https://strefabiznesu.pl
reklama

Niemieckie inwestycje przy granicy. Polskie ministerstwo chce dwóch rzeczy

Dorota Mariańska
Opracowanie:
fot. Aleksandra Karpecka, Polska Press
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, że Polska powinna mieć bieżący i bezpośredni dostęp do wyników pomiarów jakości powietrza w Schwedt z powodu obaw o zwiększenie emisji dwutlenku siarki z niemieckiej rafinerii. Jak wskazał resort, jest to istotne w związku z planowanym Parkiem Narodowym Dolina Dolnej Odry.

Spis treści

Ministerstwo nie wie, jak działalność niemieckiej rafinerii, położonej przy polskiej, granicy wpływa na jakość powietrza

Resort podkreślił w komunikacie, że domaga się od rządu Landu Brandenburgii wyjaśnienia "braku uwzględnienia obaw o zwiększenie emisji dwutlenku siarki z rafinerii".

Według szefowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski strona polska powinna uzyskać "bieżący i bezpośredni" dostęp do wyników pomiarów jakości powietrza w Schwedt, by monitorować oddziaływania tej instalacji na jakość powietrza.

- Strona niemiecka zadeklarowała współpracę w tej kwestii z polskimi służbami - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jest to kwestia szczególnie istotna dla mieszkańców i samorządów z terenów, na których planowane jest utworzenie Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry. W pierwszym etapie ma on powstać na terenie gmin: Widuchowa, Kołbaskowo i Szczecin.

Niemcy chcą też zbudować farmę wiatrową w pobliżu obszarów cennych przyrodniczo

Ministerstwo dodało, że polska i niemiecka strona rozmawiały też o planowanej budowie farmy wiatrowej Tantow, w pobliżu obszarów cennych przyrodniczo po obu stronach granicy.

- Polska strona ponowiła apel o rezygnację z realizacji najbardziej kontrowersyjnych elementów inwestycji ze względu na potencjalne zagrożenia dla środowiska - przekazał resort.

Rafineria w Schwedt to najważniejszy dostawca produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Co roku przetwarza około 12 mln ton ropy naftowej. Właścicielem części udziałów rafinerii jest Rosnieft. Nie ma natomiast nad nimi kontroli. Przejął ją niemiecki rząd.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Upadłości nie będzie. Spółka należąca do ARP chce kary dla byłego prezesa

Upadłości nie będzie. Spółka należąca do ARP chce kary dla byłego prezesa

Fundusz na bon turystyczny będzie większy. Wzrosnąć ma też dostępność programu

Fundusz na bon turystyczny będzie większy. Wzrosnąć ma też dostępność programu

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu