Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak ważne?
W dobie popularności internetu problem cyberataków jest coraz szerszy. W sieci trzeba być bardzo ostrożnym, chronić swoje dane oraz prywatność. W cyfrowym świecie przechowujemy ogromne ilości danych takich jak między innymi:
- hasła,
- numery kont bankowych,
- nasze dane osobowe,
- czy dane medyczne lub związane z zatrudnieniem.
Wspomniane powyżej informacje mogą trafić w niepowołane ręce, co w konsekwencji przyniesie szereg nieprzyjemności. Wykorzystanie tych danych przez przestępców może prowadzić między innymi do kradzieży tożsamości czy poważnych strat finansowych. Dowiedz się więcej, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Weryfikacja dwuetapowa – na czym polega i jak ją wdrożyć?
Jednym ze sposobów ochrony w sieci jest weryfikacja dwuetapowa. Czym jest weryfikacja dwuetapowa? Jest to jedna z metod zabezpieczania konta, która wymaga od nas podania dwóch niezależnych od siebie elementów uwierzytelniających, by potwierdzić swoją tożsamość.
Najczęściej pierwszym elementem jest standardowe hasło, które ustawia się w danym serwisie. Z kolei drugi element, to np. SMS czy kod z aplikacji, ale może to być także odcisk palca czy skan twarzy.
Jak wdrożyć weryfikację dwuetapową? To bardzo proste!
- Wybierz usługę lub serwis, który oferuje weryfikację dwuetapową (np. portale społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram, a także Google, poczta elektroniczna czy bank).
- Wejdź w ustawienia konta.
- Kliknij w sekcję dotyczącą bezpieczeństwa lub uwierzytelniania.
- Wybierz drugi czynnik uwierzytelniający, np. jednorazowy kod, który otrzymasz za pomocą SMS-a lub e-maila, zeskanowanie kodu QR lub inny klucz uwierzytelniający.
- Skonfiguruj wybraną metodę według instrukcji.
Gotowe! Warto pamiętać, że weryfikacja dwuetapowa znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa w sieci, dlatego nie zwlekaj i skonfiguruj ustawienia już teraz.
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Niezależnie od uruchomienia weryfikacji dwuetapowej, powinniśmy zadbać też o stworzenie bezpiecznego hasła. Jak zbudować mocne hasło? Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.
Bezpieczne hasło — zasady:
- Po pierwsze, dobre hasło powinno być wystarczająco długie. Powinno mieć ono nie mniej niż 14 znaków (zarówno dużych, jak i małych). Ważne, aby była to kombinacja małych i wielkich liter, np. NaObiadZjemKrupniknieRAMEN.
- Po drugie, warto pamiętać, aby posiadać unikatowe hasła do każdej usługi, a przede wszystkim do najważniejszych kont, jak: bank, media społecznościowe czy poczta.
Jak wymyślić dobre hasło? To nic skomplikowanego! Ważne, aby było ono kombinacją kilku słów. W ten sposób będzie łatwiejsze do zapamiętania, ale trudniejsze do złamania przez oszustów. Poniżej kilka przykładów tego, jak tworzyć mocne hasła:
- WlazlKostekNaMostekIStuka;
- ZielonyParkingDla3malychSamolotow;
- DwaBialeLatajaceSophisticatedKroliki.

Na co jeszcze powinniśmy uważać?
Ostatnio bardzo popularnym zjawiskiem jest phishing, czyli podszywanie się pod znane firmy czy instytucje i przesyłanie wiadomości e-mail bądź SMS, które zawierają linki. Przez sztuczki socjotechniczne jesteśmy zachęcani do kliknięcia w link, a gdy znajdziemy się już na stronie podstawionej przez oszustów, to ryzyko utraty danych i pieniędzy jest bardzo wysokie.
Warto również wspomnieć o regularnej aktualizacji oprogramowania swojego telefonu, komputera czy aplikacji, z których korzystamy na co dzień. Wszystko dlatego, że aktualizacje zawierają często ważne poprawki bezpieczeństwa, które chronią nasze urządzenia przed zagrożeniami.
Bez wiedzy o cybezagrożeniach, odpowiednich narzędzi i świadomości, że musimy dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci, jesteśmy narażeni na straty finansowe, a nawet kradzież tożsamości. Dlatego dbajmy o swoje cyberbezpieczeństwo i korzystajmy z powyższych porad.
Więcej informacji o hasłach znaleźć można na stronie: cert.pl/hasla/

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?