Policjanci Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy wsparciu innych funkcjonariuszy z Wydziałów i Zarządów CBZC w kraju a także innych jednostek policji, przeprowadzili dużą operację wymierzoną w członków zorganizowanej grupy przestępczej, w wyniku której zatrzymali 13 osób i zabezpieczyli wiele dowodów wskazujących na przestępczą działalność grupy.
– Proceder ten polegał na zakładaniu rachunków bankowych przez osoby użyczające swoje dane, które następnie wykorzystywane były do tzw. „spoofingu”. Członkowie grupy przestępczej dokonywali przelewów nielegalnie pozyskanych środków pieniężnych z kont bankowych założonych na tzw. „słupy”. Sprawcy telefonowali do prawdopodobnie losowo wybranych osób i podszywając się pod pracowników banków, w trakcie prowadzonych rozmów wzbudzali u pokrzywdzonych przekonanie, że pieniądze zgromadzone na ich rachunkach bankowych są zagrożone – przekazało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Następnie pod pozorem chęci ochrony środków i przy zastosowaniu metod socjotechniki doprowadzali do zainstalowania na komputerze pokrzywdzonego oprogramowania umożliwiającego zdalną kontrolę nad sprzętem.
– Poprzez takie działanie uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych a w dalszym kroku wykonywali przelewy na wcześniej utworzone, specjalnie do działań przestępczych, rachunki bankowe. W wielu przypadkach pokrzywdzeni pod wpływem emocji sami przelewali zgromadzone środki pieniężne na wcześniej przygotowane konta bankowe. Ostatecznie środki te wypłacane były w bankomatach głównie na terenie Warszawy – podało CBZC.
8 zatrzymanych zostało doprowadzonych do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie, gdzie sąd zastosował wobec mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 5 pozostałych zatrzymanych prokurator nadzorujący śledztwo, zastosował środki wolnościowe w postaci zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego, a także poręczenia majątkowego.
W wyniku przeprowadzonych przeszukań, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli elektroniczne dowody działalności grupy m. in. kilkadziesiąt telefonów, komputery, kilkadziesiąt kart SIM, przenośne nośniki pamięci a także dokumentację bankową i odzież wykorzystywaną podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Policjanci zabezpieczyli również sztabki złota, biżuterię, pieniądze w różnej walucie w łącznej kwocie ponad 44 tys. zł. i 94 banknoty o nominale 100$, które jak wynika ze wstępnej analizy, mogą być fałszywe.
Śledczy dokonali tymczasowego zajęcia mienia przestępców na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych. Sprawa jest rozwojowa, nie wykluczone są kolejne zatrzymania.
- Te budowle kiedyś zachwycały, teraz to tylko ruiny. Zobacz zdjęcia przed i po
- Studniówka V Liceum Ogólnokształcącego w Hotelu Atelia [ZDJĘCIA]
- Wspaniała muzyczna uczta podczas opłatka powiatowego w Chełmie. Zobacz zdjęcia
- Studniówka III Liceum Ogólnokształcącego w Atelii. Najpierw był polonez, potem walc
- 100 uczestników wzięło udział w "Biegu na golasa" nad Zalewem Zemborzyckim. Zdjęcia
- Cerkiew prawosławna obchodzi Święto Chrztu Pańskiego [ZDJĘCIA]
