Spis treści
W trosce o środowisko
Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie poinformował, że otwarcie kwatery jest odpowiedzią na problemy sygnalizowane przez ostatnie lata. Brakuje miejsc na nekropoliach, wzrasta liczba odpadów, szczególnie w okresach świątecznych, gdy na grobach pojawia się multum ozdób.
Ewolucja stylu życia, który uwzględnia konieczność dokonywania wyborów proekologicznych, dotyka również tak delikatnej materii, jaką jest pochówek zmarłego. Wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego, przekonuje pomysłodawca kwatery, wiceprezydent Krakowa Łukasz Sęk.
Bliscy zmarłych coraz częściej chcą, aby pochówek nie ingerował w naturę. W praktyce chodzi o ochronę lokalnej flory i fauny.
Kwatera w Krakowie w stylu eko
Nowa kwatera w Podgórkach Tyniecki zajmuje 133 m kw., zawiera miejsca na 135 tzw. ekogrobów. W przyszłości ma być powiększana, w zależności od potrzeb. Naturalne ogrodzenie stanowi kolumna cisów, a do środka wchodzi się drewnianą furtką. O położeniu kwatery informuje kamień z napisem „Drzewa pamięci”.
Zmarłych będzie można żegnać tylko w urnach biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców, np. drewna lub wikliny. Miejsce pochówku ma być oznaczone kamieniem pamięci lub drewnianą tabliczką. Co z ozdobami? Nie mogą się tam znaleźć żadne elementy betonowe lub stalowe, składać będzie trzeba kwiaty naturalne - cięte lub w donicach ekologicznych.
Bliskich zmarłych będzie można żegnać w urnach wyłącznie biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców, np. drewna, wikliny. Miejsce pochówku może być oznaczone kamieniem pamięci, dla którego tworzywem jest kamień naturalny lub drewniana tabliczka. Do upamiętnienia zmarłych nie mogą zostać użyte jakiekolwiek elementy betonowe czy stalowe. Na grobach można składać wyłącznie kwiaty naturalne - cięte lub w donicach ekologicznych. Także znicze muszą być biodegradowalne.
Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich powstała również instalacja geodezyjna Tempus fugit (sentencja z Wergiliusza, tł. czas ucieka), która przebiega wzdłuż równoleżnika 50° N.
Jest to unikatowy na skalę światową projekt, łączący symbolikę miejsca z nieoczywistym dla niego obiektem geodezyjnym, jakim jest równoleżnik. Pomnik posiada dodatkowy, niezwykły walor edukacyjny, dzięki zastosowaniu zjawiska geologicznego o nazwie dryf kontynentów, wyjaśnia Centrum Pogrzebowe „Klepsydra”, które zbudowało ekologiczną kwaterę.
Zgodnie z wyliczeniami geodezyjnymi po 10 latach równoleżnik 50° N przebiegać będzie 15,5 cm na południe od swojej obecnej pozycji. Po 100 latach różnica wyniesie 1,55 metra. Po tysiącleciu będzie to 15,5 metra.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
