Nowość w wynagrodzeniach 2019. Abonament na dojazdy - nowy rodzaj dodatkowych świadczeń dla pracowników [17.09.2019 r.]

AIPZaktualizowano 
Abonament mobilności totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Gdy pracownik jest pilnie poszukiwany, rośnie lista dodatkowych świadczeń, które jest skłonny zaoferować mu pracodawca. Z reguły dotyczy to specjalistów, ale gdy robi się tak zwany rynek pracownika - a z takim mamy od kilkunastu miesięcy - także inni pracownicy mogą liczyć na dodatkowe, pozapłacowe korzyści. Niektóre z nich stały się standardem, jak np. abonamenty medyczne. Czy to samo stanie się z efektem nowej mody - abonamentami na dojazdy?

Pracodawcy boją się obciążeń związanych z Pracowniczymi Programami Kapitałowymi oraz zniesieniem limity zarobków objętych składkami ZUS - co dotyczy najlepiej zarabiających pracowników - dlatego głośno zapowiadają zakręcenie kurka z pieniędzmi na podwyżki. W tej sytuacji nowego znaczeni nabiorą świadczenia pozapłacowe. Ta najnowsza oferta może stać się hitem historycznie porównywalnym z sukcesem abonamentów na prywatną opiekę zdrowotną.

Powszechnie systemy motywacyjne nie uwzględniają potrzeb pracowników związanych z dojazdem do pracy. Abonament mobilności oferowany przez Vooom w dobie rekordowo niskiego bezrobocia to nowe narzędzie w walce o utrzymanie i zdobycie pracowników. Czy zyska na popularności przynajmniej podobnej do tej jaką w ciągu kilkunastu ostatnich lat zyskały abonamenty medyczne czy karnety na siłownię lub basen?

Szerokiemu gronu użytkowników Vooom jest znany jako aplikacja, która na jednej mapie zbiera wszystkie środki komunikacji – usługi współdzielone i transport publiczny – oraz pozwala szybko i sprawnie przemieszczać się po mieście pojazdami różnych operatorów. Od debiutu w kwietniu br. aplikację pobrano już ponad 13 tys. razy.

Warto też pamiętać, że dynamiczny rozwój środków transportu oraz usług z nimi związanych może być katalizatorem przyspieszającym popularność pakietów mobilnych i to nie tylko w dużych miastach.

Benefit online

W maju Vooom wprowadza nową funkcjonalność dla klientów biznesowych umożliwiającą wykupienie benefitu pracowniczego w trzech prostych krokach: rejestracja kont na platformie Vooom, wpłata abonamentu i udzielenie dostępu pracownikom. Zaletą tego rozwiązania jest jego elastyczność – to użytkownik sam decyduje czy wyda przedpłacone środki na auto na minuty, elektryczny skuter, hulajnogę czy rower miejski bez względu na operatora danej usługi.
Docelowo za pomocą pakietu pracowniczego na przejazdy będzie można też opłacić bilet komunikacji miejskiej. Pracodawca przy rejestracji ponosi jednorazową opłatę za aktywację usługi i jego pracownicy już mogą ruszać w miasto.

– Abonament mobilności Vooom to totalna rewolucja w myśleniu o benefitach pozapłacowych. Oprócz dofinansowania tak prozaicznej czynności, jaką jest codzienny dojazd do miejsca zatrudnienia, pracownik otrzymuje bardzo wygodny środek transportu do użytku prywatnego. Nie musi martwić się jego garażowaniem, serwisem czy ubezpieczeniem, a jeśli mu się znudzi lub zmienią się jego potrzeby, w każdej chwili może wymienić auto na skuter, elektryczną hulajnogę lub rower. Dodatkowe funkcjonalności aplikacji, które zostaną uruchomione niebawem jak np. możliwość rejestrowania śladu węglowego zwiększają jego atrakcyjność dzięki elementowi rywalizacji, a jednocześnie uczą zachowań proekologicznych – mówi prezes Vooom Włodzimierz Łoziński.

Pożądane dofinansowanie

Zgodnie z danymi z raportu Pracuj.pl „Benefity– czyli co motywuje pracowników?” dofinansowania dojazdów do pracy oczekuje 20% pracowników, ale jedynie 7% pracodawców oferuje taki benefit. – Wynosząca aż 13 punktów procentowych luka w oczekiwaniach zatrudnionych a faktycznie oferowanych benefitach to efekt m.in. dotychczasowego braku ciekawej oferty w tym zakresie.

