O ile wzrosły ceny w maju? GUS podał najnowsze dane. Ekspert: inflacja do końca tego roku najprawdopodobniej pozostanie powyżej celu

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrost cen w maju 2024 wyniósł 2,5 proc.– Inflacja w Polsce wypadła zgodnie z oczekiwaniami, co pokazuje, że ceny rosną znacznie wolniej niż wskazywał na to NBP, czy oczekiwał rynek – mówi nam Michał Stajniak z XTB. Z kolei eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że od lipca wzrost cen w Polsce będzie wyższy, niż w strefie euro.

Spis treści

Jaka inflacja w maju 2024? GUS podał najnowsze dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 1,2 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów i usług po 0,1 proc.) – podał w piątek 14 czerwca Główny Urząd Statystyczny.

Powrót VAT na żywność okazał się mniej znaczący na inflację, niż zakładano.
Ekspert przyznaje, że inflacje nie rośnie tak szybko, ponieważ wpływ podwyżki VAT na żywność nie okazał się tak znaczący. – Dodatkowo nie obserwujemy jakiegoś bardzo mocnego przyrostu cen na stacjach paliw – wymienia.

Inflacja w Polsce wypadła zgodnie z oczekiwaniami, na poziomie 2,5 proc., co pokazuje, że ceny rosną znacznie wolniej niż wskazywał na to Narodowy Bank Polski, czy oczekiwał rynek – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu analiz XTB.

Jak wyjaśnia, inflacje nie rośnie tak szybko, ponieważ wpływ podwyżki VAT na żywność nie okazał się tak znaczący. – Dodatkowo nie obserwujemy jakiegoś bardzo mocnego przyrostu cen na stacjach paliw – wymienia.

Stajniak zwraca uwagę także na wzrost cen energii, który będzie mniejszy, niż początkowo oczekiwano. Jego zdaniem wzrost inflacji do końca tego roku „będzie ograniczony”. – Niemniej inflacja do końca tego roku najprawdopodobniej pozostanie powyżej celu inflacyjnego – prognozuje.

Tempo wzrostu cen w Polsce jest obecnie niższe niż we Francji czy Niemczech. To jednak głównie zasługa zamrożenia cen energii oraz drobnego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa wciąż pozostaje podwyższona – komentują za pośrednictwem platformy „X" eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jednocześnie przypominają, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy ceny energii pozostaną zamrożone. W ich ocenie, inflacja w lipcu „prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5%". – Tym samym wzrost cen ponownie będzie szybszy niż w strefie euro. Co więcej, zbliżenie się do państw zachodniej Europy będzie trudne – zaznaczają.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Stajniak odnosząc się do dzisiejszych danych o inflacji w Polsce, przyznaje, że „być może pojawi się perspektywa na koniec tego roku dotycząca obniżki stóp procentowych”.

Jednocześnie podkreśla, że na ten moment większość członków NBP mówi o tym, że stopy procentowe być może będą mogły być obniżone dopiero na początku przyszłego roku.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Podstawowe stopy procentowe NBP po posiedzeniu RPP w czerwcu 2024:

  • Stopa referencyjna – 5,75

  • Stopa lombardowa – 6,25

  • Stopa depozytowa – 5,25

  • Stopa redyskontowa weksli – 5,80

  • Stopa dyskontowa weksli – 5,85

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu