Jak poinformowano nas we wrocławskiej Kogeneracji jury konkursowe już dokonało wyboru, który ma być ogłoszony po 15 listopada. Wtedy też pokażemy nagrodzone projekty. Tymczasem więcej miejsca chcemy poświęcić jednej z prac – autorstwa Patrycji Janiszewskiej studentki Politechniki Wrocławskiej, która znalazła się wśród wyróżnionych projektów.
Termy w zabytkowej elektrowni
Projekt, który był też pracą magisterską wrocławskiej studentki zakłada przekształcenie Czechnicy w łaźnię publiczną wraz z wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami. Jury doceniło pracę za klarowność i pomysłowość w wykorzystaniu zabytkowego kompleksu. Trzeba podkreślić, że głównym celem miejscowych władz jest „_przywrócenie kompleksu do dawnej świetności _poprzez zaadaptowanie i modernizację obiektu na centrum rozrywkowe, kulturalne oraz edukacyjne przy jednoczesnym zachowaniu autentyczności zabytku”.
Patrycja Janiszewska zaproponowała przekształcenie kompleksu Czechnicy w łaźnie publiczne będące nawiązaniem do łaźni starożytnego Rzymu. Jak czytamy w opisie - termy rzymskie były miejscem służącym nie tylko kultowi religijnemu czy utrzymaniu higieny, ale stanowiły bardzo ważny punkt życia społecznego, oferujący szeroką gamę różnych atrakcji i uciech, charakteryzował je także silny związek z kulturą i sztuką. Projekt zakłada zaprojektowanie nowego budynku w miejscu przeznaczonych do wyburzenia dwóch hal (T6 i T12), zaadaptowanie i renowację konstrukcji chłodni kominowej T7 na centrum kulturalne, a także zagospodarowanie terenu wokół kompleksu łaźni oraz propozycje nowych funkcji dla budynków istniejących.
Baseny, siłownie, sauny, boiska i biblioteka
Zaprojektowany na nowo kompleks ma spełniać dwie odrębne funkcje: zespołu basenów ze zjeżdżalniami oraz siłowni. Goście wchodzący do głównego holu wejściowego, mieszczącego kawiarnię oraz widownię, mogliby schodzić jedynie w dół po „brudnej ścieżce” (schody nożycowe). Podziemna kondygnacja miałaby mieścić szatnie siłowni, administrację (doświetlona światłem naturalnym przez patio), szatnie basenowe, pomieszczenia do obsługi budynku oraz Strefę Ducha mieszczącą: sauny (kąpiele parowe), basen lodowy, basen ognisty oraz basen kwiatowy. Basen lodowy zaprojektowany został w bezpośrednim kontakcie z saunami oraz basenem ognistym i ma być przeznaczony do morsowania. Przez cały rok jego temperatura wody wynosiłaby około 10-15 stopni Celsjusza. Basen ognisty ma być najgorętszym spośród wszystkich basenów (40-45 °C), nad nim zaprojektowano otwory w stropie (zabezpieczone sztywną, metalową siatką) tak, by powietrze miało temperaturę taką jak na zewnątrz. Basen kwiatowy (30-35 °C) opierać się ma na aromaterapii, przez wypustki w ścianach wpuszczane są kwiatowe aromaty, które mają na celu relaksować i leczyć. Kompleks ma pomieścić bibliotekę, galerię sztuki, pokoje do gry np. w kości, szachy czy w planszówki oraz część gastronomiczną i handlową.
Na zewnątrz Patrycja Janiszewska zaplanowała siłownię pod chmurką i boisko do siatkówki, a także wielką fontannę przed głównym wejściem do kompleksu.
Elektrownia Czechnica została zaprojektowany na początku XX wieku i dostarcza prąd od 1910 roku. Budowa elektrociepłowni Nowa Czechnica będzie kosztować blisko 1,3 mld złotych. W pełni zastąpi starą elektrownię w 2024 roku, wtedy też będą mogły w niej ruszyć ewentualne prace rewitalizacyjne.
Niesamowity pomysł na rewitalizację zabytkowej elektrowni po...
