Nadchodzi prawdziwa rewolucja w emeryturach: 22.06.2021. Dla jednych emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, innym zwolnienie z PIT

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Coraz więcej osób opóźnia przejście na emeryturę, bo dotarła do nich prawda, że przejście na emeryturę od razu po uzyskaniu wieku emerytalnego oznacza głodową emeryturę. Innych do dłuższej pracy przekona planowane zwolnienie z PIT? Szymon Starnawski /Polska Press
Najpierw pojawiły się nieoficjalne informacje, że Nowy Ład przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego przewiduje wprowadzenie w Polsce emerytur dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, tzw. emerytury stażowe. Teraz szeroko komentowany jest projekt zwolnienia z podatku dochodowego osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdą na wypłaty z ZUS, ale będą kontynuowały pracę zawodową odwlekając termin złożenia wniosku o emeryturę – będący zapisem w Krajowym Planie Odbudowy.

Oba te rozwiązania mają mocne podstawy merytoryczne i wsparcie dużych grup społecznych.
Co najważniejsze, reformy emerytalne - i to dotyczące obniżki lub zwolnienia z podatku, i te dotyczące elastycznego wieku emerytalnego - planowane są w pierwszym etapie. Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że odpowiednie ustawy zostaną uchwalone w ciągu pierwszych stu dni realizowania Nowego Polskiego Ładu.

Bój o emerytury stażowe

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytur stażowych obiecał w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda, ubiegając się o ponowną prezydenturę. Niestety, jak skarżą się zainteresowani, były to tylko obietnice wyborcze bowiem ani sam Andrzej Duda osobiście ani jego urząd nic w tej sprawie nie zrobił, a nawet umył ręce – projekt społeczny ustawy o emeryturach stażowych odsyłając „wedle kompetencji” do Rady Ministrów (a nie zapominajmy, że jedną z prerogatyw prezydenta w Polsce jest inicjatywa ustawodawcza).
Zawiedzenie wyborcy zainteresowani emeryturami stażowymi nie rezygnują, w tej chwili jednoczą się i planują wspólne działania, by przez wywieranie presji doprowadzić do korzystnych dla siebie rozwiązań w postaci emerytur stażowych.

Minusy obniżonego wieku emerytalnego

Powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn z podwyższonego wcześniej przez rządy PO-PSL do 67 lat wieku emerytalnego zyskał powszechną akceptację Polaków, a przynajmniej na tyle silną, że pozwolił PiS przejąć rządy – wraz z mocną akceptacją programu Rodzina 500+.
Z czasem jednak do większości dotarła prawda, że oznacza to jeszcze niższe od i tak już niskich emerytur gwarantowanych przez system oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nie na policjanta, nie na wnuczka, ale na... łapanie oszusta...

W konsekwencji mamy dwa zjawiska. Występujące od dawna: po ukończeniu wieku emerytalnego przechodzenie na emeryturę i kontynuowanie pracy zawodowej, by otrzymywać i emeryturą i wynagrodzenie. Nagminnie dzieje się to przez zwolnienie z pracy na jeden dzień, by po złożeniu wniosku o emeryturę, podpisać już z pozycji osoby o statusie emeryta nową umowę o pracę na tym samym stanowisku. To zjawisko występuje od dawna, a pracujący formalnie emeryci nie płacą już składek na ubezpieczenie emerytalne (w większości, niektórzy płacą zakładając że dzięki temu, po przeliczeniu dopuszczalnym przez przepisy zyskają dzięki temu nieco wyższą emeryturę w przeszłości).
Nowe zjawisko – osoby osiągające wiek emerytalny odwlekają złożenie wniosku o emeryturę, mając świadomość, że każdy miesiąc pracy dłużej oznacza wyższą emeryturę przez resztę miesięcy życia, bo zostanie ona wyliczona od wyższej podstawy i dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego życia.
Nie trzeba chyba dodawać, że ten drugi model postępowania jest dla systemu emerytalnego korzystniejszy.

Dzień Ojca

Karać czy nagradzać

Od dawna pojawiały się projekty – i to nie tylko w okresie wysokiego bezrobocia – by emerytom ograniczyć aktywność zawodową wprowadzając limity zarobków (obowiązujące dla osób, które pobierają świadczenie przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego). Były też sugestie, by pracujący emeryci nie dobrowolnie, ale obowiązkowo dalej płacili składkę emerytalną.
Z drugiej strony były dyskutowane projekty – np. sławne 10 000+, które przez wypłatę pieniędzy, jednorazowo bądź w ratach za każdy rok, miałyby powstrzymać masowy proces przechodzenia na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym. W szczególności miało to dotyczyć osób, które w momencie zmiany były w wieku 65-67 lat i mogły masowo przejść na emerytury, gwałtownie obciążając fundusze zarządzane przez ZUS,

Masz to w apteczce? UWAGA! Te leki mogą być groźne! Wycofane...

Tymczasem dla ekonomistów, i to nawet negatywnie odnoszących się do liberalizmu jest oczywiste, że od ustawowych nakazów i zakazów a nawet rozdawnictwa opartego na zasadzie „równo dla każdego” skuteczniejsze i trwalsze (a nawet tańsze!) są rozwiązania oparte na naturalnych mechanizmach.

Planowane przez rząd w ramach KPO zwolnienie z PIT osób, które odkładają przejście na emeryturę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego to właśnie takie rozwiązanie oparte o naturalny mechanizm.

Sprawiedliwy czyli solidarny, ale i elastyczny

Jaki powinien być sprawiedliwy system emerytalny? Na pewno oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. Nawet jeśli ktoś z pobudek skrajnie liberalnych kwestionuje tę zasadę, to z pewnością znajduje się w mocno ograniczonej mniejszości.
Zasada solidaryzmu społecznego jest fundamentem obecnie obowiązujące w Polsce systemu emerytalnego, w czym więc problem. Właśnie w tym, że ta zasada jest też traktowana fundamentalnie, a powinna być elastyczna. System emerytalny obejmuje bowiem wszystkich pracujących, a ich sytuacja może być biegunowo odmienna.

Z jednej strony mam osoby, które ucząc się w zawodówkach często rozpoczynały ciężką pracę już w wieku 15 lat (dodatkowo ich wynagrodzenie, nawet niewielkie, objęte było składkami ZUS) i takie osoby często po 40 latach pracy, w wieku 55 lat nie mają już siły pracować.
Z drugiej strony mamy osoby zaczynające pracę po studiach, nie wymagającą wysiłku fizycznego, które obecnie w wieku 65 lat wciąż są u apogeum swoich możliwości zawodowych.
Obecny system jednym każe czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego jeszcze całe lata – bez litości, że nie mają już na to sił, a po 60. czy 65. roku życia z tego powodu zdrowie nie pozwoli im już za długo cieszyć się emerytalnym wypoczynkiem. Z kolei mających siłę 65-latków system zachęca do przechodzenia na emeryturę.

Zresztą to jest absurdalne nie tylko z punktu widzenia zasady solidaryzmu społecznego, ale i z ekonomicznego punktu widzenia. W Polsce brakuje rąk do pracy, a największe braki odczuwane są na stanowiskach specjalistów, właśnie wśród osób z wyższym wykształceniem, często mających jeszcze dużo siły do pracy. Ich wydłużona aktywność zawodowa skutkująca m.in. dłuższym okresem płacenia składek dla nich oznacza wyższą emeryturę, ale wspiera też system emerytalny, dając np. możliwość skorzystania z emerytur stażowych, np. osobom, które przepracowały (płaciły składki ZUS) przez 35-40 lat, ale przejść na emeryturę nie mogą z braku wieku emerytalnego.

Co obecnie wiadomo o emeryturach stażowych?

Co obecnie wiadomo o emeryturach stażowych? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystko co wiadomo.

Nie na policjanta, nie na wnuczka, ale na... łapanie oszusta...

Drożyzna nad Bałtykiem. Lepiej wyjechać za granicę?

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawny zapierdalacz
19 czerwca, 13:41, Gość:

Jestem bezpartyjna przez całe życie. Pracowałam jak wół prawie 41 lat, z czego ostatnie 22 lata na 1,5 etatu (od rana do wieczora, mam tylko 1 dziecko, bo praca była ważniejsza. Teraz kaczysci zabiorą mi 1200 zl rocznie, by dać tym, którym nie chciało sie kształcić, albo nie chciało się pracować, czy opuścić rodzinnej miejscowości w poszukiwaniu lepszej pracy. Niech im rząd da więcej pieniędzy, ślę d la czego kosztem tych, którzy ciazko pracowali???Jaki to ma zwiazek że jesteś bezpartyjny ??

