Pierwszy dzień w pracy. 8 rzeczy, o które warto zadbać, aby zrobić dobre wrażenie i zminimalizować stres

Barbara Wesoła
Dobrze jest przygotować kilka zdań o sobie, które wykorzystasz nie musząc budować całej wypowiedzi, nawet zapytana/y z zaskoczenia, o to kim jesteś, jak trafiłaś/eś na firmę czy co robiłaś/eś wcześniej.Może się okazać, że przełożony lub osoba odpowiedziana za Twoje wdrożenie w firmie, zorganizuje spotkanie z twoim udziałem i krótko cię przedstawi prosząc o uzupełnienie. Będziesz nie tylko pewniej się czuć, ale także wyglądać i brzmieć, jeśli komunikacja przebiegnie naturalnie, płynnie, bez zaskoczenia — tak, jakbyś o swojej pracy, karierze i planach opowiadała codziennie!Inna sytuacja, to spontaniczne rozmowy na korytarzu, przed konferencją, przy kawie. Jeżeli obejmujesz stanowisko np. szkoleniowca lub menadżera, z pewnością lepiej przygotować nie tylko krótkie exposé, ale także parę zdań o swojej wizji czy pytań do zespołu, który będzie ci podlegał.O ile, nie jesteś uprzedzony/a o poprowadzeniu większej autoprezentacji, pozwól sobie na lekkość w wypowiedzi, a nawet poczucie humoru.
Dobrze jest przygotować kilka zdań o sobie, które wykorzystasz nie musząc budować całej wypowiedzi, nawet zapytana/y z zaskoczenia, o to kim jesteś, jak trafiłaś/eś na firmę czy co robiłaś/eś wcześniej.Może się okazać, że przełożony lub osoba odpowiedziana za Twoje wdrożenie w firmie, zorganizuje spotkanie z twoim udziałem i krótko cię przedstawi prosząc o uzupełnienie. Będziesz nie tylko pewniej się czuć, ale także wyglądać i brzmieć, jeśli komunikacja przebiegnie naturalnie, płynnie, bez zaskoczenia — tak, jakbyś o swojej pracy, karierze i planach opowiadała codziennie!Inna sytuacja, to spontaniczne rozmowy na korytarzu, przed konferencją, przy kawie. Jeżeli obejmujesz stanowisko np. szkoleniowca lub menadżera, z pewnością lepiej przygotować nie tylko krótkie exposé, ale także parę zdań o swojej wizji czy pytań do zespołu, który będzie ci podlegał.O ile, nie jesteś uprzedzony/a o poprowadzeniu większej autoprezentacji, pozwól sobie na lekkość w wypowiedzi, a nawet poczucie humoru. GettyImages.com
Pierwszy dzień w nowej pracy, bez względu na wcześniejsze doświadczenie zawodowe, czy obejmowane stanowisko w nowej firmie, z reguły jest przejmujący. Niezależnie od tego, czy przychodzisz na staż, zaczynasz jako junior czy może obejmujesz stanowisko kierownicze, doświadczenia pierwszego dnia w nowym środowisku mogą być podobne. O czym warto pamiętać podczas pierwszego dnia pracy?

Pierwszy dzień w nowej pracy — dlaczego jest ważny?

Pierwszy dzień pracy jest, jak pierwsze wrażenie, które trudno zmienić w późniejszym czasie. Lepiej od razu wypaść dobrze i ten poziom utrzymywać.

Pierwszego dnia nauczysz się wielu rzeczy, które musisz wiedzieć, aby dobrze wykonywać obowiązki. Nie tylko zobaczysz swoją przestrzeń roboczą czy poznasz harmonogram. Przede wszystkim poznasz ludzi, z którymi będziesz pracował. Różne obszary swojego biura, zespoły, działy i wiele więcej. Twój pierwszy dzień stanowi podstawę przyszłych interakcji w miejscu pracy, więc dobrze jest wykorzystać ten czas jak najlepiej.

Jak pokonać stres przed pierwszym dniem w pracy?

Nie ma na to idealnej metody. Lekko podniesiony poziom adrenaliny w nas pozostanie, ponieważ pójście do nowej pracy jest ekscytujące i zazwyczaj, bardzo ważne w naszej drodze zawodowej. Warto jednak pamiętać o zrelaksowaniu się dzień wcześniej. Pomoże w tym:

  • nieplanowanie wielu zadań na wieczór,
  • dotlenienie organizmu (spacer, ćwiczenia, taniec),
  • spanie w wywietrzonej sypialni,
  • przygotowanie wieczorem ubrania, dokumentów,
  • spisanie listy ważnych rzeczy do zrobienia w pierwszym dniu (podpisanie umowy, dostarczenie obiecanych dokumentów),
  • naładowanie telefonu,
  • rozmowa z kimś bliskim,
  • lekki i pożywny posiłek.

Na poziom stresu ma wpływ wiele czynników, ale wiedząc, że czeka nas ważny dzień, wiele z nich można w prosty sposób wyeliminować. Jeśli chcesz, jeszcze lepiej przygotować się do pierwszego dnia w pracy, zobacz w galerii, o czym warto pamiętać:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu