, która stworzy miliony miejsc pracy, wymaga budowy nowych sieci energetycznych, pojazdów elektrycznych i infrastruktury do ich obsługi.

Apelował również o globalną współpracę:

– Powinniśmy stworzyć konsorcjum krajów, które będą współpracować nad małymi modułowymi reaktorami jądrowymi lub przyspieszą wdrażanie energii geotermalnej.

Impact to także przestrzeń do rozmowy o wyzwaniach współczesnego świata, wykraczających poza politykę i ekonomię. Prof. Anna Lembke, autorka bestsellera "Niewolnicy dopaminy", tłumaczyła paradoks obfitości w krajach dobrobytu i wysoki wskaźnik depresji i lęków. Jej zdaniem, głównym czynnikiem jest "nasza przytłaczająca nadmiarowość". Nadmierna stymulacja dopaminowa, np. przez social media, zmienia nasz hedonistyczny punkt odniesienia.

– Potrzebujemy więcej narkotyku w silniejszych dawkach, już nie po to, aby czuć się dobrze i osiągnąć stan odurzenia, ale po to aby zachować równowagę i czuć się normalnie – mówiła prof. Lembke.

Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk
Głos Wielkopolski

Literacką i filozoficzną perspektywę wniosła noblistka Olga Tokarczuk, dyskutując z dr Katarzyną Kasią o potrzebie wrażliwości i nowych pojęć. Według Olgi Tokarczuk, nowym, ważnym pojęciem jest poczucie wspólnotowości:

– Poczucie wspólnotowości jest kolejnym krokiem od czułości. Jeżeli z taką czułością wejdziesz w kontakt z drugim człowiekiem, zobaczysz, że poruszające jest to, że jesteśmy w tej samej kondycji, że jesteśmy śmiertelni, że jesteśmy słabi, krusi, że może przyjść zagrożenie.

Dodała, że:

– W tym poczuciu wspólnotowości bardzo ważna jest kategoria odpowiedzialności za innych.

Francis Fukuyama
Francis Fukuyama
Głos Wielkopolski

Francis Fukuyama, światowej sławy politolog, mówił o "powrocie historii" i kryzysie demokracji. Wspominał swoje pierwsze wrażenia z Polski:

– Po raz pierwszy odwiedziłem ten kraj w lipcu 1989 r., tuż po obradach Okrągłego Stołu i pamiętam, że w tamtym czasie ludzie mieli niewiarygodne nadzieje związane z tym, że Polska stanie się demokratycznym krajem. I myślę, że Polsce udało się odnieść sukces przekraczający nie tylko moje oczekiwania, ale oczekiwania wszystkich.

Podkreślił również rosnącą rolę Polski w Europie:

Europa Wschodnia, z Polską na czele, odgrywa obecnie dużo ważniejszą rolę przywódczą. Myślę, że to bardzo pozytywna zmiana dla całej Europy. Ten kraj jest znacznie bardziej narażony na rosyjską agresję. Myślę, że ludzie w tej części Europy znacznie lepiej rozumieją naturę zagrożenia, a to daje temu krajowi prawo do bardzo zasłużonej roli lidera Europy.

Impact Arena stała się przestrzenią dla debat o demokracji i nowoczesnym państwie, goszcząc m.in. amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera i bułgarskiego politologa Iwana Krastewa. Drugi dzień wydarzenia wypełniły rozmowy o sztucznej inteligencji, cyfrowym handlu, zdrowiu, marketingu i przemyśle kosmicznym.

Centrum biznesu i platforma relacji

Poza debatami o globalnych wyzwaniach, Impact jest przede wszystkim giełdą biznesowych relacji. Potwierdza to Krystian Wolak, pomysłodawca Impactu, mówiąc:  

– Dziesięć lat temu postawiliśmy sobie ambitny cel: stworzyć wydarzenie, które stanie się ikoną nowoczesnych eventów. Takie, które będzie łączyć ludzi i dostarczać wartościowe treści w dynamicznych formatach, wciągających jak dobry serial na Netfliksie. Będzie miejscem rozmów ale także giełdą biznesowych relacji i wizytówką zmian.

Na scenach Impact’25 obecni byli kluczowi gracze polskiej i globalnej gospodarki, w tym Rafał Brzoska, André Hoffmann (Roche), Mathias Döpfner (Axel Springer SE), Michał Gajewski (Santander Bank Polska), Marta Życińska (Mastercard), Krzysztof Krawczyk (CVC Capital Partners), Rafał Modrzewski (ICEYE) czy Mati Staniszewski (Eleven Labs). Ich obecność gwarantuje wysoką jakość networkingu, co potwierdza Dariusz Mazurkiewicz, prezes BLIK:

– Impact od 10 lat trafnie wyznacza kierunki zmian, również w świecie finansów i technologii. Od pierwszej edycji stał się jednym z najważniejszych miejsc rozmów o gospodarce cyfrowej, regulacjach i innowacjach z różnych dziedzin. Dziś to wydarzenie gromadząca biznesy mające realny wpływ na rynek.

Krzysztof Krawczyk z CVC Capital Partners podkreśla unikalną wartość wydarzenia dla budowania relacji:

– Impact to dla mnie wyjątkowa przestrzeń, w której dialog, konkretne wnioski i autentyczne relacje biznesowe tworzą realną wartość. To miejsce, gdzie przełomowe idee spotykają się z praktyką. Wracam tu co roku, by nie tylko rozmawiać o przyszłości, ale aktywnie ją współtworzyć.

Międzynarodowy sukces Impactu potwierdzają liczne nagrody Eventex Awards oraz ekspansja zagraniczna – w tym roku odbędzie się druga edycja Impact Bucharest, co stanowi historyczne osiągnięcie dla polskiego wydarzenia. Ranga wydarzenia znajduje odzwierciedlenie w imponującej liście partnerów – około 150 firm, banków i instytucji, w tym Miasto Poznań, Województwo Wielkopolskie, Szwajcaria (kraj partnerski), Mastercard, Santander, Blik, i wiele innych.  

Ta edycja dobiegła końca. Kolejne spotkanie w Poznaniu zaplanowano na 13-14 maja 2026 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu