
Etiopia
W związku z wprowadzonym 16 lutego 2018 r. stanem wyjątkowym i nieprzewidywalną sytuacją bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Etiopii.
Stan wyjątkowy wprowadzony został w związku z kryzysem politycznym i niepokojami społecznymi. W praktyce może on oznaczać zwiększoną obecność służb bezpieczeństwa na ulicach, narażenie na przeszukanie i/lub aresztowanie przez służby bezpieczeństwa bez nakazu sądowego, utrudnienia w poruszaniu się, a także przerwy w łączności telefonicznej i internetowej. Na terenie całego kraju możliwe są protesty i zamieszki. Nie można też wykluczyć aktów wandalizmu i grabieży, których celem mogą być m.in. obiekty hotelowe i pojazdy osobowe.
MSZ odradza w szczególności podróże do:
- obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
- Pustyni Danakilskiej;
- pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijga i okolic;
- regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (także z Puntlandem);
- regionu Gambela.
Poziom zagrożenia może być szczególnie wysoki również w regionach Oromia i Amhara, które w ostatnich latach były miejscami częstych i gwałtownych protestów.

Belgia
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w dniu 22 stycznia 2018 r. władze belgijskie obniżyły poziom zagrożenia terrorystycznego na terenie całego kraju z 3 do 2 (w czterostopniowej skali).
Obniżenie poziomu alertu oznacza, że według władz miejscowych zagrożenie zmniejszyło się, a atak stał się mniej prawdopodobny. Jednak poziom 2 nie oznacza, że zagrożenie już nie istnieje. Jednocześnie utrzymano 3 poziom zagrożenia dla niektórych wrażliwych miejsc.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do obywateli polskich przebywających w Belgii o zachowanie ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb porządkowych.

Filipiny
W związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowej części Filipin.
MSZ w szczególności odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.
Należy mieć na uwadze, że mimo zdecydowanych działań władz miejscowych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotychczas za bezpieczne, w tym ośrodki turystyczne. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach terytorialnych Filipin.
Nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili.

Iran
W związku z trwającymi w wielu miastach Iranu protestami oraz trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji w nadchodzących dniach, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie przebywania w miejscach zgromadzeń publicznych oraz śledzenie bieżących komunikatów o sytuacji bezpieczeństwa.
Przebywający w Iranie podróżni powinni także uwzględnić fakt, iż w związku z zaistniałą sytuacją możliwe są czasowe wyłączenia z ruchu ulic lub większych obszarów miast, zamknięcie części stacji metra w Teheranie, a także mogą wystąpić problemy z łącznością komórkową oraz Internetem.