Wyrok sądu w Poznaniu jest korzystny dla osoby, która nie płaciła abonamentu RTV. Czy przełomowy wyrok może być ratunkiem dla wielu dłużników? Na razie abonament jest nadal obowiązkowy i za jego nieopłacanie mogą czekać nas duże kary. Pogłoski o zlikwidowaniu opłacania abonamentu RTV są nieprawdziwe. Zobacz kto jednak nie musi wcale płacić abonamentu RTV w poniższej galerii.
Niezapłacony abonament RTV może skończyć się zajęciem konta przez Skarbówkę. Kilkanaście tygodni temu jeden z Polaków wygrał sprawę w sądzie w Poznaniu. Mężczyzna nie płacił abonamentu RTV od 14 lat. Wyrejestrował odbiornik wiele lat temu, nie posiadał jednak dokumentu potwierdzającego.
Rewolucyjny wyrok dotyczący Abonamentu RTV, ale nadal mogą czekać nas kary!
Mężczyzna przekonywał, że to Poczta Polska powinna udowodnić, że dopełniono kilkanaście lat temu wszystkich formalności. Okazało się, że pocztowcy wszystkich kwitów nie mają, a to oni powinni udowodnić, że są podstawy do pobrania zaległych opłat. Sąd przyznał mu rację - podaje spidersweb.pl.
Sąd uznał, że Poczta Polska zbyt długo zwlekała z pobieraniem opłat za abonament. Prawnicy ustalili też, że obywatele nie powinni być zmuszani do trzymania w domu papierów potwierdzających wyrejestrowanie odbiornika sprzed kilkunastu lat.
Kiedy dług za abonament RTV się przedawnia?
Ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku nie określa precyzyjnie, ile czasu musi minąć, zanim zaległe opłaty abonamentowe zostaną umorzone. Tutaj z pomocą przychodzi jednak sądowe orzecznictwo. Przedawnienie długów wynikających z niepłacenia abonamentu pojawia się najwcześniej po 5 latach. Gdy upływa termin przedawnienia, znika obowiązek uiszczenia opłaty.
