
Czym jest suwak bezpieczeństwa?
W przypadku osób mających mniej niż 10 lat do emerytury znajduje swoje zastosowanie tzw. suwak bezpieczeństwa. Jest to specjalny mechanizm przekazywania środków z OFE do ZUS.
- Ma on chronić przed ewentualnymi wahaniami na rynku kapitałowym tuż przed emeryturą. Kiedy członek OFE osiągnie powszechny wiek emerytalny, wszystkie środki z OFE będą już zapisane na jego subkoncie. W takim przypadku OFE nie inicjuje podziału środków. ZUS stosuje tu taką samą procedurę jak wobec osób, które nie przystąpiły do OFE. W tym przypadku po śmierci ubezpieczonego również dochodzi do podziału środków. - mówi "Dziennikowi Bałtyckiemu" Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku

Wskazanie osoby do dziedziczenia - dlaczego jest to ważne?
Podczas przystępowania do OFE osoba, która otrzymała emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, ma możliwość wskazania uposażenia jednej lub kilku osób, które po jej śmierci otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne. Jest to tzw. wypłata gwarantowana.

Brak wskazania osoby dziedziczącej
W przypadku braku wskazania takiej osoby środki nie przepadają. Domyślnie uposażenie przypada małżonkowi - jeśli w chwili śmierci zmarłego emeryta funkcjonowała wspólność majątkowa.
- Inaczej środki wchodzą w skład spadku. Wypłatę gwarantowaną można otrzymać tylko w okresie trzech lat od momentu wypłaty pierwszej emerytury docelowej. Po tym czasie środki nie mogą być dziedziczone - podkreśla Krzysztof Cieszyński.

Zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE
Zasady dziedziczenia składek OFE oraz subkont ZUS są dokładnie takie same. Po pierwsze dziedziczy majątek współmałżonek - przy ustawowej wspólności majątkowej otrzyma on połowę środków zgromadzonych w trakcie małżeństwa, a środki te przechodzą z odpowiedniego subkonta ZUS na subkonto współmałżonka. Podobnie środki z konta OFE na odpowiedni rachunek OFE. Tym samym środki te powiększają przyszłą emeryturę żyjącego współmałżonka.
Jeśli do rozwodu była ustawowa wspólność majątkowa, składki (właściwą ich część) dziedziczą byli małżonkowie. Jeśli zmarły nie ma zawartego małżeństwa, środki są wypłacane spadkobiercom oraz uposażonym.