Ponad 60 proc. Polaków skorzysta na niższym PIT, zapowiedział 30 sierpnia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Abonament przejazdowy Vooom jest skonstruowany podobnie jak karta pracownicza popularnych sieci siłowni i działa na terenie całego miasta, a więc wszędzie tam, gdzie dostępne są współdzielone środki transportu

– podkreśla Łoziński.
Według raportu Pracuj.pl aż 69% zatrudnionych otrzymuje dziś w swojej firmie przynajmniej jeden benefit pracowniczy. W pierwszej trójce najpopularniejszych motywatorów znajdują się od lat opieka medyczna (43%), karta sportowa (39%) oraz dofinansowanie do szkoleń (25%). W grupie osób od 18 do 29 roku życia aż 43% deklaruje zapotrzebowanie na bonusy pozapłacowe.

Niska stopa bezrobocia, która na koniec marca br. wyniosła zaledwie 5,9%, sprawia, że firmy coraz więcej uwagi poświęcają personalizacji swojej oferty zgodnie z realnym zapotrzebowaniem i oczekiwaniami pracowników. Wysiłek włożony w doskonalenie systemów motywacyjnych zdecydowanie się opłaca. Badania pokazują, że nawet niewielkie zwiększenie atrakcyjności benefitów zapewnia wzrost zaangażowania pracowników aż o 12%, a dla prawie 40% osób wdrożenie lepszego pakietu korzyści może być kluczowym argumentem, aby nie zmienić pracy.

Pracownicy o dużym stażu w końcu się doczekali. Projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za staż pracy. Kto na tym skorzysta, ile, od kiedy - po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Jednym z najbardziej pożądanych świadczeń dodatkowych jest służbowy samochód do użytku także prywatnego (ponad 20% wskazań). Identycznym zainteresowaniem według badań Pracuj.pl cieszy się dofinansowanie codziennych dojazdów do pracy, to potencjał tego rozwiązania nie został jeszcze w pełni odkryty przez pracodawców mimo dużo niższych kosztów. Udostępnienie pracownikowi auta to dla firmy miesięczny koszt rzędu 2000 zł. W tej sytuacji prawie kilkudziesięciokrotnie niższy wydatek za abonament Vooom na usługi transportowe stanowi ciekawą alternatywę kosztową dla firm.

Firma z dobrym wizerunkiem

Zaangażowanie pracodawcy w działania na rzecz społeczności lokalnej lub środowiska znacząco wpływają na jego wizerunek i wspierają działania employer branding. Pracodawcy mogą realnie wpływać na to jak ich pracownicy dojeżdżają do pracy poprzez pakiety mobilności, a jednocześnie realnie zmieniać miasta poprzez redukcję korków i smogu. Aż 62% osób w badaniu „Barometr CSR” przyznało, że taka informacja wpływa pozytywnie na jej stosunek do organizacji, a aż 55% osób ma ochotę podjąć w niej pracę. Abonament na przejazdy łączy więc przyjemne z pożytecznym, a równocześnie jest obiecującym narzędziem wspierającym politykę HR.

Ponad 60 proc. Polaków skorzysta w pełni na niższym PIT. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają obowiązywać już od 1 października 2019 r. Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły

Współdzielenie środków transportu to bardzo pozytywny trend, który wpisuje się w budowę społecznie odpowiedzialnego biznesu przez pracodawców. Daje dużo swobody użytkownikom, zdejmuje z ich barków wiele obowiązków, oraz korzystnie wpływa na środowisko naturalne, m.in. dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji zanieczyszczających powietrze w miastach”. Dzięki Vooom dojazd do pracy staje się nie tylko prostszy i bardziej intuicyjny ale także mniej uciążliwy dla środowiska. Mocno kibicuje takim rozwiązaniom i dlatego zainwestowałem w platformę Vooom - mówi Michał Kiciński, współtwórca CD Projekt.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 46

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Danil

Szanowni pracodawcy

Może w końcu skończycie te bzdury z dodatkowymi korzyściami dla pracowników typu pakiety medyczne ,abonamenty na dojazdy i inne bzdury. Wystarczy po prostu płacić pracownikom tyle żeby mogli sami sobie to opłacać gdy tylko zechca.

t
tekatka48
2019-06-01T08:16:41 02:00, emigrant:

Ja na zachodzie to tylko moge podac do zeznania podatkowego oplate za Zwiazki zawodowe i ryczalt za odziez robocza i jej pranie. Moge podac darowizny o ile mam na to PISEMNE POTWIERDZENIE.

NIC WIECEJ nie moge podac do Zeznaia Podatkowego.

Jak widze to niedlugo nawet papier toaletowy w Polsce bedziecie podawac w zeznaniach podatkowych.

