
1. Nie spóźnij się!
Oczywiste? Życie potrafi zaskakiwać! Korek, którego wcześniej nigdy nie było na tej ulicy, zepsute auto, poplamiona koszula 5 minut przed wyjściem to sytuacje, których nie przewidzimy i nie chcemy, aby nas zatrzymywały. Szczególnie pierwszego dnia w pracy.
Najlepiej przygotuj wszystko, co potrzebujesz już wieczorem. Nastaw się, aby wyjść z większym wyprzedzeniem. Lepiej poczekać w samochodzie pół godziny niż wpaść do biura zmachanym, zakłopotanym i z podniesionym tętnem z powodu spóźnienia.
Dobrze będzie wyglądało, jeśli pojawisz się kilka minut (nie więcej niż kwadrans) przed czasem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś będzie czekał, aby cię oprowadzić, wskazać biuro, zaprosić do podpisania dokumentów w HR itd.

2. Poćwicz przemowy przed lustrem
Dobrze jest przygotować kilka zdań o sobie, które wykorzystasz nie musząc budować całej wypowiedzi, nawet zapytana/y z zaskoczenia, o to kim jesteś, jak trafiłaś/eś na firmę czy co robiłaś/eś wcześniej.
Może się okazać, że przełożony lub osoba odpowiedziana za Twoje wdrożenie w firmie, zorganizuje spotkanie z twoim udziałem i krótko cię przedstawi prosząc o uzupełnienie.
Będziesz nie tylko pewniej się czuć, ale także wyglądać i brzmieć, jeśli komunikacja przebiegnie naturalnie, płynnie, bez zaskoczenia — tak, jakbyś o swojej pracy, karierze i planach opowiadała codziennie!
Inna sytuacja, to spontaniczne rozmowy na korytarzu, przed konferencją, przy kawie.
Jeżeli obejmujesz stanowisko np. szkoleniowca lub menadżera, z pewnością lepiej przygotować nie tylko krótkie exposé, ale także parę zdań o swojej wizji czy pytań do zespołu, który będzie ci podlegał.
O ile, nie jesteś uprzedzony/a o poprowadzeniu większej autoprezentacji, pozwól sobie na lekkość w wypowiedzi, a nawet poczucie humoru.

3. Nie unikaj ludzi
Propozycja wspólnej kawy czy przedyskutowania czegoś przy obiedzie to miły gest ze strony współpracowników, który pokazuje, że w firmie panuje otwarta i koleżeńska kultura.
Warto skorzystać z okazji, aby lepiej poznać swoje nowe środowisko zawodowe.

4. Rób swoje, ale pozwól sobie na obserwację
Pierwszy dzień to zazwyczaj czas na obserwacje, wdrażanie się w nowe obowiązki. Wykonuj to co do ciebie należy, ale bez presji. Pozwól sobie na obserwacje otoczenia, swobodną rozmowę i — dla wielu — rozładowujący atmosferę small talk. Jeśli jesteś typem introwertyka, lub osobą, która nie potrafi rozmawiać o pogodzie, nie zmuszaj się do niczego ponad to, czego wymagają dobre obyczaje i biznesowy savoir-vivre.