Na otarcie lez dostaniesz 14stkę, ZebyŚ na chwilę zapomniał o szalejącej drożyźnie i inflacji.

Taki 20to paroletni syn byłego ministra zdrowia ma np 12mln złotych oszczędności. Co Ty na to ? :)

G
Gość

I dlaczego nikt nie pisze uczciwie, że Ci z emeryturami do 2500 zł brutto nie zapłacą podatku 17%, ale z a placa za to składkę zdrowotną 9%, więc ten wzrost emerytur będzie iluzoryczny

G
Gość

Jestem bezpartyjna przez całe życie. Pracowałam jak wół prawie 41 lat, z czego ostatnie 22 lata na 1,5 etatu (od rana do wieczora, mam tylko 1 dziecko, bo praca była ważniejsza. Teraz kaczysci zabiorą mi 1200 zl rocznie, by dać tym, którym nie chciało sie kształcić, albo nie chciało się pracować, czy opuścić rodzinnej miejscowości w poszukiwaniu lepszej pracy. Niech im rząd da więcej pieniędzy, ślę d la czego kosztem tych, którzy ciazko pracowali???

G
Gość

Szanowni Państwo, nie wprowadzajcie w błąd - pracujący emeryt ma oZUSowane wynagrodzenie za pracę lub z tytułu umowy zlecenia, chyba że równocześnie pracuje na etacie i na zlecenie, to wtedy od zlecenia nie ma pobieranych składek emerytalno-rentowych. Ja pracując tylko na zlecenie mogę nie płacić składki na ubezpieczenie chorobowe, bo nie korzystam że zwolnień lekarskich.

Takie zasady obowiązują cv o najmniej od 2 lat, więcnie można pisać o starych dziiejach jako o stanie a ktualnym.

G
Gość
16 czerwca, 18:15, Gosc:

Jedni dostaną parę groszy drugich się okradnie za to że za długo pracowali.Brawo rządzący.

Dokładnie, masz rację w 100%

To jest złodziejsko/kurevsko/kaczystowski sposób `zarządzania` państwem.

Kupuje się głosy patologicznej części elektoratu płacac pieniędzmi zabranymi tym którzy ciężko zapie***ali.

Kaczyński i jego chamska trzoda są zwykłymi złodziejami tuczącymi sie na pieniadzach zrabowanych cieżko pracującym.

W piekle jest miejsce tego małego pasozyta nieroba --banego !

R
Roman

Jedni otrzymają grosze a drugich okradną.

G
Gość

https://strefabiznesu.pl/wazne-ostatnia-okazja-na-dofinansowanie-wymiany-kotlow-weglowych-16062021-nowe-czyste-powietrze-ile-dla-kogo-na-co-sprawdz/ar/c3-15591659

G
Gosc

Jedni dostaną parę groszy drugich się okradnie za to że za długo pracowali.Brawo rządzący.

G
Gosc

Sprzedawczyki ludzie wam pokażą przy wyborach ten kurdupel już może się szykować.

