
Pieniądze w ZUS i OFE czekają. Musisz się po nie zgłosić! Jak złożyć wniosek?
Wszyscy pracujący na umowie o pracę oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą odprowadzają składki do ZUS. Na ich bazie są ustalane później świadczenia emerytalne. Niejednokrotnie jednak zdarza się, że dany ubezpieczony umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To jednak nie oznacza, że odłożone środki przepadają. Okazuje się, że są dziedziczone. Na jakich warunkach? Jak uzyskać pieniądze z OFE po zmarłym?

Pieniądze w ZUS i OFE
W ramach składek środki trafiają do kilku filarów. Pierwszy dotyczy obowiązkowego systemu ZUS. Jednak już w drugim filarze umieszcza się tzw. Otwarte Fundusze Emerytalne, czyli OFE. I to właśnie składki odłożone w ramach drugiego filaru podlegają dziedziczeniu. Środki ubezpieczonego są gromadzone na koncie w OFE oraz na subkoncie ZUS otwartym dla osób, które są członkami OFE, a także dla tych, którzy po 31 stycznia 2014 roku nie zawarły umowy z OFE.

Informacja o śmierci a środki
Co do zasady podczas przystępowania do OFE ubezpieczony wskazuje, kto może korzystać z tych środków po jego ewentualnej śmierci. Można tu wskazać jedną lub kilka osób. Jeśli zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65, a był członkiem OFE, wtedy konieczne jest poinformowanie właściwego funduszu o fakcie zgonu. Trzeba też złożyć wniosek z odpowiednimi dokumentami, a wtedy środki zostaną podzielone tak, jak zażyczył sobie zmarły.

Podział środków z subkonta
OFE ma 14 dni na poinformowanie ZUS o wszystkich osobach, na rzecz których podzielono środki zmarłego - wskazać musi również ich udziały. To pozwala ZUSowi na podobne podzielenie środków zapisanych na subkoncie. Na to z kolei ZUS ma już 3 miesiące.