
Korzystanie z funduszu socjalnego
Zmieniły się zasady przyznawania świadczeń z funduszu socjalnego. Z pomocy mogą skorzystać ci pracownicy, którzy złożą u pracodawcy oświadczenie ze swoimi danymi. Ponadto pracodawca ma prawo wymagać od osoby zatrudnionej przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego prawdziwość udzielonych informacji, np. dowodu związanego z zadeklarowaną sytuacją materialną lub zdrowotną.

Krótszy czas oczekiwania na świadectwo pracy
Dzięki zmianie przepisów byli pracownicy nie muszą już czekać na świadectwo pracy po ustaniu lub rozwiązaniu stosunku pracy. Pracodawca musi wydać odpowiedni dokument najpóźniej w dniu ustania stosunku pracy, przy czym przepisy mówią, że powinien zrobić to niezwłocznie.
Na firmę, która nie przestrzega terminów wydania świadectwa pracy, może zostać nałożona grzywna w kwocie od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Wcześniej kara pieniężna groziła wyłącznie tym przedsiębiorstwom, które w ogóle nie wydały świadectwa pracy.

Więcej czasu na wniosek o sprostowanie świadectwa pracy
Wydłużył się termin, w jakim pracownik może wystąpić do pracodawcy lub sądu pracy o korektę świadectwa pracy. Wcześniej miał na to 7 dni, a po zmianach prośbę o sprostowanie może złożyć w ciągu dwóch tygodniu po zakończeniu pracy.

Wypłata na rachunek bankowy
Od 2019 r. domyślną formę wypłaty stanowi przelew na rachunek bankowy (wcześniej była to gotówka). Pracownicy nadal mogą otrzymywać pensję do ręki, ale pod warunkiem, że złożą u pracodawcy wniosek o taką formę wypłaty.