To pierwsza i jedna z dwóch restauracji w Polsce (druga znajduje się w Krakowie), która serwuje taką właśnie oryginalną pizzę. Oryginalna pizza neapolitańska musi być wytwarzana z lokalnych składników takich jak pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza, i sera fior di latte, które jest robiona z mleka krów wypasanych w Kampanii i Lazio. Mąka musi być typu 00, ciasto jest wytwarzane z użyciem drożdży. Ciasto powinno być wyrabiane ręcznie lub z użyciem wolnoobrotowego miksera. Gdy ciasto wyrośnie, powinno zostać uformowane tylko i wyłącznie rękami, bez użycia wałka lub innych przyrządów mechanicznych. Grubość ciasta nie może przekraczać 3 mm. Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w piecu w temperaturze powyżej 430 °C.
Po wypieczeniu ranty powinny być pulchne i aromatyczne, a środek cienki i wilgotny. W 2009 pizza "neapolitańska" została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny. Pizzę o tej nazwie w całej Unii Europejskiej można wyrabiać tylko według ściśle określonej receptury. Chronologicznie najstarszą pizzą neapolitańską jest „mastunicola” (smalec, ser, bazylia), która powstała ok. 1660 r., następnie „marinara” ok.1750 r. i „margherita” ok. 1850 r. a z dodatkiem bazylii w 1889r. Podstawą smaku pizzy neapolitańskiej są oryginalne produkty, odpowiedni piec oraz mistrzowska ręka kucharza. Pizzeria Forni Rossi w Poznaniu jest 543 lokalem z certyfikatem AVPN na świecie. Przygotowuje ją mistrz pizzaiolo - Marcin Grabowski, który po stażu w Neapolu zdał egzamin i został Master Pizzaiolo zdobywając najwyższy stopień wtajemniczenia. Ma teraz uprawnienia pozwalające szkolić pizzaiolo w sztuce przygotowywania pizzy neapolitańskiej.
Stowarzyszenie VERACE PIZZA NAPOLETANA (Prawdziwa Pizza Neapolitańska) zostało założone w czerwcu 1984 r. w Neapolu. Jego misją jest promowanie i rozprzestrzenianie we Włoszech i na świecie prawdziwej pizzy neapolitańskiej. W 1984 r. Antonio Pace opisał precyzyjne receptury przygotowania i wyrabiania pizzy neapolitańskiej, podpierając się doświadczeniem wielu doświadczonych pizzaiolo z Neapolu, tworząc tym samym regulamin AVNP. Na początku funkcjonowania stowarzyszenie liczyło 20 członków. Wszyscy byli właścicielami znanych, tradycyjnych restauracji w Neapolu; m.in. Antonio Aversano – restauracja „ Don Salvadore”, Lelo Surace – restauracja „Mattozzi”. Obecnie do stowarzyszenia zaczęły przystępować pozostałe lokale z Neapolu, Włoch i całego świata. Jest ich prawie 600.