15 czerwca, 13:32, Gość:

To przyjedz do Polski jak ci tak źle,lub siedz na swoim zachodzue i zamknij pape.Nieobecni nie mają głosu

W sieci nie jesteś anonimowy. Uważaj, bo możesz drogo zapłacić za mowę nienawiści.

G
Gość

To jak z dodatkiem starzowym czy też dostaną pracownicy poza sfery budżetowej bo czekają też pracownicy poza sfery budżetowej pozdrawiam

P
Pracownik Obozu

Zatrudnij sie w firmie Idmar, Krosno pod Poznaniem. Masz tyle benefitów że nie sposób naliczyć . Zabierają Ci 30% z wypłaty a nie dość że nie dostajesz w zamian nic, to jeszcze nie opłaca sie iść na urlop bo tracisz tylko na tym. Brak zimnej wody w upalne dni, a po 12h pracy pozwolenie na zakup posiłku z własnej kieszeni :) a potdm ludzie sie dziwią, że coraz wiecej samobójstw :)

G
Gość

Zbyszek jak się już sprzedajesz to napisz że to zwykła reklama...

G
Gość
2019-07-30T09:10:32 02:00, Gość:

bardzo łądne zdjęcie świętej rowerowej krowy - a jak po środku nie przy krawężniku tylko środkiem

Dlatego, że po prawej jest pas do skrętu w prawo... myślenie nie boli

G
Gość

bardzo łądne zdjęcie świętej rowerowej krowy - a jak po środku nie przy krawężniku tylko środkiem

P
Pan Rak

Rak.

s
szczera prawda

Po co wam te abonamenty medyczne, przecież i tak wszyscy umrzemy bo takie jest nasze przeznaczenie.

G
Gość

Niech płacą jak należy to wystarczy. Bo pracodawca zawszę kręci a później nikt u niego nie chcę pracować, opinię moment się szerzą. I tak w kółko.

G
Gość

A ja bym chętnie skorzystała :) mam do pracy 10 min autobusem a płacę co miesiąc 80zl za dojazd, każda obniżka jak najbardziej na plus!

G
Gość

To żadna rewelacja żadna nowość. Dawniej też tak robiono.

L
Liza
2019-06-21T15:49:59 02:00, Ja:

Dojazdy to są ale dla Ukraińców, póki ich nie było, nie było dojazdu, każdy na swój rachunek.

2019-06-25T08:12:16 02:00, Berlin-City:

ale zapomnialeś dopisac że jeszcze dopłate mąją do kwater 500 ,a np, w FAURENCJI mają jadłospis w swoim języku rosyjskim, nigdzie tego nie widzialem na zachodzie Polak zapierdala na zachodzie ,zeby utrzymać rodzinę a tu nasi kochani ze wschodu mają takie przywileje ,nic nie kumam dajcie normalne płace a nikt nie wyjedzie z kraju za chlebem , bo za miske ryzu nikt nie chce zapierdalać.

W ciągu 4 godzin generuję dla swojej firmy ok. 300zł zysku takie mam tempo pracy , a pracownik w ciągu 8godzin ma problem wygenerować 150zł. Ile powinien zarabiać pracownik??

L
Lenka

Rynek pracownika - KPINA, po prostu ludzie zaczynają mieć tak niskie kwalifikacje nieadekwatne do tych przedstawianych na papierze, że problem znaleźć pracownika, który coś potrafi i mu się chce. Jeśli komuś zależy na osobie wiecznie się uczę i chce co najmniej 3tys na rękę i jak najwięcej szkoleń darmowych to takich chętnych jest sporo - tylko max na 3 lata bo potem oczekiwania rosną a umiejętności dopiero minimalnie.

G
Gość

Kiedy powstanie firma sprzątająca porozrzucane hulajnogi na terenie miasta i zagrażające życiu mieszkańców.

Gdzie można jeździć elektryczną hulajnogą we Wrocławiu? Według prawa nigdzie!

- Takim urządzeniem można się poruszać po drogach niepublicznych, ale pojazd musi spełniać określone warunki. Musi mieć odpowiednią homologację - mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.

Co na to ubezpieczyciel, kiedy użytkownik spowoduje wypadek drogowy lub kogoś zrani, uszkodzi, może okaleczy na całe życie?????? Ukarać przedstawicieli firmy zarządzającej hulajnogami i zabronić użytkowania.

Hulajnoga i skuter elektryczny są pojazdami silnikowym wolnobieżnymi, a takimi nie można się poruszać po chodniku.

https://gazetawroclawska.pl/gdzie-mozna-jezdzic-hulajnoga-elektryczna-nigdzie-ostatecznie-po-chodniku/ar/13681238

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3