Spis treści
Jaka inflacja w maju 2024? GUS podał najnowsze dane
– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 1,2 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów i usług po 0,1 proc.) – podał w piątek 14 czerwca Główny Urząd Statystyczny.

– Inflacja w Polsce wypadła zgodnie z oczekiwaniami, na poziomie 2,5 proc., co pokazuje, że ceny rosną znacznie wolniej niż wskazywał na to Narodowy Bank Polski, czy oczekiwał rynek – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu analiz XTB.
Jak wyjaśnia, inflacje nie rośnie tak szybko, ponieważ wpływ podwyżki VAT na żywność nie okazał się tak znaczący. – Dodatkowo nie obserwujemy jakiegoś bardzo mocnego przyrostu cen na stacjach paliw – wymienia.
Stajniak zwraca uwagę także na wzrost cen energii, który będzie mniejszy, niż początkowo oczekiwano. Jego zdaniem wzrost inflacji do końca tego roku „będzie ograniczony”. – Niemniej inflacja do końca tego roku najprawdopodobniej pozostanie powyżej celu inflacyjnego – prognozuje.
– Tempo wzrostu cen w Polsce jest obecnie niższe niż we Francji czy Niemczech. To jednak głównie zasługa zamrożenia cen energii oraz drobnego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa wciąż pozostaje podwyższona – komentują za pośrednictwem platformy „X" eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jednocześnie przypominają, że czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy ceny energii pozostaną zamrożone. W ich ocenie, inflacja w lipcu „prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5%". – Tym samym wzrost cen ponownie będzie szybszy niż w strefie euro. Co więcej, zbliżenie się do państw zachodniej Europy będzie trudne – zaznaczają.
Kiedy obniżka stóp procentowych?
Stajniak odnosząc się do dzisiejszych danych o inflacji w Polsce, przyznaje, że „być może pojawi się perspektywa na koniec tego roku dotycząca obniżki stóp procentowych”.
Jednocześnie podkreśla, że na ten moment większość członków NBP mówi o tym, że stopy procentowe być może będą mogły być obniżone dopiero na początku przyszłego roku.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po posiedzeniu RPP w czerwcu 2024:
Stopa referencyjna – 5,75
Stopa lombardowa – 6,25
Stopa depozytowa – 5,25
Stopa redyskontowa weksli – 5,80
Stopa dyskontowa weksli – 5,85