Spis treści
Nowy pomysł na recykling w 2025 roku. Obowiązkowa selektywna zbiórka tekstyliów
W 2025 roku pojawiła się nowa kategoria przedmiotów, które obejmie recykling w Polsce. Zaczął obowiązywać nowy wymóg selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych, w tym m.in. odzieży, obuwia oraz innych materiałów. Zmiana wynikająca z europejskich przepisów, nakłada na gminy obowiązek utworzenia co najmniej jednego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) na ich obszarze. To właśnie tam trafiać stare ubrania, koce, firany, akcesoria tekstylne czy buty, którym można nadać drugie życie.
Oprócz selektywnego zbierania odpadów tekstylnych w PSZOK, gminy mogą dodatkowo zapewnić:
kontenery na tekstylia, które będą rozmieszczone w miejscach publicznych (np. przy osiedlach, szkołach czy sklepach), umożliwiając łatwy dostęp mieszkańcom;
akcyjne zbieranie w workach „door-to-door”, polegające na wyznaczeniu dni, w których mieszkańcy mogą wystawić worki przed domami/w określonych miejscach, z których zostaną odebrane (może to zwiększyć efektywność systemu);
odbieranie nadających się do ponownego użycia tekstyliów bezpośrednio z mieszkań/domów po zgłoszeniu zgodnie z zasadami przyjętymi w danej gminie;
współpracę z organizacjami non-profit zajmującymi się charytatywnym zbieraniem odzieży nadającej się do ponownego użycia – widnieje informacja na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Tony ubrań zaśmiecają Polskę i negatywnie wpływają na środowisko. Czas na zmianę nawyków
Wg dostępnych badań przeciętny mieszkaniec Europy kupują rocznie około 26 kg ubrań, a aż 78% odzieży, obuwia oraz wyrobów tekstylnych używanych w gospodarstwach domowych i technicznych wyrobów włókiennicze, nie jest segregowanych. W efekcie większość trafia do zmieszanych odpadów, skąd jest przeznaczana na spalenie lub składowanie. Skutkiem tego są wysokie emisje gazów cieplarnianych, nadmierne zużycie wody i zanieczyszczenie środowiska.
– Wiemy, że bez wprowadzenia zmian w tym jak zarządzamy tymi odpadami, przemysł tekstylny dalej będzie powodował nadmierną emisję gazów cieplarnianych czy konsumpcję zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenie wód. Stare ubrania zapełniają nasze składowiska, a wiele z nich trafia w miejsca przypadkowe jak chociażby las – podkreśla wiceministra klimatu i środowiska, Anita Sowińska.
Nowe życie dla tekstyliów: recykling i gospodarka cyrkularna w praktyce
Recykling tekstyliów staje się coraz bardziej zaawansowany dzięki firmom przetwarzającym bawełnę, poliester i inne włókna na nowe materiały czy produkty. Jednocześnie rozwija się gospodarka cyrkularna, w której używane ubrania są odnawiane i odsprzedawane w przystępnych cenach. Jednak najistotniejsza jest świadoma konsumpcja, więc wiele zależy od nas. Powinniśmy więc wybierać dobrej jakości i trwałe produkty, stawiać na minimalizm oraz preferować ubrania z materiałów pochodzących z recyklingu i odzież z drugiej ręki.
Na poziomie europejskim trwają prace nad przepisami Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, które zobowiążą producentów do uwzględniania całego cyklu życia produktu – od projektu po utylizację.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
