- W związku z zakończeniem w parlamencie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy Prawo ochrony środowiska i co za tym idzie, przedłożeniem jej panu prezydentowi do podpisu, zwróciliśmy się z prośbą o skorzystanie z prawa „weta” wobec niniejszej ustawy - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Marszałek zachodniopomorski pełni obecnie funkcję prezesa Związku Województw Rzeczypospolitej Polski i w i-mieniu tego związku napisał do prezydenta Andrzeja Dudy. W piśmie przedstawiciele województw podkreślają, że nowelizacja narusza prawa samorządów do wykonywania zadań publicznych.
- Nowelizacja zmierza między innymi do odebrania wpływu samorządom na samorządowe osoby prawne, jakimi są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - tłumaczy marszałek. - A więc jest to jawne uderzenie w samorząd. A po drugie, wszystkie opinie, które pojawiły się w trakcie prac legislacyjnych, zlecone przez biuro analiz sejmowych, wskazują na jawną niekonstytucyjność tych rozwiązań.
Podaje przykład tej ingerencji:
- W stosunku do pierwotnych zapisów ustawy jeszcze głębiej zaingerowano, bo np. zostało nam odebrane nawet prawo do ustanawiania wynagrodzenia w radach nadzorczych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.
Wcześniej przedstawiciele województw apelowali o odstąpienie od proponowanych zmian również do Senatu i rządu. Wśród podnoszonych argumentów wymieniano m.in. niekonstytucyjność w obszarze decentralizacji, naruszenie prawa samorządów do wykonywania zadań publicznych, sprzeczność z zasadą proporcjonalności, a także pozbawienie Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej charakteru samorządowej osoby prawnej.
Zdaniem samorządowców, poprawki wniesione przez Senat jeszcze bardziej ograniczyły rolę samorządu i wręcz zmarginalizowały ją.
Warto przypomnieć, że sejmik województwa zachodniopomorskiego przyjął już 10 stycznia uchwałę, w której poparł stanowisko zarządu województwa w tej sprawie.
W tymże stanowisku stwierdzono: - Proponowane zmiany sprowadzają się de facto do przejęcia kontroli nad samorządowymi osobami prawnymi przez administrację rządową i pozbawienia sejmiku wpływu na ich pracę.
- Pan prezydent bardzo często podkreśla rolę samorządu terytorialnego w Polsce, więc będzie to dla niego prawdziwy test - uważa marszałek Geblewicz. - Prawdziwy test na to, czy rzeczywiście sprzyja samorządom terytorialnym, czy też są to puste deklaracje. Nawet co roku 27 maja obchodzi w pałacu święto samorządu terytorialnego.
Zobacz także: Rozmowa tygodnia. Senator Grodzki pisze do Jarosława Kaczyńskiego [STUDIO GS24]
Polecamy na gs24.pl:
- Czy Materla pracował dla bossów Pruszkowa? Tak twierdzi "Masa"
- Hipokrates 2017 – kandydaci ze Szczecina i powiatu polickiego
- Goleniowski rekord. Kobieta miała 11 promili alkoholu we krwi
- Codziennie rano czekał aż przyjdą po niego antyterroryści
- Szczecinianin zatrzymany za podwójne zabójstwo w Niemczech [WIDEO]