K
Krzysztof Kornatowicz
Aby sobie odpowiedzieć na pytanie ''jak powinien wyglądać sprawiedliwy system emerytalny", trzeba mieć pojęcie, co to jest w ogóle państwo i jakie państwo powinno spełniać obowiązki w stosunku do prawego obywatela? Otóż państwo jest ogromnym wielobranżowym, wielopokoleniowym rodzajem przedsiębiorstwa, KTÓREGO WŁAŚCICIELEM JEST NARÓD. To Naród swoim staraniem, krwią i potem pracy wielu pokoleń stworzył majątek państwa i ma z tego wielopokoleniowego starania na starość, w chwili potrzeby każdego ze współwłaścicieli, żyć jako RENTIER. A ten majątek narodowy spełnia przecież wszystkie cechy ORDYNACJI RODOWEJ - współwłaściciele i zarządcy takiej ORDYNACJI RODOWEJ nie mogą części tego majątku (ziemi) sprzedać, zastawić pod pożyczki, przepić w karty nawet, gdyby chcieli. Żaden z ogromnej ilości współwłaścicieli nie może sprzedać na wolnym rynku swojej częsci tego przypadającego na niego majątku, ale, ALE MA PEŁNE PRAWO (zapisane zresztą w Konstytucji, w art. 67) DO ZABEZPIECZENIA EKONOMICZNEGO W CHWILI JEGO NIEZDOLNOŚCI DO PRACY, POWODOWANEJ NIE Z JEGO WINY (wiek "poprodukcyjny" i zużycie organizmu). I teraz muszę zapisać w trzech zdaniach coś, co wymaga minimum 50 stron - otóż każdy obywatel, współwłaściciel Polski powinien mieć zabezpieczenie na starość z dwóch źródeł - pierwsze, z wypracowanej emerytury wyliczanej i wypacanej z ZUS i Z RENTY PAŃSTWOWEJ, JEŚLI TA EMERYTURA JEST GŁODOWA (bo przepracował ciężko obywatel aż 50 lat, tylko z różnych powodów, a w nich i z winy zarządców państwa, nie mógł odprowadzać haraczu ZUS, ALE PRZEPRACOWAŁ DLA DOBRA WŁASNEGO, SWOJEJ RODZINY I OJCZYZNY, WNOSZĄC SWÓJ WKŁAD W BUDOWANIE PAŃSTWA! BYŁ MALUTKIM TRYBIKIEM KOŁA GOSPODARCZEGO, TYLKO, ŻE Z WINY PAŃSTWA DZIAŁAŁ W "SZAREJ STREFIE", ALE DZIAŁAŁ!!!". Niestety, większość zawistnych, inteligentnych inaczej "Polaków" nie jest w stanie tego zrozumieć. Wielu z nich stało sie niezasłużonymi, przypadkowymi beneficjentami zmian zachodzących w III RP - w tym dziadostwie, udającym Polskę. I ci "Polacy" nie czepiają sie bandziorów w togach, którzy do pobierania wysokich emerytur nie muszą odprowadzać żadnych haraczy na ZUS, nie czepiają się 35-cio letnich byczków emerytów ze służb, a zawistnie utrzymują, że sprawiedliwym jest obecny system emerytalny, który utrzymuje miliony biedaków w emerytalnej nędzy, wypłacając gnębicieli Narodu wysokie emerytury - AMEN(T) ~Krzysztof Kornatowicz - YouTuber z Gdańska
W
Witold Duch
14 czerwca, 9:22, Gość:

Cześć. Nazywam się Anna Weichhaus z Warszawy. Otrzymałem pożyczkę biznesową w wysokości 25 000 000 zł od pani Pameli Rosa Flores ( pamelarosaflores11@gmail.com ). Jest renomowanym pożyczkodawcą.

To własciwie kim jesteś : Anną , czy kimś innym, bo raz piszesz jak kobieta, raz jak facet. A może jesteś jak dżdżownica, czyli obojnak ?!

R
Robert

To będzie nowy bagan.Dobrze powiedział Max Kolonko że ojczyzna to jest tam gdzie rząd dba o swoich obywateli a nie ich okrada dlatego ja dzieci wyeksporotowłem do pracy za granicą bo dla mnie już za późno bo bym też śpi.....ł.

D
Do złodzieja z PiS
11 czerwca, 15:41, Jan:

Tak dla jednych emerytury stażowe dla drugich zwolnienia z podatków a dla trzecich okradanie ich z uczciwie wypracowanych emerytur przez rządy PiS.

12 czerwca, 15:02, Gość:

Okradali rządy PO i PSL

Złodzieju z PiS to byli amatorzy przy grupie przestępczej PiS. Takich jak ty trzeba tępić jak najgorsze zło złodziejska kurfo!

Z
Zenon Kliszczak

PiSozlodzieje obniżą emerytury nam pracującym aby kupić sobie głosy nierobów, pasożytów,złodziei i pijaków.

G
Gość

Emerytury stażowe to porażka dla tych co pracowała i pracuje na umowach zlecenie... Więc o czym mowa czy te lata ktoś zaliczy do stażu pracy... Wielu jeszcze będzie musiało pracować do późnego wieku i niestety nie będą mieli szansy się na cieszyć swą emerytura

Dodaj ogłoszenie